Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφη Νέου Μέλους ΤΕΕ στο ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Εδωσα εξετασεις στο ΤΕΕ και περιμενω τα αποτελέσματα. Εχω τις εξής  ερωτήσεις. Ποια ακριβώς είναι τα δικαιολογητικά για να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ? Αρκεί η βεβαίωση μέλους ΤΕΕ (που μπορώ να την παραλάβω με το που βγουν τα αποτελέσματα) ή πρέπει να περιμένω να βγει και η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα είναι: (για Αθήνα συγκεκριμένα)

- Αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για προεγγραφή. Πας φωτοτυπία ταυτότητας, ταυτότητα, ΑΜΚΑ και νομίζω και εκκαθαριστικό εφορείας. Πας στο πρωτόκολλο το πρωί.

- Μετά από δύο εβδομάδες περίπου σε ειδοποιούν τηλεφωνικώς από ΤΣΜΕΔΕ ότι η προεγγραφή σου είναι έτοιμη. Αν δεν προλάβεις να σηκώσεις το τηλ, δεν σε παίρνουν πίσω και επίσης δεν απαντάνε αν καλέσεις το ίδιο νούμερο. Googlάροντας καταλαβαίνεις ότι ο αριθμός είναι του ΤΣΜΕΔΕ οπότε καταλαβαίνεις ότι όλα ΟΚ :-p

- Πας στο ΤΣΜΕΔΕ νωρίς το πρωί και γράφεις το όνομά σου στη λίστα αναμονής του γραφείου περί ασφάλισης. Μετά, πας στις 11:00 της ίδιας μέρας και περιμένεις την σειρά σου. Παίρνεις στα χέρια σου την πολυπόθητη προεγγραφή.

- Πάς στην αρμόδια ΔΟΥ με ταυτότητα, φωτοτυπία της, ενοικιαστήριο σπιτιού ή παραχωρητήριο χώρου από γονείς, βεβαίωση του ΤΕΕ και την άνω περιγραφόμενη προεγγραφή από ΤΣΜΕΔΕ. Συνήθως εκεί ξεμπερδεύεις σε 10 λεπτά. Παίρνεις έναρξη εργασιών από ΔΟΥ.

- Πας πάλι ΤΣΜΕΔΕ στο πρωτόκολλο και υποβάλεις αίτηση για οριστική εγγραφή. Δίνεις φωτοτυπία της έναρξης εργασιών που έκανες στη ΔΟΥ.

- Μετά από μήνες (από ότι λένε) θα γίνει η οριστική εγγραφή. Μέχρι τότε δουλεύεις κανονικά, απλά ο ΕΦΚΑ σε δείχνει ανασφάλιστη και δεν πληρώνεις εισφορές. Όταν ενεργοποιηθεί η καρτέλα σου στον ΕΦΚΑ τα πληρώνεις μαζεμένα.

Καλή αρχή. Εύχομαι διαβάζοντας τα παραπάνω και κάπου στο ενδιάμεσο να μην μετανάστευσες ήδη!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, ntanos said:

Τα βήματα είναι: (για Αθήνα συγκεκριμένα)

- Αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για προεγγραφή. Πας φωτοτυπία ταυτότητας, ταυτότητα, ΑΜΚΑ και νομίζω και εκκαθαριστικό εφορείας. Πας στο πρωτόκολλο το πρωί.

- Μετά από δύο εβδομάδες περίπου σε ειδοποιούν τηλεφωνικώς από ΤΣΜΕΔΕ ότι η προεγγραφή σου είναι έτοιμη. Αν δεν προλάβεις να σηκώσεις το τηλ, δεν σε παίρνουν πίσω και επίσης δεν απαντάνε αν καλέσεις το ίδιο νούμερο. Googlάροντας καταλαβαίνεις ότι ο αριθμός είναι του ΤΣΜΕΔΕ οπότε καταλαβαίνεις ότι όλα ΟΚ :-p

- Πας στο ΤΣΜΕΔΕ νωρίς το πρωί και γράφεις το όνομά σου στη λίστα αναμονής του γραφείου περί ασφάλισης. Μετά, πας στις 11:00 της ίδιας μέρας και περιμένεις την σειρά σου. Παίρνεις στα χέρια σου την πολυπόθητη προεγγραφή.

- Πάς στην αρμόδια ΔΟΥ με ταυτότητα, φωτοτυπία της, ενοικιαστήριο σπιτιού ή παραχωρητήριο χώρου από γονείς, βεβαίωση του ΤΕΕ και την άνω περιγραφόμενη προεγγραφή από ΤΣΜΕΔΕ. Συνήθως εκεί ξεμπερδεύεις σε 10 λεπτά. Παίρνεις έναρξη εργασιών από ΔΟΥ.

- Πας πάλι ΤΣΜΕΔΕ στο πρωτόκολλο και υποβάλεις αίτηση για οριστική εγγραφή. Δίνεις φωτοτυπία της έναρξης εργασιών που έκανες στη ΔΟΥ.

- Μετά από μήνες (από ότι λένε) θα γίνει η οριστική εγγραφή. Μέχρι τότε δουλεύεις κανονικά, απλά ο ΕΦΚΑ σε δείχνει ανασφάλιστη και δεν πληρώνεις εισφορές. Όταν ενεργοποιηθεί η καρτέλα σου στον ΕΦΚΑ τα πληρώνεις μαζεμένα.

Καλή αρχή. Εύχομαι διαβάζοντας τα παραπάνω και κάπου στο ενδιάμεσο να μην μετανάστευσες ήδη!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Δε χρειάζονται ομως και κάποια βεβαίωση ότι είμαι γραμμένη στο ΤΕΕ? Κι αν ναι, αρκεί η βεβαίωση μέλους ή θέλουν και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

@Όλγα Χρηστίδη Αφού στο έγραψε ο συνάδελφος παραπάνω ("[...] - Πάς στην αρμόδια ΔΟΥ με ταυτότητα, φωτοτυπία της, ενοικιαστήριο σπιτιού ή παραχωρητήριο χώρου από γονείς, βεβαίωση του ΤΕΕ και την άνω περιγραφόμενη προεγγραφή από ΤΣΜΕΔΕ[...]"). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και από μένα. Ευχαριστώ πολύ κ εγώ ntanos για τις οδηγίες σου, με κατατοπισαν απόλυτα.

Μόλις έκανα την αίτηση οριστικής εγγραφής και περιμένω.

Μια επιπλέον ερώτηση για την ασφάλιση. Απ' ότι ξέρω δεν υπάρχει πια έντυπο βιβλιάριο υγείας. Αυτό σημαίνει πως με την ολοκλήρωση της εγγραφής είμαι αυτόματα ασφαλισμένος και δε χρειάζεται κάποια επιπλέον διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω κάνει την άιτηση εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Ιανουάριο και ακόμη δεν υπάρχει καμία εξέλιξη.

Επικοινώνησα μαζί τους τον Απρίλιο και μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη κι αν βιάζομαι να περάσω να κάνω μια αίτηση επίσπευσης. Αν και το έχω αμελήσει μέχρι στιγμής, δεδομένου ότι τα ωράρια 11.00-13.00 που δέχεται το τμήμα ασφάλισης δεν είναι καθόλου βολικά, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς σας εικόνα  καταρχήν για το πόσο διαρκεί περίπου αυτή η αναμονή κι ακόμα αν η αίτηση επίσπευσης βελτιώνει όντως την κατάσταση.

Επίσης, επειδή όλο αυτό το διάστημα είμαι ασφαλισμένη στους γονείς μου και ότι γιατρός/εξετάσεις έχουν χρειαστεί ουσιαστικά καλύπτονται από τη δική τους ασφάλιση,θεωρείτε ότι είναι εφικτό να γλιτώσω το κομμάτι της Υγείας από τις εισφορές;  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον καταιγσιμό ερωτήσεων!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 26/6/2019 at 9:38 ΠΜ, Jiggly said:

Καλημέρα, έχω κάνει την άιτηση εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Ιανουάριο και ακόμη δεν υπάρχει καμία εξέλιξη.

Επικοινώνησα μαζί τους τον Απρίλιο και μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη κι αν βιάζομαι να περάσω να κάνω μια αίτηση επίσπευσης. Αν και το έχω αμελήσει μέχρι στιγμής, δεδομένου ότι τα ωράρια 11.00-13.00 που δέχεται το τμήμα ασφάλισης δεν είναι καθόλου βολικά, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς σας εικόνα  καταρχήν για το πόσο διαρκεί περίπου αυτή η αναμονή κι ακόμα αν η αίτηση επίσπευσης βελτιώνει όντως την κατάσταση.

Επίσης, επειδή όλο αυτό το διάστημα είμαι ασφαλισμένη στους γονείς μου και ότι γιατρός/εξετάσεις έχουν χρειαστεί ουσιαστικά καλύπτονται από τη δική τους ασφάλιση,θεωρείτε ότι είναι εφικτό να γλιτώσω το κομμάτι της Υγείας από τις εισφορές;  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον καταιγσιμό ερωτήσεων!

 

Στη δική μου περίπτωση, πήρε κάτι παραπάνω από 10 μήνες. Πάντως, αφού έχεις κάνει αίτηση εγγραφής, έχεις ανοίξει βιβλία στον ΕΦΚΑ. Άρα, άτυπα βέβαια, μπορείς θεωρητικά να δουλεύεις και να τιμολογείς κανονικά. Μην περιμένεις κάποια έντυπη ειδοποίηση στην πόρτα σου για την ολοκλήρωση της εγγραφής! Απλά να τσεκάρεις ανά διαστήματα την καρτέλα σου στο ΕΦΚΑ, για το αν έχουν έρθει ειδοποιητήρια για την πληρωμή των εισφορών που χρωστάς (θα έρθουν όλες μαζί με αρχή την ημερομηνία που έκανες αίτηση οριστικής εγγραφής).

Η ηλεκτρονική ασφαλιστική σου ικανότητα θα ενεργοποιηθεί λίγες μέρες αφού πληρώσεις τις εισφορές που χρωστάς. Για την απαλλαγή από της εισφορές Υγείας δεν γνωρίζω αλλά μου φαίνεται δύσκολο. Και προσωπική ιδιωτική ασφάλιση να είχες, αυτά θα τα πλήρωνες.

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2019 at 9:38 ΠΜ, Jiggly said:

Καλημέρα, έχω κάνει την άιτηση εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Ιανουάριο και ακόμη δεν υπάρχει καμία εξέλιξη.

Επικοινώνησα μαζί τους τον Απρίλιο και μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη κι αν βιάζομαι να περάσω να κάνω μια αίτηση επίσπευσης. Αν και το έχω αμελήσει μέχρι στιγμής, δεδομένου ότι τα ωράρια 11.00-13.00 που δέχεται το τμήμα ασφάλισης δεν είναι καθόλου βολικά, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς σας εικόνα  καταρχήν για το πόσο διαρκεί περίπου αυτή η αναμονή κι ακόμα αν η αίτηση επίσπευσης βελτιώνει όντως την κατάσταση.

Επίσης, επειδή όλο αυτό το διάστημα είμαι ασφαλισμένη στους γονείς μου και ότι γιατρός/εξετάσεις έχουν χρειαστεί ουσιαστικά καλύπτονται από τη δική τους ασφάλιση,θεωρείτε ότι είναι εφικτό να γλιτώσω το κομμάτι της Υγείας από τις εισφορές;  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον καταιγσιμό ερωτήσεων!

Καλησπέρα, εγώ έκανα την αίτηση τον Απρίλιο και Γενάρη ή Φλεβάρη -δε θυμάμαι- με ειδοποίησαν μέσω τηλεφώνου ότι λείπουν δικαιολογητικά και να τους τα στείλω με φαξ (τα είχαν χάσει!) και άμεσα (σχετικά με την ημερομηνία του τηλεφωνήματος όχι της αίτησής μου) με έγραψαν και πήρα αρ. ΤΣΜΕΔΕ. Ο σύντροφός μου έκανε αίτηση τον Αύγουστο και περιμένει ακόμα προφανώς. Θα έπρεπε λοιπόν να σας έχουν γράψει ήδη! Ίσως σας πήραν τηλέφωνο και έτυχε να μη το σηκώσετε. Μπείτε στο efka.gov.gr να δείτε τις οφειλές. Αν σας έχουν γράψει θα φανούν όλες μαζεμένες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.