Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβοσβήνει το φως ανεμιστήρα οροφής


Arche

Recommended Posts

Καλησπέρα σας αγαπητοί Συνάδελφοι.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Σε ανεμιστήρα οροφής που παίρνει φως. Αλλαξα την λάμπα. Η ταμπέλα πάνω γράφει ότι "παίρνει λάμπα ως 60w.

Εγώ την άλλαξα με λάμπα led 7w > 35w. Και παρατηρήθηκαν τα εξής.

1. κάνει ένα θόρυβο μόλις πάρουν μπρος οι έλικες, που προηγουμένος δεν τον έκανε. Ξέρει κάποιος το γιατί?

2. Η λάμπα η led ενώ αρχικά έδειχνε να δουλευει κανονικά,  μόλις προσπαθήσω να την κλείσω από το τηλεκοντρόλ, αναβοσβύνει αντί να σβύνει εντελός.

Από διακόπτη τοίχου μόνο κλείνει. Ξέρει κάποιος το γιατί?

Edited by miltos
  • Thanks 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για δεν δοκιμαζεις ξανα την "απλη"???

[η   led   εχει μια καθυστερηση αποκρισης...οπότε, πιθανον, να την ...μπερδευουν τα ηλεκτρονικα...]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

en αρχη ελπιζω να μην έκαψα τίποτα έσω. Θα δω αν αυριο φτιάχνει ο θόρυβος με την απλή.. τώρα δεν την βρίσκω...

μου κανει εντυπωση πως η τοποθετηση μιας λαμπας led σε ντουι που ηταν λαμπα πυρακτωσεως μπορει να επηρεασει μεσα το μοτερ ενος ανεμιστηρα ωστε να αρχισει να κανει θορυβο

  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ας τα ξεμπερδέψουμε λίγο:

a. Για αρχή κάνε ότι λέει ο dimitris GM στο #2.
b. Το τηλεκοντρόλ είναι της λάμπας και αναβοσβήνει μόνον την λάμπα ή είναι του ανεμιστήρα και μπορεί να ανάψει και να σβήσει είτε τον ανεμιστήρα είτε τη λάμπα είτε και τα 2?
c. Βάλε την LED σε άλλη θέση, πχ στο πορτατίφ γραφείου, εκεί παίζει καλά?
d. ο ανεμιστήρας χωρίς λάμπα, LED ή πυρακτώσεως, παίζει αθόρυβα? Συνήθως οι ανεμιστήρες όταν ξεκινάν από την μεγάλη σκάλα στην αρχή για 5-10 sec κάνουν θόρυβο, μετά όμως ησυχάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Led δεν μπορεί να συνεργαστεί ευκολα με φωτιστικά που προορίζονται για λάμπες άλλου τύπου ( πχ έλεγχο με διακόπτη αφής, κοντρολάκι και λοιπα) . Το οτι αναβοσβήνει μη σε προβληματίζει ,συμβαίνει λόγω αυτού. 
Για το θέμα θορύβου , θέλει έλεγχο κατα την εκκίνηση στο μοτεράκι να δείς τι γίνεται ( έλεγχο τάσης -έντασης ) και με τις 2 λάμπες να δεις.  Γενικά χρόνο και όρεξη να έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι ώσπου να φέρω ένα φίλο σπίτι να ξεβιδώσουμε το γυαλί της που είχε φρακάρει δούλευε καλά. Μετά μου είπε εκείνος, να αλλάξουμε το φως ότι σηκώνει. Υστερα άρχισε κάποιες στιγμές να κάνει ένα  θόρυβο, σα θρόισμα. Πιστευω όμως ότι ως το Σαββατοκύριακο θα το έχω διορθώσει.

τ ωραιο ειναι οτι οταν έχω τον ανεμιστήρ κλειστό' και το σβύνω αναβοσβυν '' σαν strobo light, μαματο, γενεθλια και φίλους θέλουμε!

 

υγ: αυτο που μου κανει ενας like ασχετα με το τι λεω, μ αρεσει. Να βρεθούμε να κεράσω ένα καφέ βρε,

Edited by Arche
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται σωστα η έναυση του led  ( πετσοκομμένη ημιπερίοδο κλπ). Τα ηλεκτρονικά του ανεμιστήρα ( κοντρολ κλπ) επηρεάζουν την λάμπα και ίσως τον ανεμιστήρα ( αρμονικές κλπ) . 

 

Link to comment
Share on other sites

ο διακόπτης που ελέγχει το φως έχει μια μικρή διαρροή όταν είναι ανοικτός γιαυτό αναβοσβήνει ο λαμπτήρας, άμα μπει με κάποιο τρόπο μια αντίσταση για να μειώνει την τάση θα πάψει να αναβοσβήνει

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει με φωτιστικό που έβαλα λαμπτήρα LED  (strobo effect) το οποίο οφειλόταν στη λυχνία που είχε ο διακόπτης και η οποία άναβε όταν αυτός ήταν ανοικτός. Διορθώθηκε με την αφαίρεση της λυχνίας μέσα από το διακόπτη . Μήπως έχεις κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω καθόλου. Προς το παρόν είμαι τσαντισμένος διότι ώσπου ήρθε αυτός που ασχολήθηκε, εργαζόταν κανονικά. Τώρα λύθηκε μεν το πρόβλημα ότι το δωμάτιο δεν είχε αρκετό φως. Αλλά τον ...ζόρισε τον ανεμιστήρα, γιατί πια κάνει θόρυβο. Και έχει γίνει καποιο μπλέξιμο με τη λειτουργεια της λαμπας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.