Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

WGS 84 και ορθοφωτοχάρτες Κτηματολογίου


Recommended Posts

η μοδα παντως λεει 

στατικα με app χωρις την αναγκη υπαρξης ΠΜ,

τοπογραφικα με αππ, διχως την αναγκη υπαρξης gnss (και ΑΤΜ σε συνεχεια)

δηλωσεις κτηματολογιου απο το κινητο

και ουτω καθεξης

Αν δηλαδη θελεις την γνωμη μου περι "tools της μοδας τωρα"

θα σου προτεινα να αφησεις αυτο που τωρα κανεις (γιατι δεν ειναι της μοδας/εχει περασει προ πολλου αυτη η μοδα, ηδη υπαρχουν τελειωμενες τετοιες ερευνες στο kickstarter με πολυ καλα αποτελεσματα), αφου ολοι κανουν εξαρτηση χωρις gnss, αλλα απο το κτημανετ

και να ασχοληθεις με εφαρμογες αππ που κανουν τρισδιαστατες απεικονισεις κτηριων με δυνατοτητα σχεδιασμου αρχιτεκτονικης μελετης επι φωτογραφησης αυτων των κτηριων μεσω κινητου κατα προτιμηση

Edited by jojo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι λάθος...Τα δικά σου δικά τους και τα δικά τους πάλι δικά τους...

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2019 at 10:45 ΠΜ, curzondax said:

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με matlab (κυρίως γιατί δεν είναι δωρεάν) αν και ίσως θα έπρεπε.

Θα ήθελα κάτι συνοπτικό αλλά με παραπομπές ώστε ότι δεν καταλαβαίνω να το ψάχνω άμεσα.

Μου αρέσει κατ'αρχάς το συνοπτικό του Κατσάμπαλου που ανέβασες σε άλλο θρεντ.

Ότι tool ευπρόσδεκτο αλλά προτιμώ να καταλαβαίνω τι κάνει (ξέρω, σπάνιο).

Τι tools είναι της μόδας τώρα (από αυτούς που καταλαβαίνουν);

Συνάδελφε,

η αναφορά της λέξης tool είναι εντελώς αδόκιμη. Σου λέμε σε τόσα μηνύματα τί πρέπει να κάνεις, συο δίνουμε βιβλιογραφικές αναφορές για το τί θα βρεις και συ απαντάς για tools της μόδας;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να σοβαρευτούμε: Όπως εμμέσως πλην σαφώς ανέφερα στην πρώτη μου "σπόντα" εδώ μέσα, προσπαθώ να αγνοώ το "gatekeeping" το οποίο είναι πολύ συνηθισμένο στην Ελλάδα για κάποιο λόγο. Gatekeeping είναι η συνηθισμένη τάση θαμώνων χώρων να υποκρίνονται ότι μόνο αυτοί κρατάνε τα κλειδιά της γνώσης και οι άλλοι είναι ανίκανοι ή δεν έχουν το δικαίωμα της γνώσης.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Σέβομαι απόλυτα την Τοπογραφία ως επιστήμη (και όχι ως πτυχίο ή "σφραγίδα") και δεν έχω καμία όρεξη να την κάνω τουφλοσούρτι ή ετοιματζίδικο συνοπτικό 5 βημάτων χωρίς να υπάρχει κατανόηση των βημάτων.

Η λέξη "tool" ή "μόδα" έγινε καθαρά για να επικοινωνήσω φιλικά και όχι για να προσβάλλω. Φιλικά το λέω αυτό χωρίς ίχνος σαρκασμού η υπεκφυγής.

Παράκληση: Μην είστε προκατειλημμένοι. Δεν είναι είναι όλοι που έχουν το ίδιο πτυχίο μεταξύ τους όμοιοι. Είναι όλοι οι Τοπογράφοι καρμπόν;

Τέλος πάντων, έχω όρεξη να μάθω πολλά στο θέμα (έχω τελειομανία με την ακρίβεια) αλλά μου φαίνεται δεν είμαι ευπρόσδεκτος.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.