Μετάβαση στο περιεχόμενο

αρτιότητα οικοπέδου


Recommended Posts

ασε Δημήτρη σε άλλο thread ο netmin μου την είπε οτι έκοψα μια παλιοσυκιά στο Λάκωμα, αν πάει όμως τώρα να μετρήσει το συγκεκριμένο ΓΥΣ θα μου ανάψει και λαμπάδα στον Αι Φανούρη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

έχω γεωτεμάχιο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων. 

Ψάχνοντας στο σχετικό Φεκ του οικισμού, δεν αναφέρει την αρτιότητα ξεκάθαρα αλλά την φράση:

Για του οικισμούς (............) καθορίζουμε τους ειδικούς όρους δόμησης που αναγράφονται στην καρτέλα που συνοδεύει την παρούσα (κάρτα ενδιαφέροντων οικισμών).

Στο ΦΕΚ όμως δεν εντοπίζω σχετικά κάποια καρτέλα για να βρω την κατά κανόνα αρτιότητα του οικισμού που ψάχνω.?

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να την βρω?

 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, -Γιώργος- said:

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να την βρω?

Στην ΥΔΟΜ της περιοχής σου. Θα ζητήσεις τη σχετική απόφαση Νομάρχη βάσει της οποίας οριοθετήθηκε ο οικισμός. Σε αυτή θα έχει τον 1/5000 με την πολυγωνική γραμμή ορίων και ειδικούς όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Το έθεσα ως ερώτημα γτ ως τώρα κάθε ΦΕΚ για οικισμό που είχα βρει έλεγε ξεκάθαρα την αρτιότητα του οικισμού...

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και είναι πράγματι περίεργο για ποιο λόγο το πλήρες κείμενο της νομαρχιακής απόφασης δεν έχει περάσει στο ΦΕΚ. Πιστεύω ότι λαμβάνοντας την σχετική απόφαση θα βρεις άκρη για την επιφάνεια αρτιότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 30/4/2019 at 7:41 ΜΜ, -Γιώργος- said:

Το έθεσα ως ερώτημα γτ ως τώρα κάθε ΦΕΚ για οικισμό που είχα βρει έλεγε ξεκάθαρα την αρτιότητα του οικισμού...

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μου έχει παρουσιαστεί ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο ΦΕΚ (1107/Δ/18-11-1986).

Μήπως γνωρίζει κάποιος τους όρους που ισχύουν στη συγκεκριμένη περίπτωση για το ελάχιστο εμβαδό κατά κανόνα αρτιότητας?

Το γεωτεμάχιο βρίσκεται εντός οικισμού αλλά στο παραπάνω ΦΕΚ πέρα από τα όρια και τον χαρακτηρισμό δεν ξεκαθαρίζεται η αρτιότητα.

Edited by ΜιχάληςΣπ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

 το σωστό ειναι

ΦΕΚ (1107/Δ/18-11-1986).

   Και ποιό ειναι το ερωτημα;

  Παντως το Δ 1107/86 παραπέμπει "κατα τα λοιπα" στο Δ 181/85.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.