Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

5 ώρες πριν, emnikol said:

Συνημμένα η Ανακοίνωση των δικηγόρων. Ίσως συμβάλει στην κατανόηση του θέματος.

shedio_syntonistiki_asfalistiko.docx

Μια χαρά οι δικηγόροι! Συντονίζονται... Για το ΤΕΕ δεν το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι δικηγόροι φίλτατε είναι τόσο ομερτά κλάδος που μπορεί να δεις την παραμονή 2 αντίδικους να πίνουν
ούζα παρέα και την επομένη για ενα 2ωρο να σκοτώνονται στο δικαστήριο...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Baudolino said:

Μπηκα να δω αν τυπώνεται το ειδοποιητήριο και πετυχα μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εικονα...

Screen Shot 2019-03-17 at 09.41.46.jpg

Τώρα ανέβηκε πάλι η σελίδα αλλά με την υπόδειξη "Δοκιμαστική Έκδοση" ... έτσι για να παίξουμε????!!!!

.... αλλά απ' ότι είδα οδηγεί στην προηγούμενη εικόνα ... 

Edit: Και μόλις άνοιξε κανονικά ... μάλλον έπεσα στην διαδικασία άνοιγματος προηγουμένως... και έχουν ανεβάσει γαι εκτύπωση και το ειδοποιητήριο ΙΑΝ-ΦΕΒ '19

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρόλο που διάβασα όλα τα σχόλια συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ίσως το προφανές

Αυτά που πρέπει να πληρώσουμε τελικά είναι αυτά που προκύπτουν απο τον ΕΦΚΑ συν αυτά που προκύπτουν απο το ΕΤΕΑΕΠ;

Γιατί αν αν είναι έτσι μιλάμε για διπλασιασμό (τουλαχιστον) των εισφορών) 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dpsarakou said:

Καλησπέρα, παρόλο που διάβασα όλα τα σχόλια συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ίσως το προφανές

Αυτά που πρέπει να πληρώσουμε τελικά είναι αυτά που προκύπτουν απο τον ΕΦΚΑ συν αυτά που προκύπτουν απο το ΕΤΕΑΕΠ;

Γιατί αν αν είναι έτσι μιλάμε για διπλασιασμό (τουλαχιστον) των εισφορών) 

Καλησπέρα. Ναι.

ΕΦΚΑ: κλάδοι σύνταξης & υγείας, 20% (για όσους επαγγελματίες έχουν εισόδημα πάνω από 7.032 ευρώ ετησίως θα διαμορφωθούν από 1η/1/2019 στο 13,3%) & 6,9% αντίστοιχα

ΕΤΕΑΕΠ: κλάδοι επικουρικού & εφάπαξ, 7% & 4% αντίστοιχα

Link to comment
Share on other sites

@dpsarakou, σωστά αυτά που πρέπει να πληρώσουμε είναι αυτά που προκύπτουν από τον ΕΦΚΑ συν αυτά που προκύπτουν από το ΕΤΕΑΕΠ.

Αλλά δεν μιλάμε για διπλασιασμό των εισφορών. 

Το βλέπεις χρονικά απομονωμένα για αυτό νομίζεις ότι πρόκειται για διπλασιασμό των εισφορών.

Και επί τ.ΤΣΜΕΔΕ πληρώναμε τους ίδιους κλάδους ΚΣ, Υγεία, Επικουρικό, Εφάπαξ και ΟΑΕΔ.

Απλά με την κατάργηση του ΤΣΜΕΔΕ (και την διατήρησή του μόνο για ότι απαιτήσεις έχουν δημιουργηθεί μέχρι και 31/12/2016) και την λειτουργία σύμφωνα με τον 4387/16 των νέων ταμείων:

** ΕΦΚΑ για τους κλάδους ΚΣ, Υγεία και την συνείσπραξη υπέρ ΟΑΕΔ και του

** ΕΤΕΑΕΠ γαι τους κλάδους Επικουρικό, Εφάπαξ

δημιουργείται η εντύπωση αυτή που έχεις, διότι για χρονικό διάστημα δύο ετών 2017-2018 δεν πλήρωνες τους κλάδους επικουρικού και εφάπαξ, όπου πλέον καλείσαι να αρχίσεις να πληρώνεις. Οπότε πρέπει να πληρώσεις ότι οφειλές (επικουρικού + εφάπαξ) δεν πλήρωσες τα δύο χρόνια συν τις τρέχουσες (επικουρικού + εφάπαξ)

Η ίδια εντύπωση θα δημιουργούταν και επί ΤΣΜΕΔΕ (αν υποθετικά δεν υπήρχε ο νέος νόμος του ασφαλιστικού) αν π.χ. δεν πλήρωνες για δύο χρόνια επικουρικό και εφάπαξ και ξαφνικά έπρεπε να αρχίσεις πάλι να πληρώνεις.

Οπότε θα εμφανίζονταν από το ΤΣΜΕΔΕ ως απαιτήσεις τα δύο αυτά χρόνια για το επικ+εφάπαξ καθώς και τα τρέχοντα επικ + εφάπαξ.

Την εντύπωση αυτή δεν θα την είχες αν εξ' αρχής μετά την κατάργηση του ΤΣΜΕΔΕ συνέχιζες να πληρώνεις κανονικά όλους τους  κλάδους που πλήρωνες και επί ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, ό,τι κλάδους πληρώναμε επί τ.ΤΣΜΕΔΕ (σε ένα ταμείο) του ίδιους καλούμαστε να πληρώσουμε τώρα σε δύο ταμεία στο ΕΦΚΑ & στο ΕΤΕΑΕΠ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι και εγώ τα έτη 2017-2018 ήμουν σε καθεστώς εξαρτημένης εργασίας σε καταασκευαστική, με υπαγωγή στην παρ 9, άρθρο 9 του Ν4387/2016( Κατρούγκαλου). Κάθε μήνα ο εργοδότης παρακρατούσε μέρος του μισθού για ασφαλιστικές εισφορές, μεταξύ αυτών και για επικουρικό και πρόνοια και τα απέδιδε μέσω των ΑΠΔ.

Τώρα μου ζητάνε επικουρικό και ασφάλεια για τα έτη 2017-2018 σαν ελεύθερο επαγγελματία ενώ για τα εισοδήματα μου έχω καταβάλει τα προβλεπόμενα. Δεν είχα ούτε ευρώ έσοδα από άλλο εργοδότη τη διετία αυτή.

Αν βγάλει κανείς ομοιοπαθής  άκρη ας ενημερώσει. Ομοίως και εγώ από μέρους μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ακριβώς η ίδια περιπτωση.

Έστειλα εμαιλ στο ετεαεπ.Καλο θα ήταν να στείλουμε όλοι ώστε να τους γίνει γνωστό το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, georgegaleos said:

Την εντύπωση αυτή δεν θα την είχες αν εξ' αρχής μετά την κατάργηση του ΤΣΜΕΔΕ συνέχιζες να πληρώνεις κανονικά όλους τους  κλάδους που πλήρωνες και επί ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, ό,τι κλάδους πληρώναμε επί τ.ΤΣΜΕΔΕ (σε ένα ταμείο) του ίδιους καλούμαστε να πληρώσουμε τώρα σε δύο ταμεία στο ΕΦΚΑ & στο ΕΤΕΑΕΠ.

Δυστυχώς, είναι σωστό. Το θέμα είναι οτι για τα σημερινά δεδομένα είναι πανάκριβο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.