Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συχνά start / stop συμπιεστή Α/Θ


kyr_ms

Recommended Posts

Ίσως να είναι μεγάλη η αντλία για αυτή την εγκατάσταση. Εμπειρικά σου λέω ότι η rasm3 θα ήταν καλύτερη, αλλά η μελέτη μπορεί να με βγάλει λάθος, με επιφύλαξη το λέω. Επίσης μπορεί να είναι λίγα τα λίτρα του νερού, δες την ελάχιστη απαίτηση. Τέλος βεβαιωσου ότι ο κυκλοφορητης είναι σε λειτουργία Δp, δηλαδή αυτόματη ρύθμιση και όχι σε σταθερές στροφές.

 

 

Edited by Myiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Από αυτά που παρατηρώ είναι ότι η 11kW υπερκαλύπτει με εξαιρετική άνεση τις απαιτήσεις της εγκατάστασης (με μετρήσεις - καταγραφές αυτό που λέω). Έχω την ίδια εντύπωση με εσάς πως θα με κάλυπτε η rasm3. Παρόλα αυτά ο εγκαταστάτης / μηχανολόγος που μου την εγκατέστησε, αρνείται κάτι τέτοιο γιατί αυτό συνεπάγεται πολλά όπως καταλαβαίνετε. Το ενοχλητικό είναι πως αλληλοκαλύπτονται με τον τεχνικό της ΑΒΒ με τον οποίο έχω μιλήσει και εγώ, προσπαθώντας να με πείσουν πως τίποτα από αυτά που διαπιστώνω και καταγράφω δεν ισχύει και πως όλα δουλεύουν τέλεια...

 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δοχείο Αδρανείας έχετε βάλει στην εγκατάσταση;

Συνήθως, όταν δουλεύει η Α.Θ. με σώματα δεν απαιτείται δοχείο. Όταν όμως το δίκτυο έχει μικρή χωρητικότητα οι κατασκευαστές το απαιτούν, ασχέτως αν έχει invetrer ο συμπιεστής. Κάντε ένα κόπο να ρωτήστε την αντιπροσωπία. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, kyr_ms said:

Παρόλα αυτά ο εγκαταστάτης / μηχανολόγος που μου την εγκατέστησε, αρνείται κάτι τέτοιο γιατί αυτό συνεπάγεται πολλά όπως καταλαβαίνετε. Το ενοχλητικό είναι πως αλληλοκαλύπτονται με τον τεχνικό της ΑΒΒ με τον οποίο έχω μιλήσει και εγώ, προσπαθώντας να με πείσουν πως τίποτα από αυτά που διαπιστώνω και καταγράφω δεν ισχύει και πως όλα δουλεύουν τέλεια...

 

Προφανώς δεν έχουμε δεν έχουμε εικόνα της οικίας σας και της μελέτης για μπορούμε να εξάγουμε "ασφαλή" συμπεράσματα.

Ωστόσο θα πρέπει να σημειωθεί ότι η διαστασιολόγηση του συστήματος θέρμανσης γίνεται βασιζόμενη στις χαμηλότερες θερμοκρασίες που παρατηρούνται στην περιοχή  προκειμένου να καλύψει ΚΑΙ αυτές τις δύσκολες ημέρες.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν λύσεις αν πραγματικά υπάρχει αυξημένος αριθμός εκκινήσεων της Α/Θ.

Ενδεχομένως να πρέπει να αποτανθείτε σε εμπειρότερο μηχανολόγο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, astrah said:

Ενδεχομένως να πρέπει να αποτανθείτε σε εμπειρότερο μηχανολόγο μηχανικό.

 

15 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Δοχείο Αδρανείας έχετε βάλει στην εγκατάσταση;

Μάλλον αυτή είναι και η τελική πρόταση αντιμετώπισης του προβλήματος!

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Αντιμετωπίζω ένα θέμα παρόμοιο με το παραπάνω. Έχω 4 κύκλους εκκίνησης - παύσης του συμπιεστή ανά ώρα. Ο συμπιεστής λειτουργεί περίπου 4:30 λεπτά κάθε φορά.

Δεν πρόκειται να κάνω διορθωτικές κινήσεις φέτος γιατί θα προστεθούν επιπλέον χώροι θέρμανσης στο κύκλωμα από του χρόνου. 

Το ερώτημα είναι: πιστεύετε ότι υπάρχει κίνδυνος πρόωρης φθοράς στο συμπιεστή και στο inverter εξαιτίας αυτού του μοτίβου;

Επικοινωνία με την αντιπροσωπεία δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Μου είπαν ότι θα είναι οκ αλλά δεν με έπεισαν. Γνώμες;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 start-stop την ώρα, από μόνα τους, δεν αποτελούν κίνδυνο βλάβης.

Αρκεί να γίνονται από τον αυτοματισμό του μηχανήματος και όχι από εξωγενή πσράγοντα π.χ. κάποιο θερμοστάτη που κόβει την παροχή ρεύματος.... (σπάνιο ίσως... αλλά έχω δει πολλά).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @antloukidis

Ναι ο συμπιεστής σταματάει εντελώς μετά από 4:30 λεπτά λειτουργίας, έχοντας επιτύχει τη θερμοκρασία νερού που ορίζεται από την καμπύλη . Μετά κάνει περίπου δέκα λεπτά να μειωθεί η θερμοκρασία του νερού έως την χαμηλή θερμοκρασία της καμπύλης ώστε να ξεκινήσει πάλι. Βλέπω επίσης η εκκίνηση να είναι ομαλή με ρεύμα 1 αμπέρ . 

Η αλήθεια είναι ότι τρομοκρατήθηκα με τα συχνά start - stop. Ευχαριστώ ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.