Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έργο Δουλείας ΔΕΗ


Johnny Stoukas

Recommended Posts

Από την στιγμή που σας παρέπεμψαν στον ΑΔΜΗΕ ως αρμόδιο, είναι υψηλή τάση. Λογικά από την ταράτσα σου θα μπορείς να δεις και κάποιον πυλώνα τριγύρω. Όπως έχει ειπωθεί ήδη, αφού η γραμμή ΥΤ προϋπήρχε του κτηρίου, θα έπρεπε να υπαρχει μέσα στα τοπογραφικά, κάτι το οποίο δεν έχει γίνει.

Στις ζώνες δουλειάς, οι οροί δόμησης δίδονται από τον αρμόδιο διαχειριστή (ΔΕΔΔΗΕ/ΑΔΜΗΕ) και υπερτερούν σε σχέση με τους γενικούς όρους δόμησης της περιοχής. Όπως καταλαβαίνεις, κάποιος δεν έκανε καλά την δουλειά του.. Οπότε τώρα βλέπω να πηγαίνει μακρυά η βαλίτσα..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VirusX2 said:

Από την στιγμή που σας παρέπεμψαν στον ΑΔΜΗΕ ως αρμόδιο, είναι υψηλή τάση. Λογικά από την ταράτσα σου θα μπορείς να δεις και κάποιον πυλώνα τριγύρω. Όπως έχει ειπωθεί ήδη, αφού η γραμμή ΥΤ προϋπήρχε του κτηρίου, θα έπρεπε να υπαρχει μέσα στα τοπογραφικά, κάτι το οποίο δεν έχει γίνει.

Στις ζώνες δουλειάς, οι οροί δόμησης δίδονται από τον αρμόδιο διαχειριστή (ΔΕΔΔΗΕ/ΑΔΜΗΕ) και υπερτερούν σε σχέση με τους γενικούς όρους δόμησης της περιοχής. Όπως καταλαβαίνεις, κάποιος δεν έκανε καλά την δουλειά του.. Οπότε τώρα βλέπω να πηγαίνει μακρυά η βαλίτσα..

Τώρα κατάλαβα κι εγώ. Ναι βλέπω όντως πυλώνες από τον ακάλυπτο. Να ρωτήσω κάτι άλλο η ΑΔΜΗΕ μου είπε ότι το ύψος που μας δίνουν είναι 10,90. Εμένα το διαμέρισμά μου έχει ύψος 10,1 στην πρόσοψη και επειδή έχει κλίση το έδαφος 9,40 στον ακάλυπτο. Άρα είναι εντός των ορίων της ΑΔΜΗΕ. Γιατί να πρέπει να γκρεμίσω το δώμα αφού εγώ ζητώ ρεύμα για το διαμέρισμά μου το οποίο δεν είναι αυθαίρετο; 

Ας μην πάρει το δώμα ρεύμα. Μπορούν όντως να απαιτήσουν κάτι τέτοιο να κατεδαφίσω το δώμα για να έχω ρεύμα στο διαμέρισμά μου;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρευματοδοτηθηκε το ισόγειο, το κτίσμα είχε την σημερινή του μορφή; Δηλαδή υπήρχε το ισόγειο, το διαμέρισμα σου και το δώμα;

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, VirusX2 said:

Όταν ρευματοδοτηθηκε το ισόγειο, το κτίσμα είχε την σημερινή του μορφή; Δηλαδή υπήρχε το ισόγειο, το διαμέρισμα σου και το δώμα;

Όχι από ότι είπε η ΑΔΜΗΕ υπήρχε μόνο το ισόγειο

Mην κάνεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις, παραθέσεις. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Tα μηνύματα συγχωνεύτηκαν.

Pavlos33

 

20 ώρες πριν, Maria St said:

Όχι από ότι είπε η ΑΔΜΗΕ υπήρχε μόνο το ισόγειο

Mην κάνεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις, παραθέσεις. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Tα μηνύματα συγχωνεύτηκαν.

Pavlos33

Καλησπέρα,

Διάβασα τους όρους. Αυτό με τις συνεχόμενες παραθέσεις γίνεται καταλαθος και δεν ξέρω πως να το διορθώσω μετά.

Ζητώ συγγνώμη

Για να κάνεις περισσότερες από μια παραθέσεις και αυτές να εμπεριέχονται στο ίδιο μήνυμα επιλέγεις το σύμβολο "+" multiquote" στην αρχική δημοσίευση και πατάς παράθεση για κάθε επιμέρους δημοσίευση. Δεν πρέπει να  επιλέγεις παράθεση κάτω από το αμέσως προηγούμενο μήνυμα που απαντάς.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι,

Έχω κάποιες επιπλέον απορίες σχετικά με το θέμα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

  1. Ο όροφός μας είναι εντός των όρων δόμησης της ΑΔΜΗΕ μπορεί να ρευματοδοτηθεί αφού είναι νόμιμος αλλά απλά να μη δώσουν ρεύμα στο δώμα;
  2. Το δώμα υπερβαίνει το ύψος κατά 70-80 cm. Υπάρχει πιθανότητα να μην κατεδαφιστεί; Επιτρέπεται δηλαδή κάποια απόκλιση από τους όρους δόμησης ή τηρουνται αυστηρά;
  3. Ξέρει κάποιος σε ποια νομοθεσία υπάγεται η δόμηση κάτω από έργο δουλείας και τι ακριβώς προβλέπει για τις αυθαιρεσίες σε αυτήν την περίπτωση;

Έχω ραντεβού με τον αρμόδιο της ΑΔΜΗΕ την επόμενη εβδομάδα για να μετρήσει τα ύψη και θα ήθελα να είμαι πλήρως ενημερωμένη για να μπορέσω να διαπραγματευτώ το ζήτημα μαζί του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2019 at 11:34 ΠΜ, dimitris GM said:

αρα,

Στην άδεια  δεν γραφει οτι "διερχονται καλωδια".

Υπό αυτην την παραλειψη,  κανονικα, δεν επρεπε να ηλεκτροδοτηθει ούτε το ισογειο.

Αλλά,  αφου  θεωρουν   το ισόγειο σαν  νομιμο, εντος του ύψους του,

το ίδιο νομιμη ειναι και η ΟΙ του οροφου, εντοςτου δικου της υψους.

 

Ας μην δοσουν ποτε ρευμα στο δωμα.

 

 

 

αυτο ειχε τεθει εξ αρχης  οτι το δικαιουται.

Τι σου απάντησαν???

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέσαμε αυτό το θέμα ακόμη. Περιμένουμε να συναντηθούμε από κοντά. Κάποιος όμως άλλος υπάλληλος της ΔΕΗ που είδε το φάκελο μας είπε πως πιθανότατα θα πάει για κατεδάφιση. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι γνώστης γιατί ήταν ένας απλός υπάλληλος δεν έχει σχέση με την ΑΔΜΗΕ

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να δίνει ο νομοθέτης δυνατότητα με μια υπεύθυνη δήλωση ότι αναγνωρίζω τον κίνδυνο και τα λοιπά.. να μπορείς να χτίσεις και πάνω στους αγωγούς.. 

Η φυσική επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Maria St said:

Δεν το θέσαμε αυτό το θέμα ακόμη. Περιμένουμε να συναντηθούμε από κοντά. Κάποιος όμως άλλος υπάλληλος της ΔΕΗ που είδε το φάκελο μας είπε πως πιθανότατα θα πάει για κατεδάφιση. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι γνώστης γιατί ήταν ένας απλός υπάλληλος δεν έχει σχέση με την ΑΔΜΗΕ

δεν καταλαβα ακομα,

γιατι επικεντρωνετε το θεμα στο "δωμα"

οταν το αρχικο ερωτημα ηταν:

"εχω νομιμο υψος του οροφου και δεν μου δινουν ρευμα στον οροφο, επειδη εχει γινει ενα δωμα  σε υψος μεγαλύτερο απο το επιτρεπόμενο"
  και τι σχεση εχει το δωμα με εσάς, αφου δεν ανηκει την ιδιοκτησια σας...

Παντως,

δωμα ή μη δωμα

δεν τακτοποιειται εάν δεν εχει το  επιτρεπομενο υψος απο τα καλωδια...

[και δεν θα εψαχνα  για εξαιρεσεις/παρεκκλίσεις/ανοχές..]

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.