Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συχνά start / stop συμπιεστή Α/Θ


kyr_ms

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Το πρόβλημα που θέλω να παραθέσω σχετίζεται με τα υπερβολικά start/stop του συμπιεστή της Α/Θ που έχω εγκαταστήσει στο σπίτι μου. Πρόκειται για την Hitachi RASM-4VNE monoblock (μονοφασική). Στην εγκατάσταση, έχω τοποθετήσει μετρητή ενέργειας που καταγράφει 24/7 (με δειγματοληψία ανά δευτερόλεπτο) τον τρόπο λειτουργίας ξεχωριστά της Α/Θ. Παρακολουθώ και καταγράφω, την τάση λειτουργίας, το ρεύμα, την στιγμιαία κατανάλωση, τη συνολική κατανάλωση και αρκετά άλλα από τα δεδομένα της θερμοκρασίας εσωτερικά στο σπίτι αλλά και της θερμοκρασίας περιβάλλοντος.

Στα διαγράμματα που μελετώ, φαίνεται πολύ εύκολα πότε ο συμπιεστής είναι σε φάση λειτουργίας και πότε όχι καθώς και η ένταση με την οποία δουλεύει (έμμεσα από την κατανάλωση). Ο μετρητής είναι ΚΝΧ και ακόμη δεν έχω εγκαταστήσει το ΚΝΧ gateway της Hitachi οπότε θα έχω και τα πλήρη στοιχεία της Α/Θ για να τα παραθέσω.

Η συγκεκριμένη Α/Θ τοποθετήθηκε με σκοπό να καλύψει τις ανάγκες 24ωρης θέρμανσης σε ένα σπίτι 140m2 στην περιοχή της Πιερίας. Πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα στον 1ο όροφο οικοδομής, με εξωτερική θερμοπρόσοψη 10cm, ενεργειακά κουφώματα και τζάμια, εσωτερικά διπλό πετροβάμβακα σε όλη την επιφάνεια της οροφής. Ο πάνω και ο κάτω όροφος είναι θερμαινόμενοι (κατοικούνται). Νότια και νοτιοανατολικά, εφάπτεται σε διπλανή οικοδομή (επίσης θερμαινόμενη).

Για αρχή παραθέτω ένα στιγμιότυπο λειτουργίας της Α/θ ώστε και μέσα από τη δική σας εμπειρία και γνώση να διαπιστώσω αν όντως αυτό που εγώ παρατηρώ είναι όντως λειτουργία on/off ή inverter μηχανής (όπως με διαβεβαιώνει ο πωλητής που την εγκατέστησε) και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμη και 120 φορές τη μέρα να σταματάει και να ξεκινάει ο συμπιεστής.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Hitachi-RASM-4VNE.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορείς να ανεβάσεις ένα διάγραμμα από λειτουργία μίας ώρας ώστε να υπάρχει καλύτερη ευκρίνεια?

Τυπικές τιμές για τις επιτρεπόμενες εκκινήσεις του συμπιεστή είναι 5-6 εκκινήσεις ανά ώρα. Το λογισμικό φροντίζει να τηρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταγραφή από την δική μου Α.Θ. (που είναι inverter αλλά όχι Hitachi), αλλά έχω παρακολουθήσει για αρκετή ώρα το ηλεκτρονικό πολύμετρο, που έχω εγκατεστημένο.

Η ανωτέρω καταγραφή δεν έχει καμμία σχέση - ομοιότητα με τη λειτουργία της δικής μου Α.Θ.

  

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 1:32 ΠΜ, miltos said:

Καλησπέρα,

Μπορείς να ανεβάσεις ένα διάγραμμα από λειτουργία μίας ώρας ώστε να υπάρχει καλύτερη ευκρίνεια?

Τυπικές τιμές για τις επιτρεπόμενες εκκινήσεις του συμπιεστή είναι 5-6 εκκινήσεις ανά ώρα. Το λογισμικό φροντίζει να τηρούνται.

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Παραθέτω ένα στιγμιότυπο του αρχικού διαγράμματος σε διάρκεια μίας ώρας.

Όσον αφορά στο "επιτρεπτό" όριο εκκινήσεων προσπαθώ εδώ και μέρες να το μάθω αλλά δεν έχω πάρει από κανέναν ένα σαφές νούμερο. Παρόλα αυτά οι περίπου 150 φορές που έχω καταγράψει στη διάρκεια κάποιων ημερών, μου είπαν οι περισσότεροι πως είναι υπερβολικό νούμερο.

Μιας και έγινε αναφορά και στο λογισμικό, αναρωτιέμαι αν υπάρχει δυνατότητα για κάποιο firmware update.

 

snapshot_RASM44VNE.JPG

Edited by kyr_ms
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 2:16 ΠΜ, antloukidis said:

Δεν έχω καταγραφή από την δική μου Α.Θ. (που είναι inverter αλλά όχι Hitachi), αλλά έχω παρακολουθήσει για αρκετή ώρα το ηλεκτρονικό πολύμετρο, που έχω εγκατεστημένο.

Η ανωτέρω καταγραφή δεν έχει καμμία σχέση - ομοιότητα με τη λειτουργία της δικής μου Α.Θ.

  

Καλησπέρα σας,

Τι διαπιστώνετε εσείς από τη λειτουργία της δική σας αντλίας;

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 1:32 ΠΜ, miltos said:

Καλησπέρα,

Μπορείς να ανεβάσεις ένα διάγραμμα από λειτουργία μίας ώρας ώστε να υπάρχει καλύτερη ευκρίνεια?

Τυπικές τιμές για τις επιτρεπόμενες εκκινήσεις του συμπιεστή είναι 5-6 εκκινήσεις ανά ώρα. Το λογισμικό φροντίζει να τηρούνται.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την ΑΒΒ, μου είπαν πως πρόβλημα είναι όταν γίνονται 5-6 στάσεις και εκκινήσεις το λεπτό...! Ο τεχνικός που την εγκατέστησε, είπε πως 40 στάσεις εκκινήσεις τη μέρα είναι πρόβλημα και πρέπει να το μειώσουμε. Είναι να απορείς που δεν υπάρχει ένας τεκμηριωμένος - αποδεκτός τρόπος να εκτιμηθεί ένας σωστός τρόπος λειτουργίας της μηχανής. Όλοι τους βέβαια αδιαφορούν για το θέμα της αυξημένης κατανάλωσης από αυτές τις αμέτρητες στάσεις και εκκινήσεις με το αφοπλιστικό επιχείρημα ότι "πληρώνεις λιγότερα από το πετρέλαιο οπότε μια χαρά είσαι". Τέτοια αντιμετώπιση κατά τη γνώμη μου σίγουρα δεν είναι επαγγελματική αλλά ταυτόχρονα δείχνει και τη σοβαρότητα που αντιμετωπίζει το αντικείμενο, ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση τροφοδοτεί fan coils?

Ο μετρητής του KNX είναι κατάλληλος για μέτρηση ισχύος που απορροφά ένας αντιστροφέας (inverter)?

Η gateway για το μηχάνημα θα σου δώσει πιο πολλά δεδομένα, όπως τη συχνότητα του συμπιεστή, τη θερμοκρασία προσαγωγής και το set point αυτής.

On 13/3/2019 at 2:24 ΜΜ, kyr_ms said:

Είναι να απορείς που δεν υπάρχει ένας τεκμηριωμένος - αποδεκτός τρόπος να εκτιμηθεί ένας σωστός τρόπος λειτουργίας της μηχανής

Σίγουρα τον αναφέρει με λεπτομέρεια το service manual του μηχανήματος.

On 8/3/2019 at 10:40 ΜΜ, kyr_ms said:

(όπως με διαβεβαιώνει ο πωλητής που την εγκατέστησε) και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμη και 120 φορές τη μέρα να σταματάει και να ξεκινάει ο συμπιεστής. 

Από το δεύτερο διάγραμμα φαίνεται πως υπάρχουν διαστήματα ~ 1ώρας (που είναι και αυτό που μετράει και όχι οι συνολικές εκκινήσεις σε μία μέρα) με λειτουργία που αντιστοιχεί σε περισσότερες από 120 εκκινήσεις τη μέρα.

On 9/3/2019 at 9:17 ΠΜ, nvel said:

μηχάνημα 11kW και ζητά μόνο μέχρι 1.4kW;  μήπως το δουλεύεις χωρίς φορτία οπότε καλά κάνει και λειτουργεί έτσι

Οι ΑΘ θα κληθούν πολλές φορές να δουλέψουν με μειωμένα φορτία και αυτό είναι και ένα κριτήριο για την αξιολόγησή τους. Τα 1.4kW με COP γύρω στο 3 αντιστοιχούν σε αποδιδόμενη ισχύ 4.5kW. Δεν είναι παράλογα μικρό το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση τροφοδοτεί σώματα πάνελ τα οποία όμως είναι υπερδιαστασιολογημένα σε όλους τους χώρους. Όσο για το μετρητή που χρησιμοποιώ ελέγχει την παροχή του ρεύματος της Α/Θ ξεχωριστά από το υπόλοιπο σπίτι. Το gateway είναι θέμα χρόνου να το τοποθετήσω και τότε σίγουρα θα φανούν πολύ περισσότερα πράγματα που έχουν να κάνουν με τη λειτουργία της αντλίας.

Όντως υπάρχουν και μέρες που αν επιλέξω σχετικά χαμηλή καμπύλη αντιστάθμισης, τα start/stop ξεπερνούν κατά πολύ τα 120. Για το λόγο αυτό μέχρι να μπορέσω να βρω μια λύση σε όλο αυτό, αναγκαστικά επιλέγω καμπύλη τέτοια που να κάνει υψηλή απαίτηση σε θερμοκρασία νερού (η "λύση" τεχνικού της ΑΒΒ αλλά και του μηχανολόγου - εγκαταστάτη, είναι να επιλέξω καμπύλη τέτοια ώστε η απαίτηση να είναι περίπου στους 40-45 βαθμούς (όταν έξω έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος πάνω από 15οC...) ώστε να περιορίσω τα πολλά start/stop).

 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.