Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή κανονισμού πυροπροστασίας


dempap

Recommended Posts

  • 1 month later...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς να επιλέξεις όποιο από τα 2 Π.Δ σε συμφέρει. Κλασσική περίπτωση τα ΚΔΑΠ όπου επιλέγουν οι συνάδελφοι το Π.Δ 41/18 για να γλυτώσουν το sprinkler

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε καινουρια ΟΑ θα ειπλέξει κατηργημένο ΠΔ?

Εδώ, αν είδες, δεν μιλάμε για ποιο ΠΔ αλλά γιατο ΠΔ41 με την νέα ΚΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, maneni said:

σε καινουρια ΟΑ θα ειπλέξει κατηργημένο ΠΔ?

Εδώ, αν είδες, δεν μιλάμε για ποιο ΠΔ αλλά γιατο ΠΔ41 με την νέα ΚΥΑ.

Συγγνώμη, αλλού πήγαινε η προηγούμενη απάντησή μου.

 

On 6/6/2019 at 9:06 ΠΜ, zafsko said:

Ιδιοκτησιας ΔΕΗ(υπερυψηλης και υψηλης τάσης)

Τελικά πώς τον πήγες τον υποσταθμό; Να έχεις υπόψη ότι για "λοιπές χρήσεις" οι οποίες δεν αναφέρονται στην καινούρια Φ15 (ΚΥΑ 136860) πας με την παλιά Φ15 (1589).

Link to comment
Share on other sites

και διαβάζω τη νέα ΚΥΑ άρθρο 18 όπου διαπιστώνω ότι τελικά η 1589 ισχύει ακόμα (πχ στην περίπτωσή σου).

Σε ΟΑ που εκδόθηκε προ του ΠΔ 41/2018 και τώρα κάνουμε αναθεώρηση (έχει σημασία αν προκύπτει αλλαγή εμβαδού?) πάμε με το ΠΔ71 ή με το ΠΔ41?

Δεν έχουμε αλλαγή χρήσης  και εφόσον δεν έχει κατασκευασθεί δεν έχει νόημα να μιλάμε για προσθήκη (αν αυξάνεται το εμβαδό) ή για υφιστάμενο.

Χρησιμοποιούμε το αρ2 του κεφ Γ και θεωρούμε αρχική αίτηση ΟΑ (και όχι της αναθεώρησης) οπότε παμε με ΠΔ71?

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, maneni said:

και διαβάζω τη νέα ΚΥΑ άρθρο 18 όπου διαπιστώνω ότι τελικά η 1589 ισχύει ακόμα (πχ στην περίπτωσή σου). H 1589 ισχύει για τις λοιπές βιομηχανικές εγκαταστάσεις, δηλαδή τις περιπτώσεις που δεν υπάγονται στο Παράρτημα Α της ΚΥΑ 136860 (καινούρια Φ15).

Σε ΟΑ που εκδόθηκε προ του ΠΔ 41/2018 και τώρα κάνουμε αναθεώρηση (έχει σημασία αν προκύπτει αλλαγή εμβαδού?) πάμε με το ΠΔ71 ή με το ΠΔ41?

Δεν έχουμε αλλαγή χρήσης  και εφόσον δεν έχει κατασκευασθεί δεν έχει νόημα να μιλάμε για προσθήκη (αν αυξάνεται το εμβαδό) ή για υφιστάμενο.

Χρησιμοποιούμε το αρ2 του κεφ Γ και θεωρούμε αρχική αίτηση ΟΑ (και όχι της αναθεώρησης) οπότε παμε με ΠΔ71?

Σύμφωνα με τη διευκρινιστική εγκύκλιο του Π.Δ 41/18 μπορείς να πας με όποια από τις 2 θέλεις. Υποθέτω ότι η Ο.Α είναι μετά τον φεβρουάριο του 1989

 

Edited by Pavlos33
μορφοποίηση κειμένου-Αλλαγή χρώματος κειμένου
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κσλησπέρα , ζητώ τη βοήθειά σας γιατί γενικά δεν ασχολούμαι με πυρασφάλεια. ¨Εχω βγάλει προσφατα ΕΕΔΜΚ για ένα βρεφονηπιακό σταθμό ο οποίος συστεγαζεται με  νηπιαγωγείο. Και υπάρχει και πλάνο να βγει  συντομα άδεια και για ΚΔΑΠ στον  χώρο αυτο. Υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασιας που λήγει το 2023, και το χρησιμοποιησα και στην ΕΕΔΜΚ γιατι ο μηχανολόγος βεβαιωνει οτι δεν υπάρχει καποια αλλαγη. ο Μηχανολόγος το ανανέωσε περυσι μετα την εκδοση της άδειας λειτουργιας του νηπιαγωγειου. Η αρχικη μελέτη ενεργητικής(του βρεφονηπιακού ) έγινε βασει άρθρου 7 του ΠΔ 71/88 για εκπαιδευτηριο. και ανανεωθηκε ως τετοιο,(το οποιο με παραξενεψε αρχικα, γιατι ο βρεφονηπιακος εχει χρηση κοινωνικης προνοιας , ενω το νηπιαγωγειο χρηση εκπαιδευτηριου, αλλα ουσιαστηκα μας βολευε που δεν μας ζητηθηκε ξεχωριστη μελέτη).

Τωρα, που πηγα στην ΠΥ να ρωτησω τι χρειαζεται για ΚΔΑΠ, γιατι θελω βεβαιωση με συγκεκριμενη χρηση , μου ειπανε οτι πρεπει να κανω μελέτη βασει αρθρου 12Α, για κοινωνικης προνοιας που ειναι το ΚΔΑΠ). 

Εχω μπερεδευτει . εχει αντιμετωπίσει κανείς σας παρομοια περιπτωση; και ξερετε που μπορω να βρω υποδειγμα μελετης βασει 12Α αρθρου;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by vali
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα ξενοδοχειακή μονάδα 1700 τμ έχει πυρασφάλεια σε ισχύ (λήγει το πιστοποιητικό το 2025), μέρος των οποίων έχουν προκύψει με υπερβάσεις δόμησης. Τα σχέδια της πυρασφάλειας αποτυπώνονται οι αυθαιρεσίες (λόγω της λειτουργικής τακτοποίησης επιτρεπόταν) αλλά όχι όλες. Υπάρχουν γύρω στα 100 τμ που δεν αποτυπώνονται στα σχέδια ή για να είμαι πιο ακριβής δεν αποτυπώνονται ως κύριοι χώροι χρήσης. Για την ακρίβεια έχουν δημιουργηθεί δύο παραπάνω δωμάτια (που όμως δεν επηρεάζονται οι δίοδοι διαφυγής κλπ δηλαδή τα μεγέθη της μελέτης) και έχουν μεγαλώσει τα δωμάτια του ισογείου κατά πλάγια του κτιρίου εξωτερικά, δηλαδή εκεί που το δωμάτιο ήταν 16 τμ είναι 18 (δύσκολο να διακρίνει κάποιος την διαφορά εκτώς αν μπει μέσα στα δωμάτια και μετρήσει, χωρίς όμως να αλλάζει το σχήμα της κάτοψης και εσωτερικά το κτίριο και μία κλεισμένη βεράντα στην υποδοχή όπως αναγράφεται είναι κλεισμένος χώρος και όχι βεράντα (αυτό δεν ξέρω αν διαφοροποιεί κάτι επί της ουσίας).

Όλες οι υπερβάσεις είναι πλέον πολεοδομικά τακτοποιημένες αλλά δεν αποτυπώνονται στα σχέδια της πυρασφάλειας και υπάρχουν 2 δωμάτια που δεν αναγράφονται στο πιστοποιητικό πυρασφάλειας.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής :

1) αν κάνει έλεγχο η πυροσβεστική τι γίνεται?

2)αν αυτά τα δύο δωμάτια χρησιμοποιούνται από το προσωπικό πρέπει να αναγράφονται οι χώροι?

3)μπορεί να κατατεθεί διορθωμένη κάτοψη χωρίς νέα μελέτη και να την δεχτεί η πυροσβεστική.

Η μελέτη έχει κατατεθεί με το προεδρικό διάταγμα και όχι με τον καινούργιο νόμο.

Ο μηχανολόγος μου λέει ότι αυτές οι υπερβάσεις που δεν αποτυπώθηκαν εφόσον είναι πολεοδομικά τακτοποιημένες σε έλεγχο δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα... Ισχύει?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.