Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός Κατανάλωσης Καυσίμου


Mitsos Ribopaido

Recommended Posts

Kαλημέρα αγαπητοί συνάδερφοι,

Τελειώνοντας την διπλωματική μου πάνω στην ανάκτηση δεδομένων μέσω της θύρας obd  , αντιμετωπίζω ένα θέμα. 

Επειδη το free πρόγραμμα δεν υποστηρίζει την μέτρηση κατανάλωσης καυσίμου ( παρόλο που βλέπει τιμές των VSS, MAF ) , προσπαθώ να το υπολογίσω με τύπο ωστε να κάνω μια σύγκριση παραμέτρων αναλογα το φορτίο.  Μπορώ με το στοιχειομετρικό λογο του λάμδα MAF(g/s) * 1/14.7 * 1L/710g = Fuel Consumption in L/s Units ( x1000 ωστε να βγεί ml/s) 

Αλλα παίρνοντας την τιμη του λάμδα ( καθαρή και απο την τάση εξόδου )απο το πρόγραμμα , παίρνω τιμές απο πλούσιο (11/1 ) έως και 15.2/1 .  

Δεν ανακατεύω μέσα ταχύτητες και λοιπά γιατι θέλω και σε ρελαντί την κατανάλωση. Συγχωρέστε με αν καπου έγραψα κάτι λάθος.

 Τι μου προτείνετε  να κάνω? Καθε ιδέα δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edit : Είτε με το τύπο του λάμδα απο το πρόγραμμα είτε με το στοιχειομετρικο λογο παίρνω πολυ κοντινές τιμες ( φωτο) οπότε φαινεται οτι καλύπτομαι μάλλον.

Untitled.png

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Το torque σου δίνει τον ρυθμό κατανάλωσης καυσίμου. Νομίζω το υποστηρίζει και η δωρεάν "lite" έκδοση.

Αλλιώς δες αν στο πρόγραμμα που έχεις, μπορείς να δημιουργήσεις δική PID (Parameter ID). Δες εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/OBD-II_PIDs#Standard_PIDs την 5Ε στο mode 1 (ή service 1 όπως το αναφέρει η σελίδα)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.