Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

Νομιζω είναι το άθροισμα των τριών,

H δε πικάντικη λεπτομέρεια ειναι οτι το πόσο για 02/2019 ειναι μεγαλύτερο απο αυτό για 01/2019 υποθέτω λόγω της

πολυδιαφημιζόμενης αύξησης του κατώτατου μισθού. Ή για τα εξοδα ώστε να πάει η κ. Μεγαλοοικονόμου στα καλλιστεία.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση για δυνατούς γνώστες. Από 08/02/2016 είμαι αυτοαπασχολούμενος. Από 03/01/2019 είμαι παράλληλα μισθωτός (σύμβαση εξαρτημένης εργασίας μερικής απασχόλησης σε ιδιωτική εταιρεία) και αυτοαπασχολούμενος. Πώς μπορώ να πληρώσω τις δόσεις του 2017 και του 2018 χωρίς το σύστημα να θεωρήσει ότι πληρώνω μέρος των εισφορών του 2019;

 

ΥΓ: Το τμήμα των εισφορών επικουρικής ασφάλισης και εφάπαξ παροχών του 2019 που μου αναλογεί το παρακρατεί ο εργοδότης μου από το μικτό μισθό μου και το αποδίδει στο ΕΤΕΑΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, laxanos said:

Νομιζω είναι το άθροισμα των τριών,

H δε πικάντικη λεπτομέρεια ειναι οτι το πόσο για 02/2019 ειναι μεγαλύτερο απο αυτό για 01/2019 υποθέτω λόγω της

πολυδιαφημιζόμενης αύξησης του κατώτατου μισθού. Ή για τα εξοδα ώστε να πάει η κ. Μεγαλοοικονόμου στα καλλιστεία.

Ποιών τριών; Εδώ έχουν γεμίσει μια σελίδα με νούμερα. Προσωπικά άκρη δεν βγάζω. Δηλαδή λες ότι τα 21,49+21,49 (μάλλον αναδρομικά )  και τα 135,97 (αυτά δεν έχω καταλάβει από που τα ξεφουρνίζουν) πρέπει να πληρωθούν αθροιστικά δηλαδή 178,95 και ταυτόχρονα και ο ΕΦΚΑ όπως έρχεται κάθε μήνα;

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια? να σε βοηθήσω τότε. έχουμε και τις αναδρομικές εισφορες (εξάμηνα) τσμεδε....

Βλέπω πολύ οδυρμό συνάδελφοι αλλά να λέμε την αλήθεια πόσα θα πληρώναμε τώρα (μιλάω για τους χαμηλοεισοδηματίες) πριν τον νόμο κατρούγκαλο? Εγώ μάλλον θα έιχα φθάσει τα 9000 ετησίως ή 750€ μηνιαίως!!!! Ε νομιζω ότι έχει μια τεράστια διαφορά.....

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Ναι Παύλο. Δυστυχως έτσι είναι. Αλλα μην παραπονιομαστε γτ και συνταξαρα θα πάρουμε να μαστε καλά και γιουγκο με το εφάπαξ....Δεν εχω λόγια οπως και οι περισσοτεροι φανταζομαι απόψε. Ολοι το ξέραμε αλλα λέγαμε οτι κατι θα γινει και θα κοπει το επικουρικό...Και βαρδα μη παει ο βασικος κανα 800ρι....

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, maneni said:

αλήθεια? να σε βοηθήσω τότε. έχουμε και τις αναδρομικές εισφορες (εξάμηνα) τσμεδε....

Βλέπω πολύ οδυρμό συνάδελφοι αλλά να λέμε την αλήθεια πόσα θα πληρώναμε τώρα (μιλάω για τους χαμηλοεισοδηματίες) πριν τον νόμο κατρούγκαλο? Εγώ μάλλον θα έιχα φθάσει τα 9000 ετησίως ή 750€ μηνιαίως!!!! Ε νομιζω ότι έχει μια τεράστια διαφορά.....

Bρε εννοειται. Αλλα και παλι ολα αυτα ειναι μια τεραστια παρανοια. Η μονη χωρα στον πλανητη γη που εισαι αποφοιτος μηχανικος και πρεπει να χρωστας απο την επομενη μερα. Γιατι αλλιως δεν εχεις "Αδεια ασκησεως επαγγελματος". Αδιανοητα πραγματα

Χτυπα ξυλο, σπας κανα ποδι και οχι μονο εισαι 2 μηνες εκτος δουλειας, οχι μονο δεν παιρνεις καμια αδεια λογω υγειας οπως καθε ασφαλισμενος στο ικα αλλα χρωστας και 300αρια κατ ελαχιστον τον μηνα!! 

Και παρακαλας να μην αυξησουν και αλλο τον μισθο του χαμηλοεισοδηματια γειτονα σου στο ικα, γιατι θα τα παρουν απο εσενα ουσιαστικα!! 

Τεσπα το κοβω εδω. Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη παιδιά. Τι να λέμε. Ντάξει ο φίλος έχει δίκιο πριν πληρώναμε τα κερατά μας, άλλαξε ο νταβατζής και  είναι πιο cool τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια σημαντική διαφορά. Τότε ζούσαμε ή μαλλον ζούσατε εργασιακά σε μια άλλη Ελλάδα. Απο αποψη εισοδήματος, αμοιβων, φορολογιας εμμεσης και άμεσης και απο άποψη προοπτικής. Τωρα ζουμε σε μια Ελλάδα που, μιλωντας για το συναφι μας, ειμαστε στο 0 απο αποψη αμοιβών εισοδήματος και σε εντελως δυσανάλογο ποσοστο εσόδων/εισφορών. 

Προφανως και το 9000 το χρονο ειναι εξίσου άστοχο. Και προφανως ολοι συμφωνουμε οτι ειναι κοινωνικά πιο δικαιο οι εισφορέςνα πηγαινουν αναλογικα του εισοδήματος. Ομως το 33%-37% ειναι πλεον του απαγορευτικου μιλωντας για ασφαλιστικές εισφορές. Ακομη κι αν αναχθεί στο ελαχιστο βασικο μισθό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.