Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

αρτιότητα οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 θα ήθελα την άποψη των πιο έμπειρων συναδέλφων για ένα θεματάκι που με απασχολεί ...

σε οικόπεδο εκτός σχεδίου , περίπου 9 στρέμματα, χτίστηκε πέρσι κατοικία 200τμ ,σημείο 1, (όχι από εμένα αλλά από άλλο μηχανικό)

και ο ιδιοκτήτης δήλωσε την επιθυμία του να χτίσει άλλη μια κατοικία στο σημείο 2 (απευθύνθηκε σε μένα).

Ενώ το τμήμα του οικοπέδου της πρώτης κατοικίας , φαντάζομαι , παίρνει την αρτιότητα

επειδή εφάπτεται με τον δρόμο, το ίδιο δεν μπορεί να συμβαίνει στο σημείο 2 όπου  η μόνη πρόσβαση είναι

από ένα δρόμο που αυτός έχει χαράξει εντός του πρώτου τμήματος του οικοπέδου (εκεί που έχω τις πράσινες τελίτσες).

 

οπότε η ερώτηση είναι , μπορεί να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το δεύτερο κομμάτι του οικοπέδου ?

υποθέτω, ότι έχει γίνει κάποια κάθετη εκεί που δείχνω την κίτρινη διακεκομμένη γραμμή και πως ίσως χρειαστεί άλλη μια  για να οριστεί ο δρόμος που έχει χαράξει σαν κοινόχρηστος και για τους δύο ?

εσείς τι λέτε ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων !

000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μια πρώτη εκτίμηση από μένα

Έχεις ενα αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο (ας υποθέσουμε) 9 στρ.

α) Σήμερα κατάτμηση δεν θα δώσει 2 άρτια καθώς εκτός από άλλους περιορισμούς που πιθανόν να υπάρχουν σίγουρα δεν εξασφαλίζονται 25μ πρόσωπο σε δρόμο

β)κάθετες εκτος σχεδίου απαγορεύονται, και ακόμα και ανα επιτρέπονταν η δόμηση θα παρέμενε 200 τ.μ. στο όλον.

γ) δρόμους δεν δημιουργούμε οι ιδιώτες αλλά το κράτος.

δ) τα πουρναράκια πίσω και η μορφολογία δεν μου αρεσουν, δες αν εχει δασικούς χάρτες η περιοχή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Με την κατατμηση κοβεις ενα τμημα [το πισω] και

-επηρεαζεται το  τοπογραφικο της αδειας

-δημιουργεις ενα "τυφλο"  σημερα, αρα  δεν θα χτιζει.

Ολοκληρο το γηπεδο ειχε δικαιωμα για 200+80+10,

αρα δικαιουσαι άλλα 90 τμ.

Και θα πρεπει να ζητησεις αδεια απο το ΣΑ  για την διασπαση των κτιριων.

 

"καθετη δεν εχεις" ..ούτε ο χαραγμενος  "πρασινος " δρομος ειναι κατι

ειτε απο πολεοδομικη ειτε απο εμπραγματη εννοια

απλα εκανε απο εναν διαδρομο... 

εδιτ

ήδη, απαντησε ενοσω εγραφα και ο netmin909 [με τις καλησπερες μου]

και για το δασικο μερος  του θεματος..

αρα ελπιζω να εχει καποια πραξη χαρακτηρισμου οταν αγορασε...

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ntemin909!

είμαι νέος μηχανικός και ακόμα με την νομοθεσία παλεύω ... :roll:

αυτό με τους δρόμους το γνώριζα που αναφέρεις , όχι αυτό με τις κάθετες για εκτός σχεδίου ...

εφόσον δεν έχουμε τα 25μ πρόσωπο , αυτομάτως δεν έχουμε κ αρτιότητα (το υποψιαζόμουν και αυτό απλά ήθελα μια επιπλέον άποψη!)

ευχαριστώ κ εσένα  dimitrisGM !

 

συγχώνευση μηνυμάτων. Pavlos33

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να δεις για τα 90 τ.μ. επιπλέον που πολυ  σωστά λέει ο Δημήτρης αν στην περιοχή δεν υπάρχει επιπλέον περιορισμός για μέγιστη 200 τ.μ. ανεξαρτήτως εμβαδού.

εδιτ

Καλησπέρα Δημήτρη!

Edited by netmin909
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν είσαι νέος αλλά και αρχιτέκτων. 

Οικόπεδα έχουμε στις εντός σχεδίου περιοχές, ενω, στα εκτός σχεδίου αγροκτήματα, έχουμε γήπεδα ή απλά γεωτεμάχια. Όχι οικόπεδα πάντως.

Ότι σου γράφουν οι φίλοι παραπάνω είναι σωστά & ορθά.

Εσύ θα πάρεις 1) το ΠΔ 24. 05. 1985 (φεκ Δ 270/ 1985). Δεν θα το διαβάσεις αλλά θα το μελετήσεις  (ο Δημήτρης ενδέχεται να το διάβασε και 50 φορές. ...Πλάκα κάνω)!

2) Μετά θα πάρεις τον νόμο της Βασούλας  Ν. 3212/2002 (ΦΕΚ Α 308/ 31.12. 03) (είδες οι υπουργοί που δουλεύουν για 'μας . Τύπωσε το νόμο στις 31/ 12/ 03).

Ότι σου λένε παραπάνω οι καλοί φίλοι  και πολλά περισσότερα, θα τα βρεις σίγουρα στο διάταγμα του 1985. Στην πορεία θα έρθουν και άλλα για την εκτός σχεδίου δόμηση.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ νόμισα θα μας γράψεις πόσες φορές διάβασες το διάταγμα. Εγώ δεν ξέρω να πω!

Για να μη ψάχνει... θα δώσω ότι βρήκα πιο πρόχειρο!

Π.Δ.24_31_5_1985-Φ.Ε.Κ.Δ270 (δόμηση εκτός).txt

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nbr said:

 Μετά θα πάρεις τον νόμο της Βασούλας  Ν. 3212/2002 (ΦΕΚ Α 308/ 31.12. 03) (είδες οι υπουργοί που δουλεύουν για 'μας . Τύπωσε το νόμο στις 31/ 12/ 03).

Kαλησπέρα στους εκλεκτούς φίλους. Πως φαίνονται οι "παλιοσειρές". Ξέρουμε τους υπουργούς με τα μικρά τους. Για το φίλο αρχιτέκτονα όπως τα είπατε. Προσοχή και δίκιο μοιάζει να χει ο netimin909...πολύ  δασόθαμνος φαίνεται.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.