Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

Απαντώντας στην παρακάτω ανάρτηση του @terry,

Αν πας να βάλεις όλο των ποσό των αναδρομικών (είτε του 2017, είτε του 2018, είτε και του 2017 και του 2018, δηλαδή ποσό περισσότερο από την απαίτηση --προθεσμίας και ποσού που αντιστοιχεί στην προθεσμία) επειδή υπάρχει συγκεκριμένη σειρά εξόφλησης των απαιτήσεων (όπως και στον ΕΦΚΑ), πρακτικά "δεν μπορείς να πληρώσεις ότι θες". Θα σου εμφανίζεται πιστωτικό στα τρέχοντα ειδοποιητήρια μηνών, θα σου εμφανίζει μηδενικό ποσό ως πληρωτέο, το οποίο θα πρέπει και να αγνοείς και να καταβάλεις την απαίτηση-καταβλητέο και όχι το πληρωτέο. Αυτό για να μένει θεωρητικά όλο το ποσό που εσύ θεωρείς ως υπόλοιπο που πρέπει να υπάρχει κάθε φορά και αφορά στα αναδρομικά σου. Εγώ δεν θα το έκανα διότι πιστεύω ότι κυριολεκτικά θα έχανα την μπάλα .... 
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αλλαζει κάτι σε αυτά που εγραψα. Ισχυουν ειτε κανεις διακριτες είτε μια.  Οποτε και να γινουν εφαρμοζεται  συνδθαστικα με την προθεσμια της κσθε απαίτησης εφαρμόζεται η παραπάνω προτεραιότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2019 at 5:20 ΜΜ, terry said:

Το ebanking της ΕΤΕ δεν έχει προμήθεια. Της Πειραιώς έχει, της Αλφα ομοίως...

 

δεν το υποστηρίζει ακόμη όμως η ΕΤΕ στο ebanking. Μου είπαν να παω σε κατάστημα. Η Αττικης έχει την δυνατοτητα ή θα πηγαίνουμε να παιρνουμε νουμερακια σε τράπεζες?

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2019 at 11:12 ΠΜ, elpap said:

Απ' ότι βλέπω  το πρόβλημα είναι πως θα τα πληρώσουμε μόνο ? Όχι πως θα τα ακυρώσουμε και πως θα διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας..Πλέων δεν αντιδράμε σε τίποτα..Μπράβο μας..Εκτός αν εγώ ζω σε άλλη πραγματικότητα που είναι ότι κάθε μήνα πρέπει να βγάζω τουλάχιστον 700 ευρώ΄για να καλύπτω τα έξοδα μου του γραφείου και λίγα λέω και μετά πρέπει να βγάλω και κάτι για να επιβιώσω.......

Μόνο εμένα μου φαντάζει μάλλον μακρινό σενάριο αυτό μάλλον.. Λυπάμαι πολύ που απλά κοιτάμε ότι μας έρχεται..

Ακριβώς. Αδιανόητα πράγματα και τελικά σχολούμαστε μόνο με τα διαδικαστικά. Πού θα τα βρούμε τόσα λεφτά; Δεν παλεύεται το πράγμα... Αλλά μην ανησυχούμε, θα αγωνιστεί για λογαριασμό μας το ΤΕΕ... #sarcasm (Συγγνώμη για το εκτός θέματος αλλά κάποια στιγμή θα ήταν καλό να το δούμε και αυτό...)

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎23‎/‎3‎/‎2019 at 10:08 ΠΜ, georgegaleos said:

@laxanos, καλημέρα,

Θα σου γράψω τι ίσχυε και τι ισχύει και ένα παράδειγμα (χωρίς να εκφέρω γνώμη-κριτική ή κάποια θέση μου, απλά καθαρά τι ίσχυε, τι ισχύει και αποτελέσματα).

Ίσχυε:
Εισφορά Α = (ΕΦΚΑ) + (ΕΤΕΑΕΠ) = 
ΕΦΚΑ= (Ασφαλιστέο εισόδημα / 12)x(20,00+6,95)%
ΕΤΕΑΕΠ = (Ασφαλιστέο εισόδημα / 12)x(7,00+4,00)%
Οπότε αν ΤΟΤΕ υποθετικά πληρώναμε ή ΤΩΡΑ πληρώναμε (χωρίς υποθετικά να είχαν αλλάξει τα δεδομένα των ποσοστών και των ποσών επί των οποίων εφαρμόζονται) ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΠ ως ποσοστά έχουμε = 37,95%

Ισχύει:
Εισφορά Β = (ΕΦΚΑ) + (ΕΤΕΑΕΠ) = 
ΕΦΚΑ= (Ασφαλιστέο εισόδημα / 12)x(13,33+6,95)%
ΕΤΕΑΕΠ = (μισθός αγάμου)x(7,00+4,00)%
Οπότε αν ΤΩΡΑ υποθετικά πληρώσουμε και ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΠ ως ποσοστά έχουμε = 31,28%

Άρα έχουμε: 
στο τμήμα του ΕΦΚΑ, μείωση των ποσοστών από 26,95% σε 20,28%, 
το τμήμα του ΕΤΕΑΠ που υπολογίζονταν επί του 1/12ου του ασφαλιστέου εισοδήματος, τώρα υπολογίζεται επί του εκάστοτε ελάχιστου μισθού αγάμου χωρίς να έχουν αλλάξει τα ποσοστά 7,00% και 4,00%.

Άρα αν το δούμε αποκλειστικά και μόνο από θέμα ποσοστών, (χωρίς να λάβουμε υπόψη επί ποίων ποσών εφαρμόζονται), ήταν 37,95%, είναι 31,28%

Δηλαδή αν είχαμε ασφαλιστέο υποθετικά 24.000/12=2.000€ / μήνα:
για ΕΤΕΑΕΠ θα δίναμε ανά μήνα: 2.000 x (7,00+4,00)% ενώ τώρα 650 x (7,00+4,00)%, ήτοι για ΕΤΕΑΕΠ θα δίναμε 220€/μήνα και τώρα ισχύει: 72€/μήνα 
για ΕΦΚΑ θα δίναμε ανά μήνα: 2.000 x (20,00+6,95)% ενώ τώρα 2.000 x (13,33+6,95)% ήτοι για ΕΦΚΑ θα δίναμε 540€/μήνα και τώρα ισχύει: 405€/μήνα

Ήτοι αν κάποιος είχε ασφαλιστέο εισόδημα 24.000€, και ίσχυαν "τα τότε" σήμερα, θα έδινε για ΕΦΚΑ+ΕΤΕΑΕΠ: 760€/μήνα, ενώ τώρα δίνει για ΕΦΚΑ +ΕΤΕΑΕΠ: 480€/μήνα.

Στα ποσοστα εχεις συμπεριλαβει τις κλιμακωτες εκπτωσεις για τους επιστημονες, που θα καταργηθουν απο ΙΑΝ 2020;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, (το ασφαλιστέο εισόδημα είναι το μειωμένο Εισόδημα της §1, του άρθρο 98, του ν.4387/2016) για να μπορεί να γίνει "πιο σωστά" η σύγκριση, να έχω δηλαδή (τουλάχιστον) την ίδια βάση εφαρμογής των διαφορετικών ποσοστών.

Αν θες πιο ακριβή υπολογισμό θα πρέπει να εξετάσεις-συγκρίνεις συγκεκριμένα έτη-περιόδους και να έχεις επίσης για αυτά και συγκεκριμένα φορολογικά στοιχεία-ποσά (ακαθάριστα έσοδα, εκπιπτόμενες δαπάνες, λογιστική και φορολογική βάση ασφαλιστικών εισφορών) , διότι για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών π.χ. στο 2017 & στο 2018 υπήρχε ο υπολογισμός στο 85% ενώ μετά καταργήθηκε, όπως επίσης στο 2017 για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών δεν υπολογίζονταν ούτε οι καταβληθείσες ή οι καταβλητέες εισφορές, ενώ στο 2018 και μέχρι την εκκαθάριση του 2017 αθροίζονταν οι καταβληθείσες εισφορές, ενώ μετά την εκκαθάριση του 2017 αθροίζονται οι καταβλητέες εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, georgegaleos said:

Απαντώντας στην παρακάτω ανάρτηση του @terry,

Αν πας να βάλεις όλο των ποσό των αναδρομικών (είτε του 2017, είτε του 2018, είτε και του 2017 και του 2018, δηλαδή ποσό περισσότερο από την απαίτηση --προθεσμίας και ποσού που αντιστοιχεί στην προθεσμία) επειδή υπάρχει συγκεκριμένη σειρά εξόφλησης των απαιτήσεων (όπως και στον ΕΦΚΑ), πρακτικά "δεν μπορείς να πληρώσεις ότι θες". Θα σου εμφανίζεται πιστωτικό στα τρέχοντα ειδοποιητήρια μηνών, θα σου εμφανίζει μηδενικό ποσό ως πληρωτέο, το οποίο θα πρέπει και να αγνοείς και να καταβάλεις την απαίτηση-καταβλητέο και όχι το πληρωτέο. Αυτό για να μένει θεωρητικά όλο το ποσό που εσύ θεωρείς ως υπόλοιπο που πρέπει να υπάρχει κάθε φορά και αφορά στα αναδρομικά σου. Εγώ δεν θα το έκανα διότι πιστεύω ότι κυριολεκτικά θα έχανα την μπάλα .... 
 

Συγνώμη αυτό τώρα το πρόσεξα. Εμένα όλες οι υποχρεώσεις είναι 120 ευρώ και τις έχουν χωρίσει σε δώσεις των 3,5 ανά μήνα. Δηλαδή δε μπορώ να πληρώσω μία φορά όλο το ποσό και πρέπει κάθε μήνα να δίνω 3,5 ευρώ????

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν σ' εμποδίζει να καταθέσεις ο,τι ποσό θες και όσο συχνά θες ... έτσι κι αλλιώς πάνε κάτω από τον ίδιο κωδικό...πάνε στην ίδια κάβα... και εξοφλούνται, εφόσον υπάρχει διαθέσιμο ποσό στην κάβα, βεβαιωμένες απαιτήσεις όταν χρονικά προκύπτει η απαίτηση εξόφλησης. "Διαβάζεις", "κρατάς" ως δεδομένα πολύ αποσπασματικά αυτό που έγραψα.

Συνεχίζω λοιπόν, εγώ περιγράφω την γενική περίπτωση, εσύ έχεις ειδική περίπτωση.

Γράφεις:

2 hours ago, doxaios said:

Εμένα όλες οι υποχρεώσεις είναι 120 ευρώ και τις έχουν χωρίσει σε δώσεις των 3,5 ανά μήνα

 .. τονίζω το "όλες" που γράφεις γιατί υπάρχει λόγος.

Οπότε καταλαβαίνω ότι δεν έχεις κάποια τρέχουσα μηνιαία εισφορά διότι π.χ. τώρα ασφαλίζεσαι είτε ως μισθωτός μηχανικός, είτε ως ελ. επαγγελματίας μηχανικός ενταγμένος στο άρθρο 39 παράγρ.9, είτε ως απλά μισθωτός υπάλληλος, είτε γενικότερα δεν καταβάλεις εσύ τις εισφορές υπέρ του ΕΤΕΑΠ αλλά σου γίνονται κρατήσεις, είτε για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζω δεν έχεις υποχρέωση εισφοράς στον ΕΤΕΑΕΠ.

Άρα αν καταθέσεις τώρα 120€ αυτά θα πηγαίνουν και θα εξοφλούν τις βεβαιωμένες οφειλές των 3,5€ όταν χρονικά δημιουργείται η απαίτηση.

Αυτό θα γίνεται συνέχεια μέχρι να εξοφληθούν όλες οι δόσεις των 3,5€.

Αλλά αυτό το: "...συνέχεια μέχρι να εξοφληθούν όλες οι δόσεις των 3,5€", θα γίνεται μόνον εφόσον στο χρονικό διάστημα που θα εξοφλούνται οι δόσεις των 3,5€ δεν βεβαιωθεί για κάποιον λόγο μηνιαία τρέχουσα εισφορά, διότι αν κάποια στιγμή βεβαιωθεί και δημιουργηθεί η απαίτηση εξόφλησης κάποιας τρέχουσας μηνιαίας εισφοράς (π.χ. εκλείψει κάποια από τις καταστάσεις που ανέφερα παραπάνω) αφού λοιπόν εξοφληθεί η τότε δόση των 3,5€ και υπάρχει ικανό ποσό στην κάβα τουλάχιστον ίσο με το ποσό της τότε τρέχουσας μηνιαίας εισφοράς όπως έγραψα:

22 hours ago, georgegaleos said:

Θα σου εμφανίζεται πιστωτικό στα τρέχοντα ειδοποιητήρια μηνών, θα σου εμφανίζει μηδενικό ποσό ως πληρωτέο, το οποίο θα πρέπει και να αγνοείς και να καταβάλεις την απαίτηση-καταβλητέο και όχι το πληρωτέο. Αυτό για να μένει θεωρητικά όλο το ποσό που εσύ θεωρείς ως υπόλοιπο που πρέπει να υπάρχει κάθε φορά και αφορά στα αναδρομικά σου.

Αν όμως, κάποια στιγμή βεβαιωθεί και δημιουργηθεί η απαίτηση εξόφλησης κάποιας τρέχουσας μηνιαίας εισφοράς (π.χ. εκλείψει κάποια από τις καταστάσεις που ανέφερα παραπάνω) αφού εξοφληθεί η τότε δόση των 3,5€ και δεν υπάρχει ικανό ποσό στην κάβα τουλάχιστον ίσο με το ποσό της τότε τρέχουσας μηνιαίας εισφοράς, και εσύ δεν καταθέσεις την απαίτηση της μηνιαίας εισφοράς, θα εξοφληθεί ---είτε εις όλον είτε εις μέρος --- η τότε τρέχουσα μηνιαία εισφορά, αλλά δεν θα μείνει υπόλοιπο για τις επόμενες δόσεις. 

Για αυτό έγραψα και το 

22 hours ago, georgegaleos said:

πρακτικά "δεν μπορείς να πληρώσεις ότι θες"

μέσα σε εισαγωγικά.

Διότι εσύ  μπορείς να πληρώσεις αυτό που θες με το ποσό που τώρα θα καταθέσεις αν όπως γράφεις:

2 hours ago, doxaios said:

Εμένα όλες οι υποχρεώσεις είναι 120 ευρώ και τις έχουν χωρίσει σε δώσεις των 3,5 ανά μήνα.

και ισχύει το "όλες" ..... αλλά και αυτό το "όλες" δεν παραβιαστεί στο μέλλον.

Τότε λοιπόν το ποσό των 120€ που τώρα θα καταθέσεις θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά και μόνο για τον σκοπό που εσύ τώρα το κατέθεσες.

Τότε λοιπόν θα ισχύει αυτό που έγραψα:

22 hours ago, georgegaleos said:

Αυτό για να μένει θεωρητικά όλο το ποσό που εσύ θεωρείς ως υπόλοιπο που πρέπει να υπάρχει κάθε φορά και αφορά στα αναδρομικά σου.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2019 at 11:19 ΜΜ, maneni said:

αλήθεια? να σε βοηθήσω τότε. έχουμε και τις αναδρομικές εισφορες (εξάμηνα) τσμεδε....

Βλέπω πολύ οδυρμό συνάδελφοι αλλά να λέμε την αλήθεια πόσα θα πληρώναμε τώρα (μιλάω για τους χαμηλοεισοδηματίες) πριν τον νόμο κατρούγκαλο? Εγώ μάλλον θα έιχα φθάσει τα 9000 ετησίως ή 750€ μηνιαίως!!!! Ε νομιζω ότι έχει μια τεράστια διαφορά.....

Σιγά μην του πούμε και ευχαριστώ! Δίναμε τόσα γιατί θα παίρναμε- υποτίθεται- σύνταξη 2000 ευρώ. Τώρα θα πάρουμε 500-600 ευρώ! Και μάντεψε, κάποιοι από εμάς έχουμε δώσει για χρόνια αυτά τα ποσά από την τσέπη μας και δεν πρόκειται να μας τα δώσουν πίσω γιατί....τα κουρέψανε. Τα αναδρομικά από το 2011-2012-2013 που ήρθαν πέρυσι, πρέπει να τα πληρώσουμε. Για το 2016-2017, πρέπει, επίσης. Για κάθε αύξηση που θα κάνει το κράτος εμείς πρέπει να δίνουμε αναδρομικά μετά από 1 εώς 7 χρόνια. Πότε λοιπόν πληρώσαμε το ποσό κατρούγκαλου (250 και όχι 169 ευρώ);

Πού βρίσκετε συνάδελφοι τόσα χρήματα και τα δίνετε; Γιατί δεν πάμε στο Τσμέδε μαζικώς;

 

Και λίγα μαθηματικά. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες χρωστάνε από αυτό τον μήνα και για τα επόμενα 2 χρόνια:

250000 ελεύθεροι επαγγελματίες Χ 773,64/έτος Χ 2 έτη (2017, 2018)=386.820.000 ευρώ,

και πρόκειται για τα αναδρομικά για την κατώτατη εισφορά. Χωρίς τους τόκους υπερημερίας που μπορεί να προκύψουν.

Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξη , αλλά επικουρική και εφάπαξ δε νομίζω να πάρουμε.

Να θυμόμαστε, λοιπόν, μετά από 20 χρόνια, ότι το δώσαμε αυτό το ποσό από το υστέρημα μας.

Edited by dplitsi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.