Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

1 ώρα πριν, dim10 said:

Το πρόβλημα οφείλεται στην έλλειψη επαγγελματικού οργάνου/συλλόγου μηχανικών - το ΤΕΕ, εδώ και χρόνια,  δεν είναι συλλογος μηχανικών αλλά μια κλειστή συντεχνία. Δεν υπάρχει καμμία σχέση ή αξιολογική ομοιότητα του 'συλλόγου' μηχανικών με τον σύλλογο νομικών ή τον ιατρικό σύλλογο ή ακόμη τον σύνδεσμο κρεοπωλών.
 

Είανι δύσκολο να είσαι και επιμελητήριο και σύμβουλος του κράτους και σύλλογος συντεχνίας....

1 ώρα πριν, laxanos said:

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα! Γιατι ήδη γελάω!

βασικά απευθυνόμουν στον imhotep.

Αδερφέ οι περισσότεροι και δίχως κομπίνα είμαστε στα ελάχιστα!

επίτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου γι' αυτό.

Το δίκαιο είναι ασφάλεια βάσει εισοδήματος ασυζητητί. ΑΛΛΑ, το 38% ειναι τρελό νούμερο.....

Για το δεύτερο μέρος συμφωνούμε. Για το πρώτο επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη. Δηλ γιατί για τις ίδιες υγειονομικές καλύψεις να πληρώνουμε διαφορετικές εισφορές; Το κοινωνικό κράτος πρέπει να εξαντλέιται στη φορολογία, τα υπόλοιπα ωφείλουν να είναι ανταποδοτικά.

 

αναφέρεσαι στις διοικήσεις, στο ΤΕΕ και σε όποιον άλλον θέλεις. Άραγε οι άνθρωποι ποθ διοικούν προκείψαν με παρθενογένηση? Εμείς τους βάλαμε εκεί συνάδελφε. Είτε με κακές επιλογές (λέγε με ψήφο) είτε με την αδιαφορία μας (λέγε με ψήφος του καναπέ). Και μην ξεχνάς ότι αποτελούν μέρος της ομάδας / κοινωνίας μας (έστω και αν δεν είναι αντιπροσωπευτικό). Επίσης μέρος της κοινωνίας είναι και αυτοί που ελέγχουν τη διοίκηση αλλά βολεύονται να κάνουν τα στραβά μάτια. Το ότι επικρατούν οι φελλοί ωφείλεται γιατί το έχουμε επιτρέψει εεμείς. Αν θέλουμ  λοιπόν να αλλάξει κάτι ας απαυθυνθούμε σε αυτόν που έχει τη δύναμη και μπορούμε να τον ελέγξουμε. Και αυτό είναι είναι πολύ εύκολο αφού το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να κοιτάξουμε τον καθρέπτη......

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σας κυρίως για το Τεέ και επαναλαμβάνω? Τόσο χαλαρά σκέφτεστε όλοι οι συνάδερφοι να πληρώσετε και τα νέα ποσά? Το ενδεχόμενο επιτέλους να συνεννοηθούμε ως μηχανικοί και να το κυνηγήσουμε μαζικά δικαστικά δεν περνάει από κανενός άλλου το μυαλό? Δηλ αφού δεν μας σώζει το Τεε ως όφειλε απλά κόβουμε το λαιμό μας να πληρώσουμε τα υπέρογκα ποσά που μας επιβάλλονται? Δηλαδή ως εργαζόμενοι πολίτες μόνο υποχρεώσεις έχουμε? τα δικαιώματά μας που ακριβώς είναι? Ή πιστεύει κανείς ότι σε 30-40 χρόνια που θα βγούμε στη σύνταξη θα πάρουμε έστω τα μισά από όσα πληρώσαμε? Επίσης από όσες συζητήσεις παρακολούθησα καταλαβαίνω ότι είμαι η μόνη μηχανικός στην Ελλάδα που δεν πιάνω καν τον κατώτατο μισθό με βάση τον οποίο φορολογούμαι? Και για να προλάβω τον αντίλογο δεν φταίει το ότι κάνω εκπτώσεις στις αμοιβές που ζητάω γιατί δεν κάνω!!!!Απλά δεν υπάρχει δουλειά!!!!Τόσο απλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είσαι και η μόνη, διότι οι υπόλοιποι που δε τον έπιαναν βάλανε λουκέτο..

Το πρόβλημα στον κλάδο μας είναι η μεγάλη ετερογένεια. Δεν αντιμετωπίζουμε όλοι τα ίδια προβλήματα, ούτε έχουμε τις ίδιες προσδοκίες από τη δουλειά μας για να δράσουμε ομόφωνα. Πχ με τον ΕΦΚΑ και το επίδομα παιδιού γίνανε ξανά βιώσιμα χιλιάδες μισθωτά μπλοκάκια και δε το λένε ούτε του παπά. Ο φίλος του Λάχανου θα αλλάξει ΚΑΔ και θα συνεχίσει την έρευνα ως μη μηχανικός και έτσι θα το γλιτώσει κι αυτός το ΕΤΕΑΕΠ.. 

Την εντελώς ελεύθερη άσκηση του επαγγέλματος οι περισσότεροι τη βλέπουν σα μια προσωρινή λύση μέχρι να βρεθεί κάτι πιο σταθερό και έτσι δε βλέπουν το λόγο να επενδύσουν σε κινητοποιήσεις, όπως δεν επενδύουν ούτε και σε έξοδα γραφείου, εξοπλισμού κλπ. Αντίθετα στους δικηγόρους μόνο 1 στους 20 έχει γραφείο σπίτι του. Κι αυτός ο ένας είναι προϊόν της κρίσης. Προ κρίσης δεν υπήρχε κανένας. Επίσης γιατρό, δικηγόρο και κρεωπώλη δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να έγινε χωρίς φιλοδοξία και στόχο, ενώ από μηχανικούς τα πανεπιστήμια είναι γεμάτα. ε αυτό βγαίνει και στη δουλειά μετά..

Link to comment
Share on other sites

ετσι  εχουμε  δυο  ταμεια  τωρα,   ΕΦΚΑ  και   ΕΤΕΑΕΠ  γραφειοκρατεια   μεχρι  θανατου 

και  μνημονια  μεχρι  ο  ηλιος  να  βγει  από  την  δυση . 

επενδύσεις  και  δουλειες   στον  πατο  και  προσληψεις   δημοσιων  αχαμνο-ξυστων    στα  υψη 

καποιος  θα  πρεπει  να  τα  πληρωνει  όλα  αυτά  αδελφια   .  η  δευτερη  χρεωκοπια   δεν  θα  αργησει  και  θα 

είναι  πολύ πολύ  επωδυνη .  οσοι  δεν  εχουν  επαφη   με  τράπεζες  του  εξωτερικου  ώστε  να  εξασφαλιζουν   την  βασικη  διατροφή  θα  φτυσουν  αιμα .

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, loser said:

ετσι  εχουμε  δυο  ταμεια  τωρα,   ΕΦΚΑ  και   ΕΤΕΑΕΠ 

Σωστά. Πριν, όλους τους κλάδους ασφάλισης των δύο αυτών ταμείων, τους είχαμε κάτω από ένα ταμείο, το ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα το τ. Τσμεδε ως ταμείο υφίσταται μόνο για ότι οφειλές που έχουν δημιουργηθεί μέχρι και 31/12/2016.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, loser said:

ετσι  εχουμε  δυο  ταμεια  τωρα,   ΕΦΚΑ  και   ΕΤΕΑΕΠ  γραφειοκρατεια   μεχρι  θανατου 

και  μνημονια  μεχρι  ο  ηλιος  να  βγει  από  την  δυση . 

επενδύσεις  και  δουλειες   στον  πατο  και  προσληψεις   δημοσιων  αχαμνο-ξυστων    στα  υψη 

καποιος  θα  πρεπει  να  τα  πληρωνει  όλα  αυτά  αδελφια   .  η  δευτερη  χρεωκοπια   δεν  θα  αργησει  και  θα 

είναι  πολύ πολύ  επωδυνη .  οσοι  δεν  εχουν  επαφη   με  τράπεζες  του  εξωτερικου  ώστε  να  εξασφαλιζουν   την  βασικη  διατροφή  θα  φτυσουν  αιμα .

Απαραδεκτος χαρακτρηρισμος, απαξιωτικος και προσβλητικος για τους εργαζομενους του Δημοσιου

Στη θεση σας θα εκανα διορθωση

Link to comment
Share on other sites

δεν τον βρίσκω προσβλητικό, περιγράφει μια κατάσταση που κυριαρχεί στο δημόσιο. Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά δυστυχώς το ποσοστό είναι αμελητέο. Η γενική εικόνα είναι απαράδεκτη και ως προς τους χρόνους διεκπεραίωσης όσο και την παραγωγικότητα. Για να μην μιλήσω για εργαζομένους στους ΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Και δημόσιο να μην υπήρχε, θα υπήρχαν άλλοι τρόποι αναδιανομής των χρημάτων όσων εργάζονται σε όσους με διάφορες αφορμές δικαιούνται να μην εργάζονται. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα.

Εμενα μου κρατησε λεφτ η εφορια να πληρωσει το ΤΣΜΕΔΕ και μετα απο 10 μηνες που πηγα να δω τι χρωσταω στο ΤΣΜΕΔΕ μου λενε δε μας τα δωσε η εφορια ποτε. Καντε αιτηση να τα παρετε απο αυτους και μετα ελατε να πληρωσετε.

Λεω τους τοκους ποιος θα τους χρεωθει; Κουνουσαν το κεφαλι...

Επισης η εφορια οταν μου τα κρατησε του ρωτησα καποιο αποδεικτικο δε θα παρω να το δωσω στο ΤΣΜΕΔΕ και μου λενε δε δινουμε κατι τετοιο.

Μπαχαλο σε ολα λοιπον οπως παντα.

Τωρα ειμαι στο αρθρο 39 παρ 9, λεει μην πληρωσετε μεχρι την εκκαθαριση. Ενδιαμεσα ομως θα προκυψουν τοκοι σιγουρα του ανεξοφλητου, εκεινο ποιος θα το χρεωθει;

Τι ρωταω ε;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.