Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έρευνα αγοράς για καινούργια κατασκευή


ahilpoul

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μια έρευνα αγοράς που κάνω για μια κατασκευή που επιθυμώ να κάνω. Πρόκειται για έναν όροφο περίπου 110 Τ.μ. με πιλοτη χωρις υπόγειο απο οικόπεδο περίπου 170 μέτρα στην Αττικη. Αρχικά απευθύνθηκα σε 3-4 εργολάβους της περιοχής οι οποίοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία αρνήθηκαν να αναλάβουν την δουλειά από την περιγραφή της και μόνο. Ο ένας που συναντήθηκα μου ανάφερε ένα ποσό το οποίο ήταν εκτός μπάτζετ. Σε δεύτερη φάση βρέθηκα με κάποιους μηχανικούς οι οποίοι άλλοι δεν μπορούσαν να μου δώσουν ούτε μια εκτίμηση άλλοι δεν μπορούσαν να αναλάβουν την επίβλεψη του έργου παρά μόνο την άδεια οικοδομής και ένας δύο μου είπαν για 1000 ευρώ και πάνω ανάλογα τι θέλω να φτιάξω.

Από τις συναντήσεις και τις συζητήσεις συμπεραίνω ότι οι μεν κατασκευαστές δεν αναλαμβάνουν τέτοιου είδους δουλειές γιατί το κέρδος που θα αποκομίσουν στο τέλος θα είναι μικρό σε σχεση με τον χρονο και κοπο τους ενώ οι μηχανικοί (αυτοι που συναντηθηκα εγω τουλαχιστον) δεν εχουν πλήρη γνώση και καθαρή εικόνα της αγοράς σε όλο της το φάσμα για να μου απαντήσουν ούτε με μια απόκλιση 10 0/0 πόσο θα μου στοιχίσει αυτό που θέλω να φτιάξω.

Με αυτές τις συνθήκες για έναν πολίτη με 3 παιδιά(σχεδόν καθόλου χρονο) που έχει να διαχειριστή ένα μπάτζετ συγκεκριμένο Πώς είναι εφικτό να ξεκινήσω μια οικοδομή χωρίς τον κίνδυνο να μείνει μισοτελειωμένο ? Πώς πρέπει να κινηθώ για να πετύχω μια καλή τιμή και μια συμφωνία που θα μπορέσουν και οι δύο πλευρές να τηρήσουν ως το τέλος? Τα χρηματα που διαθετω δεν ειναι άπειρα αλλά νομίζω με κάποιους συμβιβασμούς φτάνουν να κάνω την δουλειά μου, όμως πρέπει να ξέρω πριν ξεκινήσω μια οικοδομή.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι απλό αυτό που ζητάτε . Εχει πολλούς παράγοντες που θέλουν ξεκαθάρισμα . Ακόμα και το θέμα του υπογείου που το έχετε αποκλείσει . Το κόστος μπορεί να διαμορφωθεί σε διάφορα επίπεδα με μεγάλες αποκλίσεις και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσετε νούμερα όπως τα 1000 €/τμ που ήταν κάποτε και αφορούσαν κτίρια πολυκατοικιών που λόγω μεγάλου μεγέθους , είχαν κάποια οικονομία κλίμακας .

Ακόμα να έχετε υπ΄ όψη σας ότι δεν μπορείτε να πάρετε πουθενά πίστωση , άρα θα πληρώνετε πάντα μετρητά και ότι θα πρέπει να βρείτε ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σας , με τον οποίο θα συνεργαστείτε ώστε να πετύχετε το καλύτερο αποτέλεσμα για τις προσδοκίες που έχετε από το νέο σπίτι σας . 

Οπότε η λογική της προσφοράς που έχετε στο μυαλό σας , όταν δεν υπάρχει ακόμα μελέτη , δεν μπορεί να γίνει . 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ δεν μίλησα για καμία πίστωση από πουθενά. Εγώ ζητάω μια συμφωνία που θα τηρήσουν και οι δύο πλευρές στο ακέραιο. Και βέβαια Όχι προφορική αλλά σε χαρτί. Με κοστολόγηση σε όλο το φάσμα του έργου για να υπάρχει έλεγχος και ευελιξία στα κόστη. 

Ποιοί είναι οι βασικοί παράγοντες που πρέπει να ξεκαθαριστούν? Μιλάμε για μια συμβατική κατασκευή με ένα μέσο κόστος κατασκευής με συγκεκριμένα μέτρα. Συμφωνώ ότι η οικοδομή είναι μια ρευστή κατάσταση από την αρχή μέχρι το τέλος αυτό όμως δεν αναιρεί την προσπαθεια για μια εύστοχη κοστολόγηση απο πλευράς εργολάβου και την δέσμευση του πελάτη για την κάλυψη των υποχρεώσεων του. 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας το πω πιο απλά . Η λέξη συμβατική κατασκευή είναι πρακτικά ανύπαρκτη . Γιατί κάθε κατασκευή έχει ιδιαιτερότητες . Ακόμη κοστολόγηση ανά φάση εργασιών δεν μπορεί να γίνει . 

Εχετε δύο επιλογές . Η θα συμφωνήσετε για λύση με το κλειδί στο χέρι και με συγκεκριμένη συγγραφή υποχρεώσεων , ή θα βάλετε έναν έμπειρο μηχανικό να επιβλέπει και να διοικεί  το έργο και θα τον πληρώσετε με ποσοστό επί του προυπολογισμού . Γιατί το κόστος έχει μεγάλο ρίσκο και απρόβλεπτα , οπότε ή θα πάρει κάποιος όλο το έργο και θα μπορέσει να ενσωματώσει τα απρόβλεπτα κάποιου τμήματος στο σύνολο , ή θα αναλάβετε εσείς το κόστος και το ρίσκο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να υπάρχει μελέτη και σχέδια της οικοδομής και του περιβάλλοντος χώρου, δε μπορεί να γίνει καμία γραπτή συμφωνία. 

Ξεκινήστε για αρχή με έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σας, να διαμορφώσετε αυτό που θέλετε να φτιάξετε. Τότε θα γίνει και μία προκοστολόγηση επί συγκεκριμένων μεγεθών, ώστε να ξέρετε, σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό, τί θα σας στοιχίσει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, BAS said:

 

Εχετε δύο επιλογές . Η θα συμφωνήσετε για λύση με το κλειδί στο χέρι και με συγκεκριμένη συγγραφή υποχρεώσεων , ή θα βάλετε έναν έμπειρο μηχανικό να επιβλέπει και να διοικεί  το έργο και θα τον πληρώσετε με ποσοστό επί του προυπολογισμού . Γιατί το κόστος έχει μεγάλο ρίσκο και απρόβλεπτα , οπότε ή θα πάρει κάποιος όλο το έργο και θα μπορέσει να ενσωματώσει τα απρόβλεπτα κάποιου τμήματος στο σύνολο , ή θα αναλάβετε εσείς το κόστος και το ρίσκο .

εισαι γατονι ......

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.