Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αργεί να ζεστάνει ο θερμοσίφωνας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω έναν θερμοσίφωνα 70 λίτρων eurotherm 4kw αντίσταση τοποθετημένο το 2007.Ειμαι 3 μήνες τώρα σε καινούργιο σπίτι όπου υπήρχε αυτός ο θερμοσίφωνας και εξαρχής μου καθυστέρηση πάρα πολύ να ζεσταθεί το νερό για την ακρίβεια έχω ρύθμιση τον θερμοστάτη στους 60 βαθμούς και θέλει 1 ώρα και 20 λεπτά για να κόψει. Πριν έναν μήνα μπήκα στην διαδικασία να τον ανοίξω για να δω τι γίνεται. Τον καθάρισα από άλατα (δεν είχε και πολλά) άλλαξα την αντίσταση, θερμοστάτη και την αντεπιστροφη βαλβίδα στην είσοδο του κρύου νερού . Και πάλι μετά από όλο αυτό κάνει τον ίδιο χρόνο 1 ώρα και 20 λεπτά για να φτάσει τους 60 βαθμούς. Και αφού τον αφήνω όλη αυτή την ώρα μπαινω για μπάνιο απευθείας και στο δεύτερο άτομο που μπαίνει να κάνει και αυτός το μπάνιο του προς το τέλος ξαφνικά το νερό παγώνει απότομα (έχω βάλει καινούργιες και τις τρεις βρύσες οι οποίες περνούν ζεστό νερό ντουζ, νιπτήρας, κουζίνα). Σας παρακαλώ βοηθήστε με τι άλλο μπορεί να συμβαίνει??? Να προσθέσω πως ο θερμοσίφωνας είναι διπλής ενέργειας αλλά δεν παίζει ρόλο αυτό γτ τις βάνες οι οποίες πάνε προς τον λέβητα τις έχω κλειστές. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αργεί λίγο αλλά η αντίσταση, το περίβλημά της είναι ένας εναλλάκτης θερμότητας φυσικής ροής που έχει κάποιο βαθμό απόδοσης. Αυτό σημαίνει ότι η ενέργεια της ηλεκτρικής αντίστασης δεν περνάει ακαριαία στο νερό αλλά περνάει ένα κλάσμα της, μεγάλο μεν αλλά κλάσμα.

Ας υποθέσουμε ότι το νερό του θερμοσίφωνα αδειάζει πρώτα το μισό και στη συνέχεια γίνεται η πλήρωσή του με κρύο. Τότε αν η θερμοκρασία του κρύου νερού είναι 15oC η νέα θερμοκρασία του μετά την ανάμιξη θα είναι 36-37 οC. Το αποτέλεσμα θα είναι το νερό στα πόδια σου να είναι χλιαρό και στο σώμα σου κρύο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι καθυστερεί πολύ να κόψει. Και σε συζήτηση με γνωστούς μου που έχουν και αυτοί 70-80 λίτρων θερμοσίφωνα μου έχουν πει πως κόβει στους 60 βαθμούς μέσα σε 20-25 λεπτά οι δικοί τους θερμοσίφωνες. Οπότε βλέπω μια τεράστια χρονική διαφορά και ψάχνω να βρω τι άλλο μπορεί να φταίει... 

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή του θερμοσίφωνα τι διατομής είναι και τι ασφάλεια έχει; Επίσης οι βάνες του λέβητα είναι σίγουρα κλειστές; Μήπως έχουν κολλήσει και υπαρχει ροή?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, VirusX2 said:

Η γραμμή του θερμοσίφωνα τι διατομής είναι και τι ασφάλεια έχει; Επίσης οι βάνες του λέβητα είναι σίγουρα κλειστές; Μήπως έχουν κολλήσει και υπαρχει ροή?

Οι βάνες είναι κλειστές έχω ήδη ξεβιδωσει λίγο το ρακορ για να δω μήπως και δεν κλείνουν καλά. Η ασφάλεια στον πίνακα είναι 20αρα και τα καλώδια ειναι 2,5 αρι

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι είναι τοποθετημένος σωστά? Εννοώ οριζόντια ή κατακόρυφα. Επίσης η διατομή είναι οριακά και δεν είναι σωστό να ασφαλίζεται 2,5mm2 με 20Α ασφάλεια..

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, VirusX2 said:

Υποθέτω ότι είναι τοποθετημένος σωστά? Εννοώ οριζόντια ή κατακόρυφα. Επίσης η διατομή είναι οριακά και δεν είναι σωστό να ασφαλίζεται 2,5mm2 με 20Α ασφάλεια..

Το αν είναι τοποθετημένο σωστά δεν μπορώ να το εγγυηθώ γτ δεν το έχω τοποθέτηση εγώ. Τώρα για την ασφάλεια και τα καλώδια το γνωρίζω και εγώ ότι είναι οριακό.... Αλλά και πάλι θα έπρεπε να ζεσταίνει σωστά ο θερμοσίφωνας σε20-25 λεπτά.....τι άλλο μπορεί να συμβαίνει??? 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Μάριος Μερτής said:

Το αν είναι τοποθετημένο σωστά δεν μπορώ να το εγγυηθώ γτ δεν το έχω τοποθέτηση εγώ. Τώρα για την ασφάλεια και τα καλώδια το γνωρίζω και εγώ ότι είναι οριακό.... Αλλά και πάλι θα έπρεπε να ζεσταίνει σωστά ο θερμοσίφωνας σε20-25 λεπτά.....τι άλλο μπορεί να συμβαίνει??? 

Εννοώ εάν ο θερμοσίφωνας είναι για οριζόντια ή κατακόρυφη τοποθέτηση και έχει μπει αντίθετα. Μια φώτο θα ήταν κατατοπιστική. Επίσης ο αγωγός είναι πιθανό να έχει χάσει την ηλεκτρομηχανικη του αντοχή, λόγω οριακής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, VirusX2 said:

Εννοώ εάν ο θερμοσίφωνας είναι για οριζόντια ή κατακόρυφη τοποθέτηση και έχει μπει αντίθετα. Μια φώτο θα ήταν κατατοπιστική. Επίσης ο αγωγός είναι πιθανό να έχει χάσει την ηλεκτρομηχανικη του αντοχή, λόγω οριακής χρήσης.

Ο θερμοσίφωνας είναι για κατακόρυφη τοποθέτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία και μόνον ο θερμοσίφωνας των 80 lt ναι μεν μπορεί να κόψει στα 20min αλλά θα πρέπει το νερό που μπαίνει είτε να μην είναι πολύ κρύο (καλοκαίρι) ή να μην έχει ξοδευτεί όλο το ζεστό.
Νομίζω ότι για μόνον 20 min δεν βγαίνουν τα νούμερα αλλά εξαρτάται από πολλά πράματα, κάπου οι εταιρείες δίνουν πινακάκι, δες και εκεί.
Ελεγξε μήπως έχει κάπου διαρροή και ο υαλοβάμβακας που μονώνει γύρω-γύρω είναι υγρός, όταν κόβει ο θερμοστάτης ακούμπα το περίβλημα για να δείς αν είναι και αυτό ζεστό.
Κάπου είχα δει για ~55min αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς λίτρα και βαθμούς, θέλει περισσότερο αν έχει θερμο-απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.