Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

WGS 84 και ορθοφωτοχάρτες Κτηματολογίου


Recommended Posts

2 ώρες πριν, curzondax said:

Είναι προφανές ότι ο άμεσος μετασχηματισμός χωρίς μετατόπιση είναι μισή λύση λόγω τεράστιας μετατόπισης (> 50εκ). Σκέφτομαι τη λύση (σε πρακτική περίπτωση) της χρήσης βάσης αναφοράς GNSS με εισαγωγή της θέσης της βάσης ως WSG84 η οποία όμως έχει προέλθει μετά από άμεσο μετασχηματισμό από σημείο ΕΓΣΑ87 εντοπισμένο στους ορθοφωτοχάρτες, ώστε το rover να παράγει σημεία τα οποία με μετασχηματισμό σε ΕΓΣΑ87 θα έχουν προσεγγιστικά διορθωμένη την μετατόπιση.

Δεν αντιλαμβάνομαι αυτή τη στιγμή κάτι καλύτερο (αν και πιθανόν να λέω πράγματα που εννοούνται για πολλούς) οπότε διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνάδελφε, μπορείς να μας περιγράψεις ακριβώς το είδος της εργασίας που θες να κανεις ώστε να σε διευκολύνουμε; Τί ακρίβειες θες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, dimamp said:

Συνάδελφε, μπορείς να μας περιγράψεις ακριβώς το είδος της εργασίας που θες να κανεις ώστε να σε διευκολύνουμε; Τί ακρίβειες θες;

Είναι προφανές

Edited by jojo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση Ορθοφωτογραφίες ΕΚΧΑ και ακρίβεια αποτύπωσης μεγάλης κλίμακας ΔΕΝ συμβαδίζουν...

1:200 αντιστοιχεί σε ακρίβεια καλύτερη των 5 εκ. (ΠΡΕΠΕΙ)

1:1000 αντσιτοιχεί σε ακρίβεια καλύτερη των 25 εκ. (ΠΡΕΠΕΙ)

τελεία και παύλα.

Απλά να καταλάβουμε τί ακριβώς επιζητά ο συνάδελφος.

 

ΥΓ : Ανευ μετρήσεων τοπογραφικής φύσης με όργανα ακριβείας κάθε διάγραμμα είναι απλά σκαρίφημα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι 0.05 και 0.25 μου λες, δεν είδες προηγουμένως μια περίπτωση από τις εκατοντάδες που ξέρω για την Πλατανόβρυση πχ; 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, jojo said:

Τι 0.05 και 0.25 μου λες, δεν είδες προηγουμένως μια περίπτωση από τις εκατοντάδες που ξέρω για την Πλατανόβρυση πχ; 

Jojo, με ορθοφωτοχάρτη όποιος κάνει τοπογραφικό, είναι σαν τους γιατρούς της google...

Ο καθένας υπεύθυνος των πράξεων του...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τυχαία βρήκα στο ΤΕΕ μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/I_KYKLOS_SEM_M_DIARKEIAS_THESSALONIKI_APRIL_10_KTHMATOLOGIO/Tab1/gianniou.pdf

Η διαφορά WGS84 και ΕΓΣΑ 87  είναι κατά προσέγγιση Vx ≈ -200 m,, Vy ≈ +74 m,, Vz ≈ +246m.

@dimamp Συμφωνώ και επαυξάνω. Κάποιοι έχουν κάνει τοπογραφικά από τον ορθοφωτοχάρτη του κτηματολογίου, άλλοι από το google earth και άλλοι από το κινητό. Η απόκλιση μπορεί να είναι της τάξης των μερικών μέτρων. Μπορεί να χαράξει ένας για ένα σπίτι και δίπλα να χαράξει άλλος δίπλα για ένα άλλο σπίτι και να βγει η λεκάνη του ενός στο προσκέφαλο του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, sdim said:

Τυχαία βρήκα στο ΤΕΕ μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/I_KYKLOS_SEM_M_DIARKEIAS_THESSALONIKI_APRIL_10_KTHMATOLOGIO/Tab1/gianniou.pdf

Η διαφορά WGS84 και ΕΓΣΑ 87  είναι κατά προσέγγιση Vx ≈ -200 m,, Vy ≈ +74 m,, Vz ≈ +246m.

@dimamp Συμφωνώ και επαυξάνω. Κάποιοι έχουν κάνει τοπογραφικά από τον ορθοφωτοχάρτη του κτηματολογίου, άλλοι από το google earth και άλλοι από το κινητό. Η απόκλιση μπορεί να είναι της τάξης των μερικών μέτρων. Μπορεί να χαράξει ένας για ένα σπίτι και δίπλα να χαράξει άλλος δίπλα για ένα άλλο σπίτι και να βγει η λεκάνη του ενός στο προσκέφαλο του άλλου.

sdmin, `οπως είπες μιλάμε για προσέγγιστικες μεταθέσεις που σκοπό έχουν μία ακρίβεια μέτρου. Πότε όμως; όταν έχουμε ακρίβεια εκατοστών στην θέση μας όπως το WGS84. Αν έχουμε GPS χειρός έχουμε "μανίσια" 5 μέτρα σφάλμα, οπότε με μία εφαρμογή ενός νόμου μετάδοσης, φέυγουμε κατά πολύ των 5 μέτρων, αν πάμε με τις προσεγγιστικές μεταθέσεις.

Σημαντικές παρατηρήσεις:

1. Το WGS84 είναι ένα σύστημα για πολιτική χρήση. Το επίσημο παγκόσμιο γεωδαιτικό πλαίσιο αναφοράς καλείται ITRF (international terrestrial reference frame) και ανανεώνεται ανά τακτά διαστήματα. Το ITRF είναι ο σκελετός για όλες τις γεωδαιτικές εργασίες παγκοσμίως. Όλα συνδέονται άμεσα ή έμμεσα με αυτό. Η συμβατόττηα WGS84 + ITRF είναι στα 10 εκ. οπότε πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί

2. Το ΕΓΣΑ87 κατασκευάστηκε με έναν τρόπο ώστε να είναι παράλληλο με ο BTS87 που είναι πρόδορομος του ITRF, με ακρίβεια περίπου 1ppm. Φαίνεται λίγο, αλλά για τις διασ΄τασεις χώρας το 1 ppm αγγίζει το ένα μέτρο, εξ ου και η απόκλιση.

3. Σε κάθε περίπτωση η μετάβαση από ένα παγκόσμιο/ευρωπαΐκό πλαίσιο αναφοράς απαιτεί μετασχηματισμούς (ομοιότητας ή σπανιότερα αφινικό) στις 2-3 διαστάσεις. Τότε και μόνον τότε, πάμε σε συμβατόττηες καλύτερες από 2-3 εκ.

Παρακαλώ θερμά όποιος έχεις απορίες να μου απυθύνει ΠΜ ώστε να αποσαφηνιστούν οι ανωτέρω αναφερθείσες έννοιες.

Έχεις περάσει μία τάση πως το GPS είναι "πατάμε το κουμπί και βγαίενι η χοντρή" και ότι το τοπιγροφικό είναι πάρεργο, το οποίο ειναι εγλκηματικό!

 

ΥΓ : Το ανωτέρω σχόλιο ΔΕΝ αφορά τους συνομιλητές της παρούσας συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Το off topic gatekeeping δεν το γλιτώνουμε εύκολα εδώ μέσα. Τέλος πάντων, κάνω πως δεν ακούω τα υπονοούμενα.

Όσο καλύτερη ακρίβεια γίνεται χρειάζομαι (”μηδέν χιλιοστά απόκλιση" ακρίβεια) με τη χρήση δικής μου βάσης αναφοράς και rover. Είμαι στη φάση όπου κλειδώνω στη βάση μου αλλά θέλω να μάθω τι ακριβώς θέση θα ορίσω για αυτήν στο λογισμικό ώστε τα σημεία που παράγω να είναι όσο το δυνατόν γίνεται εφαρμοσμένα στο ΕΓΣΑ 87.

Από τα συμφραζόμενα να συμπεράνω με εξαίρεση το υψόμετρο ότι οι ορθοφωτοχάρτες του Κτηματολογίου είναι καλή προσέγγιση για το σημείο βάσης αναφοράς αν είναι μικρή η απόσταση από τη βάση;

Edited by curzondax
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή προσέγγιση.

Αν πχ ήσουν Πλατανόβρυση όπως είπα έχεις 16-18μ περίπου

ΥΓ

δεν το λες και χιλιοστό δηλαδής

Edited by jojo
Το υστερόγραφο
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, curzondax said:

Το off topic gatekeeping δεν το γλιτώνουμε εύκολα εδώ μέσα. Τέλος πάντων, κάνω πως δεν ακούω τα υπονοούμενα.

Όσο καλύτερη ακρίβεια γίνεται χρειάζομαι (”μηδέν χιλιοστά" ακρίβεια) με τη χρήση δικής μου βάσης αναφοράς και rover. Είμαι στη φάση όπου κλειδώνω στη βάση μου αλλά θέλω να μάθω τι ακριβώς θέση θα ορίσω για αυτήν στο λογισμικό ώστε τα σημεία που παράγω να είναι όσο το δυνατόν γίνεται εφαρμοσμένα στο ΕΓΣΑ 87.

Από τα συμφραζόμενα να συμπεράνω με εξαίρεση το υψόμετρο ότι οι ορθοφωτοχάρτες του Κτηματολογίου είναι καλή προσέγγιση για το σημείο βάσης αναφοράς αν είναι μικρή η απόσταση από τη βάση;

Οι ορθοφωτοχάρτες είναι μη αξιόπιστη πηγή για εκτέλεση τοπογραφικού μεγάλης κλίμακας. Αν θες σωστή ένταξη στο ΕΓΣΑ87 θες αποτύπωση με GNSS ή όργανο.

Edited by dimamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.