Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακά τζάκια ή σόμπες pellet


Arche

Recommended Posts

έρχομαι σε ένα νέο θέμα, δεν ξέρω αν το ανοίγω εγώ ή έχει ξανασυζητηθει. Θα ήθελα να πω,. Είναι προτιμότερο να μετατραπεί ένα σύνηθες τζάκι σε ένα ενεργειακό ή .... να τοπθετήσει ενας ιδιώτης, ένας άνθρωπος σπί του μια σόπμα pelet? Ναι το κοστος μιας καλής σομπας pelet ειναι μεγάλο. Ομως το κοστος που ζητουν ορισμενα συνεργεια να μετατρεψουν μια εστία σε ενεργειακό τζάκι είναι πολύ μεγαλύτερο. Και εντέλει η απόδοση μιας καλής σόμπας μπορεί να φτάσει το 90,1% ενώ το τζακι πλησιαζει λεγεται το 80%.

Πρόσθεσε τονισμό. Μη λέμε κάθε φορά τα ίδια. Ο τίτλος διορθώθηκε.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι αρκετά διαφορετικές λύσεις:

Το να βάλεις "κασέτα" στο τζάκι είναι σαν να το μετατρέπεις σε εντοιχισμένη σόμπα. Έχεις περιορισμό στο μέγεθος και την ποσότητα των ξύλων και επειδή όλες όσες ξέρω βασίζονται σε ανεμιστήρες έχεις το ρίσκο του θορύβου. Επίσης θέλει πολύ προσοχή η καμινάδα γιατί τα ενεργειακά τζάκια λειτουργούν σε πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τα ανοιχτά και έτσι υπάρχει ο κίνδυνος φωτιάς. Ενεργειακά οι "κασέτες" αποδίδουν 100 φορές καλύτερα από το ανοιχτό τζάκι και επιπλέον κλείνεις και αυτή την τεράστια τρύπα που κρυώνει το σπίτι όταν δεν λειτουργεί. Προσοχή στην εταιρεία που θα κάνει την τοποθέτηση και μακρυά από φτηνά τζάκια.

Οι σόμπες Pellet έχουν μικρή και "τεχνητή" φλόγα και δεν συγκρίνονται σαν αίσθηση με αναμμένο τζάκι.  Λειτουργούν όμως τελείως αυτόματα, δεν θέλουν συχνό καθάρισμα, αποδίδουν πολύ καλά, και δεν είναι απαιτητικές στην καμινάδα τους. Πάλι αγοράστε μόνο κάποια μάρκα στην οποία μπορείτε να ελπίζετε ότι θα υπάρχει υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης.

Τελικά καταλήγει στο αν σου αρέσει να παίζεις με τα ξύλα και την φωτιά ή θες να δουλεύει με τηλεκοντρόλ...

Link to comment
Share on other sites

πράγματι το κόστος δεν το ξέρω, γνωρίζω όμως ότι η απόδοση ενός κλασσικού τζακιού πλησιάζει το 15% ενώ πρόσφατα είδα κάτι σόμπες pellet στα praktiker, νομίζω με τιμή (αγοράς) περί τα 750€ και ανάφεραν απόδοση 80 νομιζω τοις εκατο. Δεν έχω κάποιο σπίτι να ετοιμάζω τώρα, να πω ότι θα συνεχίσω το ψάξιμο λίγο βαθύτερα να πω όμως Panos 09 ότι ευχαριστώ για την κατατόπιση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/3/2019 at 9:57 ΜΜ, Panos09 said:

Είναι αρκετά διαφορετικές λύσεις:

Το να βάλεις "κασέτα" στο τζάκι είναι σαν να το μετατρέπεις σε εντοιχισμένη σόμπα. Έχεις περιορισμό στο μέγεθος και την ποσότητα των ξύλων και επειδή όλες όσες ξέρω βασίζονται σε ανεμιστήρες έχεις το ρίσκο του θορύβου. Επίσης θέλει πολύ προσοχή η καμινάδα γιατί τα ενεργειακά τζάκια λειτουργούν σε πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τα ανοιχτά και έτσι υπάρχει ο κίνδυνος φωτιάς. Ενεργειακά οι "κασέτες" αποδίδουν 100 φορές καλύτερα από το ανοιχτό τζάκι και επιπλέον κλείνεις και αυτή την τεράστια τρύπα που κρυώνει το σπίτι όταν δεν λειτουργεί. Προσοχή στην εταιρεία που θα κάνει την τοποθέτηση και μακρυά από φτηνά τζάκια.

Οι σόμπες Pellet έχουν μικρή και "τεχνητή" φλόγα και δεν συγκρίνονται σαν αίσθηση με αναμμένο τζάκι.  Λειτουργούν όμως τελείως αυτόματα, δεν θέλουν συχνό καθάρισμα, αποδίδουν πολύ καλά, και δεν είναι απαιτητικές στην καμινάδα τους. Πάλι αγοράστε μόνο κάποια μάρκα στην οποία μπορείτε να ελπίζετε ότι θα υπάρχει υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης.

Τελικά καταλήγει στο αν σου αρέσει να παίζεις με τα ξύλα και την φωτιά ή θες να δουλεύει με τηλεκοντρόλ...

Το να παίζω με τη φωτιά δεν με απασχόλησε... το θέμα κατ εμέ τον πρακτικό είναι η θέρμανση της κατοικίας και επειδή άκουσα τιμές (εγκατάστασης "κασέτας" σε υπάρχοντα) από συνεργεία που δεν τα ξέρω, οσον αφορά όμως τιμές ενεργειακών που έχω ακούσει άκουσα τιμές χ 3 . Οπότε λεω να ενημερωσω με το τι παιζει με τα pellet.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.