Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα 'συνάδελφοι',

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Όντας παντελώς άσχετος με τον χώρο σας αγόρασα ένα διαμέρισμα σα να αγοράζω ένα πατίνι...Το διαμέρισμα αυτό λοιπόν βρίσκεται στον 1ο όροφο πολυκατοικιας που στο ισόγειο της έχει ενα κατάστημα με μια αυθαίρετη κατασκευή 70-80 τ.μ. η οποία ηταν κατασκευασμένη και τακτοποιημενη με πληρωμένο πρόστιμο πριν αγοράσω το διαμέρισμα. Στην σύσταση Ο.Ι παρόλα αυτά δεν φαινόταν πουθενά. Ενημέρωσα δικηγόρο και μηχανικό  για την κατασκευή αυτή και με διαβεβαίωσαν οτι δεν υπάρχει καμια ανάμιξη με το διαμέρισμα μου, και προχώρησα στην αγορα. Τωρα λοιπόν ο ιδιοκτήτης μου ζητάει να συναινέσω στην τροποποίηση οριζόντιας ιδιοκτησίας για την ανακατανομή του κοινοχρήστου χώρου και χιλιοστών επι του οικόπεδου, όπως μου είπε. Θα ηθελα σε οποίον είναι εύκολο να μου δώσει τη συμβουλή του  για το τι πρέπει να προσέξω και για το αν είμαι υποχρεωμένος να υπογράψω σε κατι τέτοιο.  (Εχω αναθέσει σε μηχανικό και δικηγόρο την υπόθεση άλλα λογο του οτι μενω στο  εξωτερικό θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιον αλλον) 
 Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!!

Edited by Leo K
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συναινεσεις...[και δεν υποχρεούσαι..]

 

Απλό.

υγ

Καλα τα λεει και ο δικηγορος και ο μηχανικος.

Μια χαρα αγορα εγινε

και δεν καταλαβα την περί "πατινίου" αναφορα:-)

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είστε υποχρεωμένος να συναινέσετε σε οτιδήποτε.

Πρέπει να γνωρίζετε όμως ότι, ως συνιδιοκτήτης στο εν λόγω ακίνητο, φέρετε κι εσείς "εμμέσως" ευθύνη για την ύπαρξη αυτών ή και άλλων αυθαίρετων κατασκευών στους κοινόχρηστους χώρους αυτού, ανεξαρτήτως του ότι, είναι ρυθμισμένοι κ.λπ.

Γι' αυτό σας ενημέρωσαν ο μηχανικός και ο δικηγόρος σας;;;

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Προφανώς και δεν είστε υποχρεωμένος να συναινέσετε σε οτιδήποτε.

Πρέπει να γνωρίζετε όμως ότι, ως συνιδιοκτήτης στο εν λόγω ακίνητο, φέρετε κι εσείς "εμμέσως" ευθύνη για την ύπαρξη αυτών ή και άλλων αυθαίρετων κατασκευών στους κοινόχρηστους χώρους αυτού, ανεξαρτήτως του ότι, είναι ρυθμισμένοι κ.λπ.

Γι' αυτό σας ενημέρωσαν ο μηχανικός και ο δικηγόρος σας;;;

 

Για την ακρίβεια μου είπαν ακριβώς το αντίθετο, επειδή η αυθαιρεσία έγινε πριν την αγορά του διαμερισματος και επειδή έχει μπει ήδη το πρόστιμο δεν έχω καμιά ευθύνη...
τι πραγματικά ισχύει ???

Link to comment
Share on other sites

Η οριζόντια ιδιοκτησία της οποίας σήμερα είστε ιδιοκτήτης έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου. Με άλλα λόγια είστε πλέον εκτός από ιδιοκτήτης της ΟΙ σας (διαμέρισμα) και εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτης των κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

Προφανώς τώρα πρέπει μάλλον να τους (μηχανικό - δικηγόρο σας) ξαναρωτήσετε και ίσως χρειαστεί να το ξανασκεφτούν.....

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

Δεν θα συναινεσεις...[και δεν υποχρεούσαι..]

 

Απλό.

υγ

Καλα τα λεει και ο δικηγορος και ο μηχανικος.

Μια χαρα αγορα εγινε

και δεν καταλαβα την περί "πατινίου" αναφορα:-)

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!
Βεβαία ο δικηγόρος μου μου λέει επίσης να συναινέσω γιατί δεν έχω να κερδίσω κάτι από τη στιγμή που έχει τακτοποιηθεί στο ΤΕΕ και οτι επισης οτι μπορει να παει δικαστικά και να με αναγκασει (γιατι δεν μπορει να το πουλησει) ,  αλλα δεν μου ξεκαθαρίζουν εαν εχω να χάσω κάτι αν συναινέσω . Αφου διαβασα σχεδόν ολα τα θεματα του φόρουμ περι αυθαιρέτων άρχισα να σκέφτομαι μηπως θα επηρεασει τα χιλιοστά επί του οικόπεδου ή την άξια του σπιτιού ( δεδομένου οτι θα εχω και επίσημα λιγοτερα τ.μ. κ.χ.) ή ακομα και να χρειαστει να αλλαξω τα συμβόλαια του διαμερισμετος που αναγράφονται τα τ.μ. και κ.μ. κ.χ.. υπαρχει τετοιο ενδεχομενο???

:shock: πάω μια βόλτα με το πατίνι μου να ξεσκασω:shock:..

Edited by Leo K
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Η οριζόντια ιδιοκτησία της οποίας σήμερα είστε ιδιοκτήτης έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου. Με άλλα λόγια είστε πλέον εκτός από ιδιοκτήτης της ΟΙ σας (διαμέρισμα) και εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτης των κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

Προφανώς τώρα πρέπει μάλλον να τους (μηχανικό - δικηγόρο σας) ξαναρωτήσετε και ίσως χρειαστεί να το ξανασκεφτούν.....

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! !!
Τώρα με βάζετε σε σκέψεις γιατί είχα τις αμφιβολίες μου... Αυτό το "με ο,τι αυτό συνεπάγεται" με τρομάζει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

δλδ λεει αυτος:

- Μια που εχω επεκταθει  στα κοινοχρηστα και εχω καταλαβει  70 τμ.....  και μια που τα τακτοποίησα και τα πληρωσα...

ελάτε τωρα καλοι μου ανθρωποι,   να ντροποποιησουμε την συσταση ...να μειωσετε τα δικα σας χιλιοστα...

και να παρω κι εγω ο καημενος μερικα χιλιοστα "παραπανω"....

μια που εκανα τοσο κοπο και εξοδα να το χτισω και να το τακτοποιησω.

-Παει καλά????:evil:

[...βολτα με πατίνι χωρις ρουλεμαν...τςτσςτς:-)]

υγ

"δικαστικα" πώς θα παει  για να παρει με το ζορι τα δικα σου χιλιοστα?

Η τακτοποιηση δεν αποτελει εμπραγματο τιτλο κυριοτητας...

Ασε που μπορεις να ζητησεις να κατεδαφισθει το αυθαιρετο επι των κοινοχρηστων.

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορίες.

1. Τι είναι αυτή η αυθαίρετη κατασκευή?

2. Που είναι κατασκευασμένη? Στον κοινόχρηστο χώρο του οικοπέδου? Στην pilotis? Σε χώρο που έχει αποκλειστική χρήση ο αυθαιρετούχος?

3. Χρειάζονταν συναίνεση συνιδιοκτητών για την τακτοποίηση και αν να έχει αυτή δοθεί?

Πάντως δεν σας υποχρεώνει κανείς να συναινέσετε σε τροποποίηση της Σ.Ο.Ι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.