Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

46 minutes ago, terry said:

Γιώργο καλημέρα!

Μπορείς να με παραπέμψεις στο σκεπτικό σου, για ποιο λόγο να μην κάνουμε 36 πληρωμές να τελειώνουμε ή έστω μία πληρωμή όλο το ποσό?

ΥΓ. Στα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ για το Φλεβάρη, δεν έχουν αφαιρέσει την έκπτωση...

Α) θα σου γράψω ένα παράδειγμα με στρογγυλοποιημένα νούμερα για αν μην χαθούμε.

Έστω λοιπόν ότι στο ΕΤΕΑΠ έχεις:
1η/36 Δόση Εκκαθ. 2017 = 5€ με ημερομηνία εμπρόθεσμης εξόφλησης την 12/4/2019
1η/36 Δόση εκκαθ. 2018 = 5€ με ημερομηνία εμπρόθεσμης εξόφλησης την 12/4/2019, 
Ένα εκδοθέν Ειδοπ. Ιαν-Φεβ 2018 = 140€ (όπου τα 60€ είναι αναδρομικά του Ιαν'19 και 80€ η τρέχουσα του Φεβ'19) με ημερομηνία εμπρόθεσμης εξόφλησης την 12/4/2019

και προφανώς λες να "κάνουμε 36 πληρωμές να τελειώνουμε ή έστω μία πληρωμή όλο το ποσό" αναφερόμενος π.χ. στην Εκκαθ. του 2017.

Οπότε έστω ότι καταθέτεις (με όσες καταθέσεις θες) ποσό ίσο με των 36 δόσεων της Εκκαθ. του 2017, δηλαδή καταθέτεις συνολικά ποσό 180€.

Η εξόφληση γίνεται με συγκεκριμένη σειρά προτεραιότητας την έχω αναφέρει και την αναφέρει και το ΕΤΕΑΠ στις οδηγίες (σε γενικές γραμμές εξοφλείται η παλαιότερη δημιουργούμενη οφειλή).

Πάμε λοιπόν να δούμε πως θα γίνει η εξόφληση:

** στις 12/4/2019 η παλαιότερη δημιουργούμενη οφειλή είναι η 1η Δόση της Εκκαθάρισης του 2017 με απαιτούμενο ποσό 5€
* άρα στις 12/4/2019 το σύστημα θα δει τα 180€ ---που κατέθεσες ελπίζοντας εσύ ότι θα σου εξοφλήσουν όλες τις δόσεις της εκκαθάρισης του 2017--- αλλά θα τα μειώσει κατά 5€ (1η Δόση της Εκκαθάρισης του 2017) και θα μείνει υπόλοιπο 180-5=175€

** στις 12/4/2019 επίσης η (επόμενη παλαιότερη που έχει μείνει) απαιτούμενη οφειλή είναι η 1η Δόση της Εκκαθάρισης του 2018 με απαιτούμενο ποσό 5€
* άρα στις 12/4/2019 το σύστημα θα δει τα 175€ (που έχουν μείνει από πριν) και θα τα μειώσει κατά 5€ (1η Δόση της Εκκαθάρισης του 2018) και θα μείνει υπόλοιπο 175-5=170€

** επίσης στις 12/4/2019 επίσης η (επόμενη παλαιότερη που έχει μείνει) απαιτούμενη οφειλή είναι τα αναδρομικά του Ιαν'19 (που υπάρχουν στο ένα εκδοθέν ειδοπ. Ιαν-Φεβ'19) με απαιτούμενο ποσό 60€.
άρα στις 12/4/2019 το σύστημα θα δει τα 170€ (που έχουν μείνει από πριν) και θα τα μειώσει κατά 60€ (αναδρομικά Ιαν'19) και θα μείνει υπόλοιπο 170-60=110€

** επίσης στις 12/4/2019 επίσης η (επόμενη παλαιότερη που έχει μέινει) απαιτούμενη οφειλή είναι η τρέχουσα μηνιαία του Φεβ'19 (που υπάρχουν στο ειδοπ. Ιαν-Φεβ'19) με απαιτούμενο ποσό 70€.
* άρα στις 12/4/2019 το σύστημα θα δει τα 110€ (που έχουν μείνει από πριν) και θα τα μειώσει κατά 70€ (τρέχουσα μηνιαία του Φεβ'19) και θα μείνει υπόλοιπο 110-70=40€

** Τα οποία 40€ θα μείνουν ως πιστωτικό και θα ..... περιμένουν την επόμενη παλαιότερη κατά σειρά οφειλή (2η δόση '17, 2η δόση '18, τρέχουσα μηνιαία Μαρτ'19, κ.ο.κ.)


Β) Την έκπτωση του άρθρου 98 παρ.1 του ν.3487/16, αυτό που βλέπεις ως "ΜΕΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (άρθρ. 98 Ν.4387/16)" και υποθέτω ότι βλέπεις κάποιο ποσό με πρόσημο μείον εκεί.

Την μείωση την έχουν κάνει (έχει αφαιρεθεί) απλά δεν την βλέπεις εκτός αν εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Κάνε λοιπόν ενδεικτικά στον "ΚΛΑΔΟ ΥΓΕΙΑΣ" την πράξη:

[6,95%] επί [το "ΜΗΝΙΑΙΟ" εισόδημα που βλέπεις στο τμήμα του ειδοποιητήρίου με τίτλο "ΚΑΘΑΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ (ΚΦΑ) ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΤΟΥΣ 2017"]

και θα δεις ότι δεν βγάζει το ποσό που γράφει δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα και από μένα

Να ρωτήσω κι εγώ για το παραπάνω παράδειγμα του Γιώργου, γιατί το ποσό που περισσεύει να μείνει πιστωτικό

και να μην εξοφλήσει την αμέσως επομένη υποχρεώση. Ρωτάω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να εξοφλήσει τις

οφειλές του σε συγκεκριμένη ημερομήνια (και να φαίνονται εξοφλημένες).

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο κατανοητό! Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει, είναι πληρωμή όλου του ποσού των αναδρομικών και ταυτόχρονα πληρωμή των τρεχουσών οφειλών κάθε μήνα. Δεν θα εξοφληθούν τα αναδρομικά, αλλά θα έχει καβάτζα πιστωτική για να "τραβάει" λεφτά...! Συμφωνείς?

Για το Β), τώρα το έπιασα, Η διαφορά από το Γενάρη 2019, οφείλεται στην αύξηση του κατώτατου μισθού....

 

Link to comment
Share on other sites

... την αμέσως επόμενη (παλαιότερα χρονικά) δημιουργούμενη υποχρέωση θα εξοφλήσει ... όταν χρονικά αυτή γίνει απαιτητή.

Η πρώτη επόμενη (παλαιότερα χρονικά) δημιουργούμενη υποχρέωση είναι η 2η δόση του 2017 στις 30/04/2019, ακολουθεί η 2η δόση του 2018 στις 30/04/2019 και ακολουθεί (κατά πάσα πιθανότητα) η τρέχουσα μηνιαία του Μαρτίου '19 κατά πάσα πιθανότητα και αυτή στις 30/04/2019.

Το ποσό των 40€ που έχει μείνει θα πάει να εξοφλήσει τα 5€ της 2ης δόσης του 2017 και θα μείνουν 35€

θα ακολουθήσει η εξόφληση και της  2ης δόσης των 5€ του 2017 και θα μείνουν 30€

θα ακολουθήσει η μερική εξόφληση με τα 30€ που έχουν μείνει και της τρέχουσας μηνιαίας των 80€ του Μαρτίου 2019 και θα χρωστάμε 50€ στην  μηνιαία του Μαρτίου του 2019.

Η τρόπος εξόφλησης είναι ο ίδιος με αυτόν που ακολουθεί ο ΕΦΚΑ εδώ και τρία χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, terry said:

Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει, είναι πληρωμή όλου του ποσού των αναδρομικών και ταυτόχρονα πληρωμή των τρεχουσών οφειλών κάθε μήνα.

Σωστά θα καταβάλλεις πάντα το ποσό που θα αναγράφει το μηνιαίο ειδοποιητήριο στο πεδίο "ΣΥΝΟΛΟ ΜΗΝΙΑΙΑΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ" αγνοώντας το ποσό που θα γράφει στο πεδίο "ΠΛΗΡΩΤΕΟ" [1], οπότε πρακτικά θα μένει καβάτζα το απαιτούμενο υπόλοιπο που χρειάζεσαι για το συνολικό ποσό των εκκαθαρίσεων των ετών 2017 και 2018. 

[1] Γιατί με τόσο μεγάλο ποσό που θα υπάρχει μέσα στο "ΠΛΗΡΩΤΕΟ" θα έχει για κάποιους μήνες στο "ΠΛΗΡΩΤΕΟ" ποσό μηδέν.

Υ.Γ. Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να τους "σκάσω" όλο το ποσό (αφού μπορώ να το εξοφλήσω σε δόσεις) και θα το έχω ως έστω και μικρό κεφάλαιο κίνησης. Μη ξεχνάς έρχονται και του τ.ΤΣΜΕΔΕ ....

Στο τέλος πιο πολλά παραστατικά από πληρωμές εισφορών θα έχουμε παρά άλλα παραστατικά από αγορές,πληρωμές.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ως προς τα αναδρομικά η 30/4/2019 για την επόμενη οφειλή αναφέρεται ως εμπρόθεσμο χρονικά όριο εξόφλησης.

Είναι ξεκάθαρο σε σένα ότι αυτές οι οφειλές δεν είναι ήδη απαιτητές ώστε να μην μένει κάβα ποσό και να εξοφλούνται 

εμπρόθεσμα και μέσα στο έτος που θέλει ο καθένας??(ας είναι σχετικά βιαστικό). Κι ένα παράδειγμα - ερώτημα

Αν κατέθετα το ποσό του ειδοποιητηρίου για τον 2/19 (μαζί με τα αναδρομικά) και όλο το υπόλοιπο ποσό για τα αναδρομικά

2017, 2018, θα εξοφλούσα έως σήμερα τις συνολικές οφειλές μου ή θα έμενε πιστωτικό ποσό??

Link to comment
Share on other sites

... τις τελευταίες μέρες έχω κάνει ένα σωρό αναρτήσεις καθώς και σήμερα με τον τρόπο εξόφλησης ... το ερώτημά σας στο τέλος (αν πιθανόν περιμένετε απάντηση από εμένα) την έχω ήδη δώσει και σε παλαιότερες αναρτήσεις μου με παράδειγμα αλλά και σήμερα μάλιστα.... ας κάνει λοιπόν ο καθένας ότι κατάθεση θέλει και ας διαπιστώσει τον τρόπο εξόφλησης ... και ας μας ενημερώσει .... συγνώμη παιδιά αλλά προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω σε αυτό το κομμάτι.... στην τελική η πράξη θα δείξει την πραγματικότητα ... και αν υπάρχει διάθεση και χρόνος ... θα υπάρχει και ενημέρωση...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

οκ γίωργο (απαντάω γιατί σε εκτιμώ και εκτιμώ την δουλειά που κάνεις στο φορουμ αλλά και το πόσο ενημερωμένος είσαι).

Από τα μέχρι σήμερα γραφόμενά σου έχω καταλάβει (μπορεί από δικό μου λάθος) ότι στο παραπάνω παράδειγμα

το ποσό θα έμενε κάβα. Δεν συνεχίζω την κουβέντα, ήδη έχεις αναλύσει αρκετά και σε ευχαριστώ (-ούμαι για να τα λέμε

όλα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.