Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

Λοιπόν μολις έσκασα ΕΦΚΑ  αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ και 01_02_2019 ΕΤΕΑΕΠ.
Πλέον πληρώνουμε εισφορές συνάδερφοι με 4 ειδοποιήτήρια......
@georgegaleos πριν μου την..πέσεις.
Προφανώς το ΕΤΕΑΕΠ μπορεί να πληρωθεί με 1 και όλο το ποσό αλλά υπάρχουν και ψυχαναγκαστικοί σαν έμενα που τα ριξαν ξέχωρα.
Τροπος πληρωμής ΕΤΕΑΕΠ: ebanking εθνικής --> ΕΤΕΑΕΠ εισοφορές μη μισθωτών.


Υ.Γ Σιγουρα κάποιος συνάδερφος-trojan θα επιχειρήσει να ξεχρεώσει το ΕΤΕΑΕΠ με συνεχόμενες συναλλαγές τον 0,10€
Υ.Γ2 Με τις υγίες μας.
 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...το παράδειγμα-σχόλιο που είχα δώσει με τις κάποιες χιλιάδες μεμονωμένες καταθέσεις το έγραψα για ένα σκοπό.

Όσο δεν έχεις-δημιουργείς ληξιπρόθεσμες οφειλές τότε "μπορείς να ορίζεις" ότι η τάδε οφειλή Χ€ του Χ ειδοποιητηρίου θα εξοφληθεί με την Χ€ κατάθεση που θα γίνει και που θα αντιστοιχεί στο Χ ειδοποιητήριο..... η μπάλα αρχίζει να χάνεται όταν δημιουργείς ληξιπρόθεσμες οφειλές ή όταν πας να εξοφλήσεις δόσεις ....

υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος (προτεραιότητα) σύμφωνα με τον οποίο οι πληρωμές εξοφλούν τις απαιτήσεις των όποιων εισφορών.

Υ.Γ. Το σχόλιο μου δεν έχει αυτό τον σκοπό. 

22 minutes ago, laxanos said:

@georgegaleos πριν μου την..πέσεις.

Καλό απόγευμα... συμφωνω με το "Υ.Γ.2"

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, georgegaleos said:

Είτε μία κατάθεση 178,95€ γίνει,

είτε τρεις καταθέσεις από 135,97€, 21,49€ και 21,49€ γίνουν,

είτε δεκαεπτά χιλιάδες οκτακόσιες ενενήντα πέντε καταθέσεις γίνουν των 0,01€ έκαστη,

είτε όσες μεταξύ της μιας κατάθεσης και των δεκαεπτά χιλιάδων οκτακοσίων ενενήντα πέντε καταθέσεων γίνουν,

σε οποιονδήποτε συνδυασμό τραπεζών γίνουν

εφόσον υπάρξει κατατεθειμένο εμπρόθεσμα το ποσό των 178,95€ τότε αυτό θα εξοφληθεί (εφόσον δεν έχουν δημιουργηθεί παλαιότερες ανεξόφλητες οφειλές, πράγμα που ισχύει διότι είναι η πρώτη φορά). 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Κατατοπιστικότατος!

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου για τα έτη 2017 και 2018 (έως την στιγμή που έκλεισα τα βιβλία) είχα:

-κάποιους μήνες ενταγμένος στην παρ. 9 του αρθ.39 μπλα μπλα

- κάποιους μήνες παράλληλη απασχόληση ως μισθωτός

- 3 μόνο μήνες τα δύο αυτά έτη ως αποκλειστικά αυτοαπασχολούμενος 

Πραγματικά δεν ξέρω τι υποτίθεται οτι πρέπει να κάνω. 

Να πληρώσω τα πολλά για τα πολύ λίγα που πραγματικά χρωστάω και να περιμένω αν και πότε θα τα πάρω πίσω;
Να μην πληρώσω τίποτα και να μπλέξω με την ανικανότητα τους;

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Απο τις οδηγίες τους διαβάζω αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι συμβαίνει αν υπάρχουν κάποιοι μήνες με μόνο κατάσταση αυτοαπασχολούμενου. Τα αναδρομικά έχουν την σημείωση εκκαθάριση οπότε θεωρώ οτι η οδηγία αυτή αφορά τις τρέχουσες μόνο.

  • Όσοι ασφαλισμένοι έχουν παράλληλα και μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότεςεξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης  όπου είτε θα εκδοθούν εκ νέου ειδοποιητήρια, εφόσον απαιτούνται, είτε θα δημιουργηθεί πιστωτικό υπόλοιπο.

 

(Δύσκολο πράγμα το 2019 να διαλειτουργήσουν 2 πληροφοριακά συστήματα ώστε να ελεγχθεί αν υπήρχε παράλληλη μισθωτή απασχόληση. Ας τους στείλουμε ειδοποιητήρια και ας αρπάξουμε όσα περισσότερα μπορούμε....) 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω και εγώ (για το 2017). Ψαχνω να δω τι θα κάνω, αν και από ό,τι φαίνεται θα πάω από εκεί να πρωτοκολλήσω αίτηση (σύμβαση μισθωτής εργασίας, αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ κ.λπ.).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Για την 1η ΔΟΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 2017 και την 1η ΔΟΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 2018 δεν βλέπω το ειδοποιητήριο :confused::confused:

 

Επίσης για τις δόσεις αυτές γράφει:

Πληρωμή Μέχρι:
29/03/2019

Τελικά η ημερομηνία 12/04/2019 ισχύει μόνο για την ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2019;;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.