Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική προσαύξηση


grmaster

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς που αναφέρει ο tpanag. Βέβαια, πιστεύω tpanag ότι τον είδε πιτσιρικά οπότε απ' ευθείας του είπε προσωπικά το θέμα. Δλδ στα 35 θα μπεις φίλε μου όπως και νά χει. Κι αν είναι απότομος όπως λέει ο φίλος κι απ τους γνωστούς που βαριούνται, σιγά μην έκατσε να του το θέσει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στα 35 ναι. ξέρει κανείς όμως ποιο είναι το όφελος που την πληρώνω από τα 24? αν είναι να πάω να το κόψω ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Πριν αποφασίσετε τι θα κάνετε, δείτε λίγο στην οικογένειά σας ποιος είναι ο μέσος όρος ηλικίας που φτάνουν οι συγγενείς.

 

Στο σόι μου ο μέσος όρος είναι πάνω από τα 90 οπότε θα κάνω απόσβεση.

 

Όπως και αν γίνει θα πάρω σύνταξη έστω και λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους που δεν πληρώνουν την ειδική προσαύξηση.

 

 

Sdim της μάνας ή του πατέρα????????????

Link to comment
Share on other sites

στα 35 ναι. ξέρει κανείς όμως ποιο είναι το όφελος που την πληρώνω από τα 24? αν είναι να πάω να το κόψω ρε παιδιά...

 

 

Το πιθανότερο κανένα... Απλά δεν ήθελα να το επαναλάβω καθώς ήδη το έχω γράψει σε παλιότερο ποστ στο ίδιο θέμα. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι υφίσταται ελληνικό κράτος μέχρι να πάρουμε σύνταξη, θα έχει χρεωκοπήσει το ΤΣΜΕΔΕ (τα αποθεματικά εξαντλούνται με τις παρούσες συνθήκες το 2039 όπως ειπώθηκε νομίζω). Σύνταξη δε θα πάρουμε. Μην πληρώνετε κερατιάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει για το αν θα έχει ανταπόδοση η πληρωμή πριν το 35 έτος της ειδικής προσαύξησης...

 

Εγώ προσωπικά την πληρώνω από τα 30. Ήταν μια επιλογή που την έκανα τότε χωρίς να βγάλω άκρη με το τι παίζει (αν και προσπάθησα) και από τότε απλά δεν ασχολήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Sdim της μάνας ή του πατέρα????????????

 

Και από τους δύο, αλλά μεγαλύτερη είναι η εκτιμώμενη ηλικία από το σόι του πατέρα μου. Το 90 που είπα μπορεί να είναι και απαισιόδοξο.

Ο συγχωρεμένος ο παππούς μου έως τα 85 του πήγαινε με το μηχανάκι στο κτήμα και το περιποιούταν με την αξίνα και την τσουγκράνα. Έφτασε έως τα 96 ή 98.

Θυμάμαι που τον είχα πάει στα 85 του περίπου στο χωριό του για να δει τους συγγενείς του. Ο ένας θείος του ήταν στα χαρτιά πάνω από 100, 112 νομίζω. Τον δηλώσανε αργότερα επειδή όταν γεννήθηκε δεν υπήρχε ληξιαρχείο.

 

Βέβαια κανένας τους δεν ήταν μηχανικός, είχαν μεγαλώσει στην φύση χωρίς άγχος.

 

Το πόσο θα αντέξω εγώ είναι άλλο θέμα.

Η λογική μου για ο αν συμφέρει η ειδική προσαύξηση είναι απλή και πρακτική. Αν αναμένετε να ζήσετε αρκετά ώστε στην σύνταξη να πάρετε πίσω όσα έχετε πληρώσει αξίζει. Αν όχι τότε δεν αξίζει.

Όσοι έχετε κάνει οικονομοτεχνική μελέτη βιωσιμότητας επένδυσης θα έχετε κάνει σίγουρα κάτι αντίστοιχο για επένδυση.

Υ.Γ. Έχω κάνει την ίδια κίνηση με τον ssouanis, έκανα την εγγραφή στην ειδική προσαύξηση και δεν ασχολήθηκα ξανά. Αν δεν παίρνω τότε μεγαλύτερη σύνταξη από τους υπόλοιπους τότε θα κάνω μια μήνυση για μη ανταποδοτικά τέλη και θα τα πάρω πίσω με τόκους.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Νομίζω θα πάω και μια βόλτα από εκεί να δω τι θα μου πουν και ποιο το νόημα αυτής της οικειοθελούς πληρωμής! χαχαχα

 

tpanag το σκέφτομαι με τις ιδανικές συνθήκες γιατί αν είναι να υπολογίσω και παραμέτρους χαθήκαμε :grin:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα στο τσμεδε όπου ούτε και αυτοί ξέρουν πολλά.

Δεν μπορούν να σου απαντήσουν με νούμερα, σου λένε απλώς ότι θα ισχύει η ανταποδοτική σύνταξη, ό,τι έδωσες θα πάρεις...

Βέβαια όταν πάρεις σύνταξη άντε να ξέρεις τι θα ισχύει.

Οπότε επιλέγεις αν θες να τα δώσεις ή όχι και ο,τι προκύψει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.