Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

46 minutes ago, karanus said:

Ευχαριστώ για την ανάλυση.

Άρα για το συγκεκριμένο παράδειγμα που κάποιος κατορθώνει    (γιατί περι κατορθώματος πρόκειται) και "τζιράρει" 2000,00ευρώ τον μήνα αν το καταλαβαίνω σωστά, πρέπει να δώσει :

  (405+72)=477,00ευρώ για ασφαλιστικά και

2000,00*0,26 =520,00 για φορολογία  , δηλαδή

συνολικά 477,00+520,00=997,00ευρώ

στον συνέταιρό του .....

Τα Α=2.000€/μήνα του παραδείγματός μου είναι το ασφαλιστέο εισόδημα, οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι "τζιράρει", για αυτό έγραψα και "ασφαλιστέο εισόδημα".
Οπότε αν το θέλουμε με πιο ακρίβεια το ασφαλιστέο εισόδημα Α, είναι:
Α = [(Φορολογητέα καθαρά κέρδη έτους 20ΧΧ)+ (καταβλητέες εισφορές έτους 20ΧΧ) - (για μέχρι και 31/12/2020 την μείωση της §1, άρθρο 98, ν.4387/2016)]

(Φορολογητέα καθαρά κέρδη έτους 20ΧΧ) = (Ακαθάριστα έσοδα=τζίρος έτους 20ΧΧ) - (εκπιπτόμενες δαπάνες έτους 20ΧΧ)
Στις "Εκπτιπτόμενες δαπάνες", μεταξύ των άλλων δαπανών που εκπίπτουν, συμπεριλαμβάνονται και οι ταμειακές καταβολές των ασφαλιστικών εισφορών που έγιναν στο έτος 20ΧΧ.

Και μια διόρθωση, συντελεστής φορολογίας 26% έχει καταργηθεί πάψει να ισχύει από το 2013, όπως και να 'χει σήμερα αυτός που ισχύει μέχρι και τα 20.000€ είναι 22%

Σε γενικές γραμμές, ναι συμφωνώ, είναι μία (άτιμη) μοιρασιά με έναν συνεταίρο που έχει τον κύριο "λόγο" αλλά κάθεται-δεν προσφέρει...όμως ορίζει την μοιρασιά κατά πως τον συμφέρει.

Και κλείνω εδώ το Offtopic διότι θεωρώ ότι είμαστε εκτός και πλέον έχουμε αρχίσει να μιλάμε για το φορολογικό μέρος.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

maneni

Δεν ήξερα ότι αφαιρούνται οι ασφαλιστικές.

Για το 22% είναι σίγουρο;  ok.Την πήρα την απάντηση από τον συνάδερφο.

Οπότε λες : 830/1523=0,55 ----> ξεπερνούν το 50% . Σωστά;

Επειδή βλέπω ότι το κατέχεις το αντικείμενο μαζί με τον ακούραστο  georgegaleos

Να σας ρωτήσω κάτι και τους δύο, γιατί εδώ που φτάσαμε πρέπει να παίξουμε με τα ίδια όπλα... απέναντι στον συνέταιρό μας.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα και "χοντρά - χοντρά" (και αν υποθέσουμε ότι τα 2000,00 είναι τζίρος και όχι ασφαλιστέο).

Συμφέρει αντί για 2000,00ευρώ να έπαιρνα 1000,00 μαύρα και να φορολογηθώ με τα τεκμήρια (ελλείψει εσόδων) ,η

να έπαιρνα κανονικά τα 2000,00 ευρώ και να προσπαθούσα για όσο το δυνατόν περισσότερα έξοδα , ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα να φορολογηθώ με τα τεκμήρια;

 

georgegaleos

Γι' αυτήν την ωραία ανάλυση που κάνεις πιο επάνω υπάρχει μήπως  κάποιο "εξελάκι";

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Aφού καταλήξαμε οτι συμφωνούμε στα περισσότερα με τον συνάδερφο @maneni να μπώ λίγο στην ουσία.

'Οσο δεν πάει ο ΦΠΑ στο 18% και φόρος-ασφάλεια στο 25% δεν πρόκειται να φτιάξει τίποτα! Απολύτως τπτ!. Γιατι και η φοροδιαφυγή θα κάνει κουμάντο και η "αγορά" θα ασφυκτιά και μια θέση στο δημόσιο θα φαντάζει ώς γη της επαγγελίας.

Θα μου πεις γίνεται αυτό (?) Προφανώς και γίνεται...Αν δούμε καθημερινά τι ποσό "πετάει" το δημόσιο και συνάμα τι ποσά "χάνει" ίσως είναι και υψηλοί οι συντελεστές που προτείνω. 
 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 11:12 ΜΜ, jogoynela said:

Συμφωνώ με όλους σας κυρίως για το Τεέ και επαναλαμβάνω? Τόσο χαλαρά σκέφτεστε όλοι οι συνάδερφοι να πληρώσετε και τα νέα ποσά? Το ενδεχόμενο επιτέλους να συνεννοηθούμε ως μηχανικοί και να το κυνηγήσουμε μαζικά δικαστικά δεν περνάει από κανενός άλλου το μυαλό? Δηλ αφού δεν μας σώζει το Τεε ως όφειλε απλά κόβουμε το λαιμό μας να πληρώσουμε τα υπέρογκα ποσά που μας επιβάλλονται? Δηλαδή ως εργαζόμενοι πολίτες μόνο υποχρεώσεις έχουμε? τα δικαιώματά μας που ακριβώς είναι? Ή πιστεύει κανείς ότι σε 30-40 χρόνια που θα βγούμε στη σύνταξη θα πάρουμε έστω τα μισά από όσα πληρώσαμε? Επίσης από όσες συζητήσεις παρακολούθησα καταλαβαίνω ότι είμαι η μόνη μηχανικός στην Ελλάδα που δεν πιάνω καν τον κατώτατο μισθό με βάση τον οποίο φορολογούμαι? Και για να προλάβω τον αντίλογο δεν φταίει το ότι κάνω εκπτώσεις στις αμοιβές που ζητάω γιατί δεν κάνω!!!!Απλά δεν υπάρχει δουλειά!!!!Τόσο απλά!!!!!

Το βρίσκω δύσκολο στο να συνενοηθεί ο κλάδος, όπως έχουν προαναφέρει αλλοι συνάδελφοι, υπάρχει μεγάλη ανομοιότητα στον κλάδο. Πιο σίγουρο είναι άλλος "συνάδελφος" να ποντάρει στο κλείσιμο του μαγαζιού του γείτονα παρά να κατέβει συλλογικά σε κοινό πραγματικό αγώνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Και στο μισό από αυτό που λες να πάνε οι συντελεστές πάλι τίποτα δε φτιάχνει. Η φοροδιαφυγή είναι συνήθεια αδιόρθωτη, άσχετη με το ύψος του φόρου. Είναι να μη μάθεις. Και μισό τοις εκατό να γίνει ο φόρος θα προσπαθήσεις κι αυτόν να τον αποφύγεις και να πιάσεις το αφορολόγητο, το οποίο συνδέεται και με επιπλέον προνόμια. Νομίζεις ότι δε ξέρανε οι τροϊκανοί και όλες οι κυβερνήσεις βελτιστοποίηση;

Και στο ασφαλιστικό που μας μείωσαν τις εισφορές, τώρα η μείωση μας φαίνεται λίγη ή διαμαρτυρόμαστε για μια ελαφρά αύξηση που σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει το παλιό ποσό.

Ούτε το δημόσιο θα πάψει να είναι γη της επαγγελίας. Ο κόσμος θα το προτιμά ακόμα και υπό τις χειρότερες συνθήκες με κυριότερο ζητούμενο τη μονιμότητα. Εδώ ακόμα και άνθρωποι που έχουν φύγει εξωτερικό αν κάτσει καμια θέση συμβασιούχου ξαναγυρίζουν.

Η αγορά ασφυκτιά επειδή τα λεφτά ρέουν με διάφορους τρόπους έξω από το σύστημα. Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι αν οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν τόσα πολλά λεφτά. Το τι τα κάνουν είναι το πρόβλημα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να κάνω μια (λογική πιστεύω) ερώτηση, και όποιος μπορεί, ας μου απαντήσει.

Παρατηρώ ότι και τα τρία ειδοποιητήρια που έχω (2017, 2018 και 1-2/2019) έχουν τον ίδιον κωδικό πληρωμής, με ποσά 21,49+21,49+135,97=178,95.

Αυτά λοιπόν, πως θα τα πληρώσω; Εάν καταθέσω 178,95 ευρώ στον (κοινό) κωδικό πληρωμής, το σύστημα θα "καταλάβει" πως είναι και για τα τρία και θα "επιμερίσει"; Η με αυτά τα χρήματα θα πληρωθούν οι οφειλές όσων δόσεων καλύπτει το ένα ειδοποιητήριο, (8 δόσεις και κάτι ψιλά) ;

Γιατί θεωρητικά,  μπορεί να θέλει κάποιος να τα εξοφλήσει όλα "ντούκου". 

Η, να το κάνω πιο λιανά, έστω ότι θέλω να καταθέσω 200 ευρώ. Η διαφορά που μένει, σε ποια οφειλή πάει ως πιστωτικό υπόλοιπο;

Συνεπώς, θα καταθέσουμε στον έναν και μοναδικό κωδικό πληρωμής 178,95 ευρώ, ή  θα κάνουμε τρεις διαφορετικές συναλλαγές με 21,49,  21,49 και 135,97;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σε τι πιστεύεις ότι διαφέρει ο δεύτερος τρόπος?

Πάντω ς η ερώτηση σου νομίζω ότι έχει απαντηθεί είτε στο παρόν θέμα είε στις απαντήσεις του ΕΤΕΑΕΠ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από ότι κατάλαβα επικρατεί η απόλυτη τρικυμία στο πως θα πληρωθούν και ποτέ τους γειωνω κανονικά και προς το καλοκαιράκι όταν έχουν βγάλει απόφαση τι θέλουν και πως βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Billy_Huge said:

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να κάνω μια (λογική πιστεύω) ερώτηση, και όποιος μπορεί, ας μου απαντήσει.

Παρατηρώ ότι και τα τρία ειδοποιητήρια που έχω (2017, 2018 και 1-2/2019) έχουν τον ίδιον κωδικό πληρωμής, με ποσά 21,49+21,49+135,97=178,95.

Αυτά λοιπόν, πως θα τα πληρώσω; Εάν καταθέσω 178,95 ευρώ στον (κοινό) κωδικό πληρωμής, το σύστημα θα "καταλάβει" πως είναι και για τα τρία και θα "επιμερίσει"; Η με αυτά τα χρήματα θα πληρωθούν οι οφειλές όσων δόσεων καλύπτει το ένα ειδοποιητήριο, (8 δόσεις και κάτι ψιλά) ;

Γιατί θεωρητικά,  μπορεί να θέλει κάποιος να τα εξοφλήσει όλα "ντούκου". 

Η, να το κάνω πιο λιανά, έστω ότι θέλω να καταθέσω 200 ευρώ. Η διαφορά που μένει, σε ποια οφειλή πάει ως πιστωτικό υπόλοιπο;

Συνεπώς, θα καταθέσουμε στον έναν και μοναδικό κωδικό πληρωμής 178,95 ευρώ, ή  θα κάνουμε τρεις διαφορετικές συναλλαγές με 21,49,  21,49 και 135,97;

Ευχαριστώ.

Αντιγράφω από post του @georgegaleos

Με κάθε καταβολή εξοφλούνται κατά προτεραιότητα:
1. Προσαυξήσεις εκπρόθεσμων καταβολών απαιτηθεισών δόσεων εκκαθάρισης
2. Απαιτούμενες δόσεις 2017
3. Απαιτούμενες δόσεις 2018
4. Τυχόν χρεωστικά υπόλοιπα
5. Παλαιότερες τρέχουσες εισφορές
6. Τρέχουσα εισφορά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.