Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

Δεδομένου ότι το ειδοποιητήριο στην πλατφόρμα του ΕΤΕΑΕΠ βγαίνει πατώντας ένα κουμπί "εισφορές μη μισθωτών", αυτό πρέπει να επιλέξουμε και στο i-bank. είναι πιο σαφές κι από τα ΕΤΑΑ κλπ που επιλέγουμε για τον ΕΦΚΑ. και όντως λειτουργεί. τώρα αν τα λεφτά τα "τρώει" την πατήσαμε.. αλλά δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@laxanos, Σωστά το κατάλαβες ... δικό μου λάθος ...

Και αν

18 minutes ago, laxanos said:

πρακτικά αν κάποιος θέλει να "εξοφλήσει" τα αναδρομικά

χωρίς τα εισαγωγικά, θα πρέπει κάθε φορά να καταθέτει (εμπρόθεσμα και πριν την ημερομηνία πληρωμής της δόσης των αναδρομικών) το ποσό των μηνιαίων ειδοποιητηρίων που αναφέρεται στο πεδίο "ΣΥΝΟΛΟ ΜΗΝΙΑΙΑΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ" (+ το ποσό στο πεδίο ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ για την πρώτη φορά ή αν κάποια στιγμή εκδοθούν μαζί κάποια ειδοποιητήρια), αγνοώντας τι αναφέρει στο πεδίο "ΠΛΗΡΩΤΕΟ".

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Συμφωνώ και εγώ. Στον ένα και μοναδικό κωδικό, με σειρά παλαιότητας όπως έχει πολλάκις αναφερθεί.

Αν τώρα, κατατεθούν φερ' ειπείν 1000 Ευρώ, φαντάζομαι αποπληρώνει 1η εκ των 36 δόσεων 2017-2018 (τις δύο μαζί δηλαδή), την τρέχουσα οφειλή (1ου - 2ου 2019) και κρατάει ντεπό για την επόμενη φορά (ίδια σειρά).

Αντίθετα, αν κατατεθούν λιγότερα, θα εξοφλήσει πάλι με σειρά παλαιότητας μία εκ των 36 δόσεων (2017-2018) ή και τις δύο αναλόγως ποσού και ό,τι περισσέψει θα πάει στην τρέχουσα (1ου - 2ου 2019). Ενδεχομένως αυτή που εκκρεμεί, μπορεί μελλοντικά να τοκιστεί (λέω εγώ τώρα).

Όλα τα παραπάνω, με το σκεπτικό ότι το ταμείο είναι ένα, όπως άλλωστε και το RF.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ikaros13 said:

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάθε μήνα θα βάζουμε τη δόση κανονικά του εφκα με το RF του και σούμα τα 3 ειδοποιητήρια η ότι βγάζει το ΕΤΕΑΕΠ με το άλλο RF.. 

αυτό πιστεύω και εγω

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2019 at 5:18 ΜΜ, voxson said:

Αντιγράφω από post του @georgegaleos

Με κάθε καταβολή εξοφλούνται κατά προτεραιότητα:
1. Προσαυξήσεις εκπρόθεσμων καταβολών απαιτηθεισών δόσεων εκκαθάρισης
 2. Απαιτούμενες δόσεις 2017
3. Απαιτούμενες δόσεις 2018
4. Τυχόν χρεωστικά υπόλοιπα
5. Παλαιότερες τρέχουσες εισφορές
6. Τρέχουσα εισφορά

Έστω ότι είναι να πληρώσουμε 1 ευρώ για αναδρομικά 2017,  1 ευρώ για αναδρομικά 2018 και 1 ευρώ για 1-2/2019.

Η πληρωμή πρέπει να γίνει με τρεις διαφορετικές συναλλαγές, δηλαδή μια κατάθεση 1 ευρώ,  μια κατάθεση 1 ευρώ, και μια κατάθεση 1 ευρώ,

ή

μπορεί να γίνει με μία συναλλαγή, δηλαδή με κατάθεση 3 ευρώ;

(ο κωδικός πληρωμής είναι κοινός και στα 3 ειδοποιητήρια)

Γιατί στην δεύτερη περίπτωση (κατάθεση 3 ευρώ), μήπως το σύστημα "καταλάβει" ότι τα 3 ευρώ πάνε για πληρωμή των δόσεων του 2017;

Αυτό το λέω αφενός για πρακτικούς λόγους, και αφετέρου να περιορίσω την προμήθεια της τράπεζας

Edited by Billy_Huge
Link to comment
Share on other sites

Θα μάθουμε οσονούπω. Εγώ κατέθεσα ενιαία τα "3 Ευρώ" που αναφέρεις παραπάνω και έγραψα στην αιτιολογία σε τι αφορά.

Αν κάποιος έχει προχωρήσει νωρίτερα από εμένα, με τον άλφα ή τον βήτα τρόπο, θα ήταν καλό να το μοιραστεί μαζί μας, αφού ενημερωθεί και η προσωπική του καρτέλα με τις οφειλές.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τον κωδικό πληρωμής RF και το ίδιο το ειδοποιητήριο πρώτα απ' όλα, γιατί δεν το βλέπω; Κι αν κάνω κάτι λάθος, ποιο μπορεί να είναι αυτό;  Στην αρχική καρτέλα "Με ματιά, Οικονομικές Εκκρεμότητες" μου εμφανίζει μεν ένα αστείο ποσό 3,58€, (που όμως επί 36 δόσεις βγάζει ~129€. αλλά <<ευτυχώς>> χρωστώ μόνο για το πρώτο δίμηνο του 2017), ωστόσο ο "ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ" απλώς δεν υπάρχει.

Και στην καρτέλα "Υποχρεώσεις Κοινωνικής Ασφάλισης/Ασφαλιστικές Εισφορές/Ιστορικό Εκδοθέντων Ειδοποιητηρίων από 1/1/2017" γράφει "Δε Βρέθηκαν Ειδοποιητήρια".

Τι στα κομμάτια;

Δεν θα με χαλούσε καθόλου να τα "ξεχάσουν" στην πορεία, αλλά το ποιόν τους δεν αφήνει τέτοια περιθώρια αισιοδοξίας.

 
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Τελικά μπορεί να γίνει πληρωμή στο e-banking της Εθνικής ή θα πρέπει να περιμένουμε την 5η Απριλίου 2019 να εμφανιστεί? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, πετρος748 said:

το ebanking της Εθνικής αναγνωρίζει το RF κανονικά και προχωράει σε στο τελικό pop up που σου ζητάει να βάλεις κωδικό για να εκτελεστεί η πληρωμή.

 

στο ΕΤΕΑΕΠ - Εισφορές μη Μισθωτών.

Εγώ το πλήρωσα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΕΑΕΠ - Εισφορές μη Μισθωτών επιλέγουμε στο ebanking της Εθνικής? Και τα αναδρομικά και τα τρέχοντα ΕΤΕΑΕΠ? Και αν θέλει κάποιος να πληρώσει π.χ μόνο τα τρέχοντα πως ξεχωρίζει το σύστημα την προταιραιότητα πληρωμής? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.