Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή κανονισμού πυροπροστασίας


dempap

Recommended Posts

Δηλαδή από άποψη ενεργητικής (για βιομηχανία) πάμε στην τακτοποίηση αυθαιρέτων με αυτή που ισχύει τώρα; Είτε την 136860 είτε την 1589 αν δεν περιλαμβάνεται ο ΚΑΔ στην πρώτη; Αυτή είναι η κατεύθυνση  της πυροσβεστικής; Θεωρώ ότι οι απαντήσεις των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Αθήνας - Θεσ/νικης είναι πολύ πιο τεκμηριωμένες από ότι σε μια ΠΥ επαρχιακής πόλης. Να κάνω μια ερώτηση προφορικά στην ΠΥ και να πάρω μία απάντηση πάλι προφορικά δεν με καλύπτει. Εχω βρεθεί εκτεθειμένος παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Στις 21/01/2021 ο ΣΜΗΒΕ Βορείου Ελλάδος είχε συνάντηση - συζήτηση με τους δύο Προϊσταμένους των Πυροσβεστικών Γραφείων Θεσσαλονίκης. Στο site του ΣΜΗΒΕ έχουν αναρτήσει κάποιες διευκρινήσεις για θέματα πυροπροστασίας:  http://www.smhbe.gr/δ.τ.-συναντηση-με-πυροσβεστικη-01-03-2021-new.html

Μία από αυτές είναι η εξής:

Παλαιά κτήρια που μελετώνται εκ νέου λόγω υπαγωγής στις διατάξεις του Ν.4495/2017 και υπάγονται στις διατάξεις του ΠΔ 71/88 εξετάζονται ως προς την παθητική πυροπροστασία με το ΠΔ 71/88 και ως προς την ενεργητική πυροπροστασία με την Υ.Α.  136860  αναφορικά με την υλοποίηση δυσμενέστερων μέσων ενεργητικής πυροπροστασίας.

Δεν ξέρω αν βοήθησα ....

Edited by Elec Sakis
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Elec Sakis said:

Στις 21/01/2021 ο ΣΜΗΒΕ Βορείου Ελλάδος είχε συνάντηση - συζήτηση με τους δύο Προϊσταμένους των Πυροσβεστικών Γραφείων Θεσσαλονίκης. Στο site του ΣΜΗΒΕ έχουν αναρτήσει κάποιες διευκρινήσεις για θέματα πυροπροστασίας:  http://www.smhbe.gr/δ.τ.-συναντηση-με-πυροσβεστικη-01-03-2021-new.html

Μία από αυτές είναι η εξής:

Παλαιά κτήρια που μελετώνται εκ νέου λόγω υπαγωγής στις διατάξεις του Ν.4495/2017 και υπάγονται στις διατάξεις του ΠΔ 71/88 εξετάζονται ως προς την παθητική πυροπροστασία με το ΠΔ 71/88 και ως προς την ενεργητική πυροπροστασία με την Υ.Α.  136860  αναφορικά με την υλοποίηση δυσμενέστερων μέσων ενεργητικής πυροπροστασίας.

Δεν ξέρω αν βοήθησα ....

Έτσι είναι. Λεπτομέρεια επί αυτού είναι η αυθαίρετη κατασκευή να θεωρηθεί ότι κατασκευάστηκε μετά την έναρξη εφαρμογής του ΠΔ 71/88. Αυτό αναφέρεται στο έντυπο του μηχανικού που έκανε την τακτοποίηση.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε τακτοποίηση βιομηχανικού χώρου που σύμφωνα με την εγκύκλιο 1 του ΠΔ 41/18 με οδηγεί να μελετήσω την παθητική σύμφωνα με το ΠΔ71/88, μπορώ να επιλέξω να το μελετήσω με τον πιο συγχρονο νόμο του 41/18; Το έχω διαβάσει κάπου ότι μπορεί να γίνει αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρω... Δεν θυμάμαι αν αυτό ισχύει για τακτοποιήσεις ή αφορούσε κάποια άλλη περίπτωση. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι περισσότερο, κάθε βοήθεια δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Μου ζητήθηκε ενεργητική για κτίριο κατοικίας με Ο.Α. που είχε εκδοθεί το 2011 και αναθεωρείται λόγω αλλαγής της αρχιτεκτονικής μελέτης.

71/88 ή 41/18?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, persepolis88 said:

Καλησπέρα,

Μου ζητήθηκε ενεργητική για κτίριο κατοικίας με Ο.Α. που είχε εκδοθεί το 2011 και αναθεωρείται λόγω αλλαγής της αρχιτεκτονικής μελέτης.

71/88 ή 41/18?

Ευχαριστώ

71/88

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.