Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αργεί να ζεστάνει ο θερμοσίφωνας


Recommended Posts

θεωρητικά για να ζεστάνει μια ποσότητα 70λτ απο 10C σε 60C θέλει πάνω από μια ώρα. Αν λογαριάσεις ότι μάλλον ο θερμοσίφωνας είναι 80λτ και όχι 70 (ασυνήθσιτο μέγεθος) και μια μικροδιαφοροποίηση στις θερμοκρασίες, μια χαρά είναι ο χρόνος που αναφέρεις.

Η αναφορά σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να διαφέρει σε αρκετές παραμέτρους (με κυριότερη τη διαφορά θερμοκρασίας).

 

¨οσον αφορά τη διατομή του αγωγού δεν είναι οριακά ασφαλισμένη αλλά είναι εκτός ορίων. Σου συστήνω να αντικαταστήσεις την ασφάλεια με 16Α.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, maneni said:

θεωρητικά για να ζεστάνει μια ποσότητα 70λτ απο 10C σε 60C θέλει πάνω από μια ώρα. Αν λογαριάσεις ότι μάλλον ο θερμοσίφωνας είναι 80λτ και όχι 70 (ασυνήθσιτο μέγεθος) και μια μικροδιαφοροποίηση στις θερμοκρασίες, μια χαρά είναι ο χρόνος που αναφέρεις.

Η αναφορά σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να διαφέρει σε αρκετές παραμέτρους (με κυριότερη τη διαφορά θερμοκρασίας).

 

¨οσον αφορά τη διατομή του αγωγού δεν είναι οριακά ασφαλισμένη αλλά είναι εκτός ορίων. Σου συστήνω να αντικαταστήσεις την ασφάλεια με 16Α.

Μιλάμε για παρόμοιες καιρικές συνθήκες.... Ο θερμοσίφωνας στο ταμπελακι του λέει 70 λίτρα... Εμένα πάντως μου φενεται τεράστια η διαφορά...... Ωραία ας υποθέσουμε ότι έχει να κάνει η θερμοκρασία που μπαίνει το νερό....... Η διαφορά θα έπρεπε να είναι 5-10 λεπτά εμείς μιλάμε τώρα ότι ο ένα κάνει 20 λεπτά να δώσει τους 60 βαθμούς και ο άλλος κάνει 1ωρα και 20 λεπτά..... Ναι γνωρίζω έχουν να κάνουν πολλά..... Επίσης να προσθέσω ότι ο θερμοσίφωνας είναι μέσα στο μπάνιο το οποίο έχει 17-20 βαθμούς μέσα στην μέρα 

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ: http://processheatingservices.com/water-heating-time-calculator/

edit: για 70 lt και +50°C θέλει 61.2 min. Μπορείς να υπολογίσεις και συ τον ελάχιστο χρόνο, 1kg νερό θέλει 4,200 J για +1°C. 1 W=1J/sec

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση δίνεται από τη φυσική φίλοι.

Μία ηλεκτρική αντίσταση 4KW σε μία ώρα δίνει ενέργεια 4 ΚWh, που είναι ίση με 14400 KJ ή 3,430 Kcal.

Με 3.430 Kcal τα 80 λίτρα νερού θερμαίνονται 3.430/80=43 οC. (αν έχουμε μηδενικές απώλειες).

Άρα για να ζεσταθεί το νερό στους 60οC σε μία ώρα, πρέπει να μπαίνει στο θερμοσίφωνο με θερμοκρασία 17 οC. (το χειμώνα είναι πιο κρύο) (και εννοείται να μην τραβάμε καθόλου νερό μέχρι να σβήσει το λαμπάκι)

Συμπέρασμα : Κάτι δεν σου λένε σωστά οι φίλοι σου, αν ισχυρίζονται ότι αυτό συμβαίνει σε 20 -25 λεπτά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, antloukidis said:

Η απάντηση δίνεται από τη φυσική φίλοι.

Μία ηλεκτρική αντίσταση 4KW σε μία ώρα δίνει ενέργεια 4 ΚWh, που είναι ίση με 14400 KJ ή 3,430 Kcal.

Με 3.430 Kcal τα 80 λίτρα νερού θερμαίνονται 3.430/80=43 οC. (αν έχουμε μηδενικές απώλειες).

Άρα για να ζεσταθεί το νερό στους 60οC σε μία ώρα, πρέπει να μπαίνει στο θερμοσίφωνο με θερμοκρασία 17 οC. (το χειμώνα είναι πιο κρύο) (και εννοείται να μην τραβάμε καθόλου νερό μέχρι να σβήσει το λαμπάκι)

Συμπέρασμα : Κάτι δεν σου λένε σωστά οι φίλοι σου, αν ισχυρίζονται ότι αυτό συμβαίνει σε 20 -25 λεπτά.

Έχω σε άλλο σπίτι θερμοσίφωνα 90 λίτρων ρυθμισμένο στους 60 και μέσα σε 20 λεπτά κόβει. Η μόνη διαφορά ότι είναι οριζόντιος και μέσα σε πατάρι. Δεν είναι ότι μου το λένε απλά το έχω δει με τα μάτια μου. Και εκτός από αυτό σε όσα site η forum και αν έχω μπει βλέπω ότι όλοι μιλάνε για 20-30 λεπτά για θερμοσίφωνες με τα ίδια χαρακτηριστικά με τον δικό μου.... Οπότε γτ η τόση μεγάλη διαφορά... Ευχαριστώ 

Edited by Μάριος Μερτής
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έγραψα είναι νόμος της φύσης που δεν αλλάζει και είναι αναμφισβήτητος.

Στην περίπτωσή σου κάτι άλλο συμβαίνει.

Μπορεί ο θερμοσίφωνας να έχει μαζέψει λάσπη, οπότε δεν έχει 90 λίτρα νερό, μπορεί ο θερμοστάτης να μην κόβει στους 60 αλλά πιο κάτω, μπορεί το νερό στο ξεκίνημα να μην είναι τελείως κρύο, μπορεί ......πολλά άλλα....., αλλά να ζεσταθεί το νερό από κρύο (15ο) στους 60ο σε 20 λεπτά με αντίσταση 4 KW ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ (με καμμία κυβέρνηση) :D

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Μάριος Μερτής said:

..... Η μόνη διαφορά ότι είναι οριζόντιος και μέσα σε πατάρι. ......

ειδες λοιπον που δεν είναι ίδια?

Λόγω διαμερισματοποίησης η θερμοκρασία μέσα στο δοχειο δεν είναι ομοιόμορφη. Στον οριζόντιο ο ενεργός όγκος είναι μικρότερος. Οπότε στην πράξη θερμαίνεις μικρότερη ποσότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Μάριος Μερτής said:

Έχω σε άλλο σπίτι θερμοσίφωνα 90 λίτρων ρυθμισμένο στους 60 και μέσα σε 20 λεπτά κόβει. ...

Ναι αλλά δεν λες πόσους °C είναι το νερό στην αρχή.
Και σε 1 sec μπορεί να κόψει, αν βρεις τρόπο να βάλεις 13.44 MW αντίσταση αντί για 4 kW που έχει. (για 80 lt και +40°C)

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή που ε κάποιο boiler δέν σήκωνε θερμοκρασίες το πρόβλημα ήταν η αντίσταση. Ο ηλεκτρολόγος μου έδωσε τη λύση κ αντικαταστήσαμε την αντίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.