Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική προσαύξηση


grmaster

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο forum.

Νέος μηχανικός, πρεπει να γραφτω στο Τεε και στο Τσμεδε....

Έχω λοιπον αυτο το δίλημα της προεραιτικής εγραφής στην ειδική προσαύξηση.

Εαν δεν υπαχθώ τώρα στην ειδική προσαύξηση, μπορώ μέχρι τα 35 μου να το κάνω αναδρομικά για τα προηγούμενα χρόνια και να πληρώσω τότε τις οφειλές ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

σχετικά με την ειδική προσαύξηση εγώ την πληρώνω 2,5 χρόνια από τα 24.

μπορεί κάποιος να μου πει τι επιπλέον κερδίζω από όλο αυτό από κάποιον που θα την πληρώσει πχ στα 30 του πρώτη φορά και ας υποθέσουμε ότι θα την πληρώνει μέχρι τα 65, γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει σε γενικές γραμμές αν την πληρώνεις για 35 χρόνια παίρνεις επιπλέον 1100€ σύνταξη.

και κατα πόσο αυτό δεν μπορούν να έρθουν σε 20 χρόνια και να το καταργήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Πριν αποφασίσετε τι θα κάνετε, δείτε λίγο στην οικογένειά σας ποιος είναι ο μέσος όρος ηλικίας που φτάνουν οι συγγενείς.

 

Στο σόι μου ο μέσος όρος είναι πάνω από τα 90 οπότε θα κάνω απόσβεση.

 

Όπως και αν γίνει θα πάρω σύνταξη έστω και λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους που δεν πληρώνουν την ειδική προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπαλληλος στο ΤΣΜΕΔΕ μου ειπε οτι αν πας 35 ανεξαρτητα τα χρονια ασφαλισης στο ταμειο μπαινεις στην ειδικη προσαυξηση. Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει αν γνωριζει γιατι ο τυπος ηταν αρκετα αποτομος..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει. Απαιτείται να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις (πάνω από 35 και 10ετία). Εξ ιδίας πείρας σου το λέω. Είμαι 36 αλλά επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα 10ετία, δεν πληρώνω προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.