Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή κανονισμού πυροπροστασίας


dempap

Recommended Posts

22 λεπτά πριν, Elec Sakis said:

...Η Ενεργητική υφιστάμενης/τακτοποιημένης Βιομηχανίας συντάσσεται με την 136860. Μόλις μίλησα με τον Προϊστάμενο της Ανατολικής Θεσσαλονίκης και μου είπε ότι με την 1589  συντάσσονται μόνο οι εγκαταστάσεις που δεν περιλαμβάνονται - υπάγονται στην 136860.

εγώ δε συμφωνώ. Κοίτα το άρθρο 16.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σημείο θέλεις να δω; Αυτό που αναφέρει το άρθρο 16 της 136860 είναι ότι οι μελέτες με την 1589 και την 5905 συνεχίζουν να ισχύουν εφόσον δεν υπάρχουν τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

άλλο είναι αυτό που λες (γενικό) και άλλο λέει η παράγραφος (προσδιορίζει ποιες τροποποιήσεις).

Εγώ απο αυτά που αναφέρονται στο άρθρο (ολόκληρο) θεωρώ ότι δεν είναι υποχρεωτική (ειδικά σε περιπτώσεις τακτοποίησης) μελέτη με το νέο κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο του άρθρου 16 σου λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την 1589 για να καταθέσεις μελέτη;

Για να σιγουρευτώ πήρα τηλ και την Πυροσβεστική Δυτικής Θεσσαλονίκης και μου είπαν ακριβώς τα ίδια. Εκτός και αν Πυροσβεστικές Υπηρεσίες άλλων πόλεων το βλέπουν διαφορετικά (διόλου απίθανο, τόσα χρόνια τα έχουν δει όλα τα μάτια μας...).

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια, όπως σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς το 71/88 (το οποίο καταργήθηκε - εκτός από τα υφιστάμενα ξενοδοχεία), έτσι θα έπρεπε να σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς και καταργημένες διατάξεις ενεργητικής πυροπροστασίας (όπως την 1589). Αλλά Ελλάδα είμαστε, οπότε ΔΕΝ....

Link to comment
Share on other sites

Π.Δ. 41/2018, κεφάλαιο Γ άρθρο 1 : ''1.1. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος κανονισμού καταργούνται τα Κεφάλαια Α και Γ του π.δ. 71/1988 (Α΄ 32)''.

Όλα δηλαδή εκτός από τα υφιστάμενα ξενοδοχεία (όπως έγραψα και παραπάνω). 

Το χρησιμοποιούμε όμως για μελέτες (σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) σύμφωνα με τη Διευκρινιστική του 41/2018 (σχήμα 1).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αυτό το έγραψα και εγώ λίγο πιο πάνω : '' .... με την 1589 συντάσσονται μόνο οι εγκαταστάσεις που δεν περιλαμβάνονται - υπάγονται στην 136860''.

Το γράφει άλλωστε και στο άρθρο 18 της 136860:  Η ανωτέρω κοινή υπουργική απόφαση εξακολουθεί να παραμένει σε ισχύ για τις δραστηριότητες που δεν περιλαμβάνονται στο Παράρτημα Α της παρούσας.

Άρα συμφωνούμε 😀

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Elec Sakis said:

Π.Δ. 41/2018, κεφάλαιο Γ άρθρο 1 : ''1.1. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος κανονισμού καταργούνται τα Κεφάλαια Α και Γ του π.δ. 71/1988 (Α΄ 32)''.

Όλα δηλαδή εκτός από τα υφιστάμενα ξενοδοχεία (όπως έγραψα και παραπάνω). 

Το χρησιμοποιούμε όμως για μελέτες (σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) σύμφωνα με τη Διευκρινιστική του 41/2018 (σχήμα 1).

Έχεις μπερδέψει κάτι. Άλλο πράγμα η κατάργηση λόγω νέου νόμου κι άλλο το πεδίο εφαρμογής. Το Π.Δ. 71/88 συνεχίσει να ισχύει για όλες τις οικοδομές που χτίστηκαν πριν την έναρξη εφαρμογής του Π.Δ. 41/2018.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να διευκρινήσεις τι εννοείς γιατί ακούγεται λάθος.

Σε ένα υφιστάμενο κτίριο αν εκδοθεί οικ. άδεια (πχ λόγω προσθήκης) θα γίνει με το ΠΔ71?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.