Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

Hμέρα πληρωμής Σάββατο.
EΦΚΑ ενημερώθηκε η πληρωμή αλλά μου βγάζει ώς ημερομηνία πληρωμής την 05/04/2019:shock: δλδ την Παρασκευή.
ΕΤΕΑΕΠ τπτ ακόμη.
Γενικα αργεί το ΕΤΕΑΕΠ μεσω e-banking ETE?
Τωρα για το εφκα τι να πώ: Εύχομαι να μου κέρασε κάποιος τις εισφορές.....αχαχαχαχαχαχχα

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΤΕΑΕΠ και ΄μένα τίποτα ακόμη με ημερομηνία πληρωμής την 5/4.

18 minutes ago, laxanos said:

EΦΚΑ ενημερώθηκε η πληρωμή αλλά μου βγάζει ώς ημερομηνία πληρωμής την 05/04/2019:shock: δλδ την Παρασκευή.

Ο ΕΦΚΑ αν η πληρωμή γίνει Σάββατο η Κυριακή την καταχωρεί πάντα την Παρασκευή (επιβεβαιωμένο από αρκετές πληρωμές που έχω κάνει Σάββατο ή Κυριακή--- δηλαδή αντίστοιχα μία ή δύο μέρες πριν, πιθανόν επειδή είναι εργάσιμη.)

Αν δεν είναι εργάσιμη και η Παρασκευή δεν γνωρίζω... πάντως φέτος υπάρχει η ευκαιρία να διαπιστωθεί και αυτό:grin:)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα παιδιά. Ημερομηνία πληρωμής ΕΤΕΑΕΠ 05.04. ΕΦΚΑ με πληρωμή την Παρασκευή, ενημερώθηκε την Τρίτη (έβαλα λεφτά για παλιότερες οφειλές). Δεν μου τα έχει τικάρει όμως ακόμα (μπλε κουτάκι), ως συμπεριλαμβανόμενα στις συνολικές οφειλές. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgegaleos said:

Άρα, για αν καταλάβω (που έχω δίκιο),

σου εμφανίζει ειδοποιητήρια για τις δόσεις ?

 

20 ώρες πριν, georgegaleos said:

Δηλαδή σου εμφανίζει στην σελίδα που γράφει "με μια ματιά" ποσό για την δόση χωρίς να σε παραπέμπει επιλέγοντας το λεκτικό 1η δόση κλπ στην ανάλυση όπου κάτω-κάτω-κάτω υπάρχει του πλήκτρο για την εκτύπωση του ειδοποιητηρίου των δόσεων

Δηλαδή επίσης από το μενού των επιλογών επιλέγοντας τις εκκαθαρίσεις ούτε εκεί σου έχει να εκτυπώσεις ή να δεις τις δόσεις της εκκαθάρισης μετάφεροντάς σε στην ίδια με την προηγούμενη σελίδα που περιέγραψα ?

Δηλαδή είσαι σίγουρος ότι σωστά σου έχουν εκδόσει ότι οφείλεις τις δόσεις ? Οφείλεις όντως αναδρομικά ? Με τον ΕΤΕΑΕΠ επικοινώνησες ?

Ένα ειδοποιητήριο και για τις 36 δόσεις που αφορούν το 2017 και

ένα ειδοποιητήριο και για τις 36 δόσεις που αφορούν το 2018

(και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

http://prntscr.com/n9wwwm

Κανονικά στις καταβολές εμφανίζεται; Πληρωσα τα 179 εχτές μέσω winkbank αλλα ούτε σε μενα γράφει τπτ στις καταβολές.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2019 at 8:56 ΠΜ, Alex259 said:

Στην περίπτωση μου για τα έτη 2017 και 2018 (έως την στιγμή που έκλεισα τα βιβλία) είχα:

-κάποιους μήνες ενταγμένος στην παρ. 9 του αρθ.39 μπλα μπλα

- κάποιους μήνες παράλληλη απασχόληση ως μισθωτός

- 3 μόνο μήνες τα δύο αυτά έτη ως αποκλειστικά αυτοαπασχολούμενος 

Πραγματικά δεν ξέρω τι υποτίθεται οτι πρέπει να κάνω. 

Να πληρώσω τα πολλά για τα πολύ λίγα που πραγματικά χρωστάω και να περιμένω αν και πότε θα τα πάρω πίσω;
Να μην πληρώσω τίποτα και να μπλέξω με την ανικανότητα τους;

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Απο τις οδηγίες τους διαβάζω αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι συμβαίνει αν υπάρχουν κάποιοι μήνες με μόνο κατάσταση αυτοαπασχολούμενου. Τα αναδρομικά έχουν την σημείωση εκκαθάριση οπότε θεωρώ οτι η οδηγία αυτή αφορά τις τρέχουσες μόνο.

  • Όσοι ασφαλισμένοι έχουν παράλληλα και μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότεςεξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης  όπου είτε θα εκδοθούν εκ νέου ειδοποιητήρια, εφόσον απαιτούνται, είτε θα δημιουργηθεί πιστωτικό υπόλοιπο.

 

(Δύσκολο πράγμα το 2019 να διαλειτουργήσουν 2 πληροφοριακά συστήματα ώστε να ελεγχθεί αν υπήρχε παράλληλη μισθωτή απασχόληση. Ας τους στείλουμε ειδοποιητήρια και ας αρπάξουμε όσα περισσότερα μπορούμε....) 

Μια απο τα ίδια ειμαι κι εγώ, καθώς είχα κάποιους μήνες ως μισθωτος το 2017 και το 2018. Και συνεχίζω το 2019 να ειμαι μισθωτος εως το καλοκαίρι. Σε ερώτησή με mail στο ΕΤΕΑΕΠ μου απάντησαν με copy paste το κειμενάκι που έχεις αναφέρει κι εσύ που προτρέπει να μην καταβληθούν οι εισφορές. 

Υποψιάζομαι οτι αναφέρεται στους μισθωτούς που ηταν σε ΟΛΟ το 2017, 2018 μισθωτοί και εξακολουθούν να ειναι μισθωτοί στο τρέχον έτος. Αυτοί ναι, δεν πρέπει να πληρώσουν τίποτα. Αφού οι εισφορές αυτές έχουν ήδη καταβληθεί και συνεχίζονται να καταβαλλονται κάθε μήνα. 

Προσωπικά (οπως έγινε και με το ΕΦΚΑ) θα πληρώνω καθε μηνα τα ειδοποιητηρια, και θα ελπίζω να γίνει γρήγορα η εκκαθάριση του 2017 και του 2018. Μολις γίνει η εκκαθάριση θα βγω με πιστωτικό υπόλοιπο. Όπως έγινε και με τον εφκα, που πλήρωνα κανονικά το 2017 τα ειδοποιητηρια και οταν έγινε η εκκαθάριση του 2017 βγηκα με πιστωτικό υπόλοιπο. Φυσικά αναμένω ακομα την εκκαθάριση του 2018. 

Το κρίσιμο σημείο ειναι αν θα γίνει η εκκαθάριση του 2017 και 2018 και θα φανούν οτι κάποιοι μήνες ειναι πληρωμένοι απο τον εργοδότη αυτόματα ή αν θα πρέπει εμείς να τους στείλουμε τα αποδεικτικά και να το διορθώσουν αυτοί. Σε σχετική ερώτηση που τους ειχα κάνει με mail δεν μου απάντησαν πάνω σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

την ίδια πρακτική ακολουθώ και εγώ. δεν βλέπω αλλή επιλογή δυστυχώς.
ήδη πλήρωσα την πρώτη δόση και βλέπουμε.
αν λάβω κάποια άλλη απάντηση (δεν μου εχουν απαντήσει ακόμα) θα ενημερώσω σχετικα΄.

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.