Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Androklis80

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα κατάστημα 40τμ με οικοδομική άδεια του 67 που γράφει καταστήματα.Ένας ενδιαφερόμενος μισθωτής το θέλει για τυροπιτάδικο (θα έχει απλώς ένα ηλεκτρικό φούρνο για να ψήνει τυρόπιτες καθώς και καφέ στο χέρι άδεια υγειονομικού  ενδιαφέροντος δηλαδή.

Πριν ήταν κατάστημα ρούχων για πάρα πολλά χρονιά και αν θυμάμαι καλά πριν πάρα πολλά χρονιά 40  πίσω ήταν για λίγο ταβέρνα  και μπακάλικο.Από όσο ξέρω επειδή είναι πριν το 1987 και επειδή αναφέρεται ως κατάστημα  στην αρχική άδεια, δεν υπάρχει ανάγκη αλλαγής χρήσης σε υγειονομικού   αρκεί να τηρούνται οι προδιαγραφές για λουτρό (δεν τηρούνται θέλει νέα διαμόρφωση τουαλέτας) κτλ....Τα λέω σωστά?

Δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας,πρασιά κοινόχρηστη.Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω πριν προχωρήσω στην εκμίσθωση... ή κάτι που πρέπει να αναλάβει ο μισθωτής.Τα φώτα σας κάποια συμβουλή επειδή πρώτη φορά ενοικιάζω υγειονομικού ενδ.Ευχαριστώ!

 

 

Edited by Androklis80
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι πολλά που πρέπει να προσέξετε, καλό είναι να ελέγξει το ακίνητο μηχανικός που γνωρίζει καλά από άδειες για ΚΥΕ πριν το μισθώσετε

π.χ. Η διαμόρφωση τουαλέτας απαιτεί άδεια δόμησης, στην οποία θα πέρναγα μέσα και την αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ...

Μήπως όμως υπάρχουν αυθαιρεσίες ??? Τότε ίσως όλα λυθούν με ν. 4495/17 και ενημέρωση φακέλου.... Για όλα αυτά που λέτε θα πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά σε Δημόσια έγγραφα ...

 

Link to comment
Share on other sites

καλα κανετε και σκεφτεσαι οτι θελει τουαλετα, βεβαια ισως να θελει αλλο μεγεθος ενα μαγαζι 40τμ που κραταει ζεστες τις τυροπιτες και αλλο ενα αλλο που μπορει να θελει προθαλαμο ή αλλη προσωπικου, και αλλη κοινού. Οποτε υπομονη να σας πει ο μισθωτης τι χρειάζεται ώστε να τον καλύψετε. Ακόμη καλό να έχετε Μηχανικό μαζί σας. Διότι ένα συγκεκριμμένο άτομο που θα ασχοληθει με το δικό σας θέμα συγκεκριμμένα, θα απαντήσει πιο κατάλληλα σε ερωτήσεις, όπως την παραπάνω που κάνετε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα χρειαστείτε μηχανικό. Όμως από προσωπική εμπειρία (ιδιοκτήτης καταστήματος) : ό,τι αυθαιρεσία υπάρχει, είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να την τακτοποιήσει (αν και εφόσον υπάρχει/ουν μέχρι την αποδοχή του συμφωνητικού και από τα δύο μέρη). Σε ό,τι αφορά ωστόσο, τη νέα χρήση, αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο μισθωτής. Για τα υπόλοιπα (τα οποία όντως είναι αρκετά) θα σας κατευθύνει ο συνάδελφος που θα αναλάβει την αλλαγή χρήσης κ.λπ.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ppanag said:

Καλημέρα, είναι πολλά που πρέπει να προσέξετε, καλό είναι να ελέγξει το ακίνητο μηχανικός που γνωρίζει καλά από άδειες για ΚΥΕ πριν το μισθώσετε

π.χ. Η διαμόρφωση τουαλέτας απαιτεί άδεια δόμησης, στην οποία θα πέρναγα μέσα και την αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ...

Μήπως όμως υπάρχουν αυθαιρεσίες ??? Τότε ίσως όλα λυθούν με ν. 4495/17 και ενημέρωση φακέλου.... Για όλα αυτά που λέτε θα πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά σε Δημόσια έγγραφα ...

 

Ευχαριστώ  για την απάντηση.Είμαι στην φάση με τον 4495 νομιμοποίησης μιας μικρής παράβασης στο κατάστημα το κλασικό 250αρι.Μπορώ να πω στον μηχανικό να βάλει την τουαλέτα wc με προθάλαμο στα σχέδια 4495 εσωτερική διαρρύθμιση κτλ....  άσχετα αν δεν εχει υλοποιηθεί το wc και γίνει αργότερα.Τώρα υπάρχει κάτι που μόνο wc δεν είναι.Εχω και τον ενδιαφερόμενο που με πιέζει γιατί το θέλει .Ουφ  πολλά θέλει ετσι μου έρχεται να το δώσω σε μια που το θέλει εμπορικό κατάστημα... άλλα δίνει ποιο λίγα

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Androklis80 said:

Ευχαριστώ  για την απάντηση.Είμαι στην φάση με τον 4495 νομιμοποίησης μιας μικρής παράβασης στο κατάστημα το κλασικό 250αρι.Μπορώ να πω στον μηχανικό να βάλει την τουαλέτα wc με προθάλαμο στα σχέδια 4495 εσωτερική διαρρύθμιση κτλ....  άσχετα αν δεν εχει υλοποιηθεί το wc και γίνει αργότερα.Τώρα υπάρχει κάτι που μόνο wc δεν είναι.Εχω και τον ενδιαφερόμενο που με πιέζει γιατί το θέλει .Ουφ  πολλά θέλει ετσι μου έρχεται να το δώσω σε μια που το θέλει εμπορικό κατάστημα... άλλα δίνει ποιο λίγα

η "φάση" με τον 4495 και το "κλασσικό 250αρι" είναι ρύθμιση ή τακτοποίηση, αλλά όχι νομιμοποίηση (που είναι η έκδοση άδειας) ...

Όχι δεν μπορείτε να τακτοποιήσετε αυθαίρετες κατασκευές που έγιναν μετά τις 28.7.2011 ... πόσο μάλλον να τακτοποιήσετε αυθαιρεσίες που δεν έγιναν ακόμα.... και ακόμα χειρότερα που το ξέρουν και πολλοί άλλοι ....

Φυσικά και δίνει λιγότερα για εμπορικό, γιατί ζητάει και λιγότερα ;) 

Πάντα έτσι ήταν ... ότι δίνεις, παίρνεις ... 

Μόνο αν απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό που ειδικεύεται σε άδειες λειτουργίας ΚΥΕ, θα πετύχετε αναβάθμιση του ακινήτου σας .... το αν αξίζει μπορείτε να το ξέρετε μόνο εσείς !!! Καλή τύχη

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Directionless said:

Σίγουρα θα χρειαστείτε μηχανικό. Όμως από προσωπική εμπειρία (ιδιοκτήτης καταστήματος) : ό,τι αυθαιρεσία υπάρχει, είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να την τακτοποιήσει (αν και εφόσον υπάρχει/ουν μέχρι την αποδοχή του συμφωνητικού και από τα δύο μέρη). Σε ό,τι αφορά ωστόσο, τη νέα χρήση, αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο μισθωτής. Για τα υπόλοιπα (τα οποία όντως είναι αρκετά) θα σας κατευθύνει ο συνάδελφος που θα αναλάβει την αλλαγή χρήσης κ.λπ.

Ηδη κανω μια μικροπαραβασουλα διόρθωση με τον 4495 .Εννοείτε και πρέπει το κατάστημα να μην εχει το παραμικρο απο παράβαση πριν την υπογραφή του συμφωνητικού.Το όντως αρκετα  με κανει να το σκέφτομαι αν αξιζει...παρα την πιεση που δέχομαι απο τον υποψήφιο μισθωτή και την κριση που υπάρχει στους επαγγελματικούς χώρους Απλώς αν χρειαστεί αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε υγειονομικού τυροπιτά-καφε το κόστος το αναλαμβάνει ο μισθωτής?Ευχαριστω για τις υποδειξεις!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό είναι όλα τα σχετικά με την άδεια λειτουργίας να τα αναλαμβάνει ο μισθωτής πάντα με την άδεια και την επίβλεψη του ιδιοκτήτη.

Βέβαια ότι φτιάχνει ο ιδιοκτήτης από μόνος του είναι προς όφελος και των δύο και πρέπει να συνυπολογίζεται !!!!

τα πάντα στο τέλος είναι θέμα συμφωνίας...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Androklis80 Σαφώς και ο μισθωτής. Εσείς στην τελική, τον χώρο διαθέτετε. Κατά τα άλλα, όσα είπε/λέει και ο συνάδελφος @ppanag.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!Έκανα και μια ανάγνωση/ταξίδι  στα thread με τις άδειες ΚΥΕ γενικά και πήρα μια πρόχειρη ιδέα.Καλό μου τρέξιμο εμένα αρχικά :cry: και μετέπειτα του μισθωτή.Τουλάχιστον θα βγει το ακίνητο αναβαθμισμένο από πλευράς άδειας από κατάστημα σε κατάστημα κ υγειονομικού ενδιαφ!:)

Edited by Androklis80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.