Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς ενημέρωση συναδέλφων που δουλεύουν ως μισθωτοί με μπλοκάκι μέχρι 2 εργοδότες. Σε ερώτηση προς ΕΤΕΑΕΠ για την περίπτωσή μου που από 1/2018 είμαι με μπλοκάκι στον ίδιο εργοδότη (και επομένως καταβάλλει κανονικά τις εισφορές για επικουρικό και εφάπαξ) μου απάντησαν τα εξής:

 

Παράθεση

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το ΕΤΕΑΕΠ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας ενημερώνουμε ότι :

 

Πληρώνεται κανονικά τα ειδοποιητήρια σας για τους μήνες που ήσασταν αυτοαπασχολούμενος και αγνοείτε τα υπόλοιπα ειδοποιητήρια όπου ήσασταν παράλληλα ασφαλισμένος. Κατά την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης μέσω ΑΠΔ  θα εκδοθούνε εκ νέου ειδοποιητήρια (εφόσον απαιτούνται) είτε θα δημιουργηθεί πιστωτικό υπόλοιπο.

 

Σχετικές πληροφορίες μπορείτε να αντλήσετε από την ιστοσελίδα της υπηρεσίας μας http://www.eteaep.gov.gr/web/

 

Με εκτίμηση,

ΕΤΕΑΕΠ

 

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία απάντηση.....

αν αναφέρεται στα αναδρομικά πως ακριβώς θα πληρώσουμε μόνο για τους μήνες που είμασταν μόνο αυτοαπασχολούμενοι όταν έχουν απλώσει σε δόσεις υπολογίζοντας για όλους τους μήνες;

θα κάνουμε μόνοι μας τους υπολογισμούς και θα πληρώνουμε ότι καταλαβαίνουμε;

και το σύστημα προφανώς δεν θα μπορεί να καταλάβει τι γίνεται αυτόματα.

ΡΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ;

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2019 at 7:38 ΜΜ, Meremeti said:

Εμένα με γύρισαν σε ανασφάλιστο γιατί μοίρασαν τις 24 μηνιαίες καταβολές σε 11 τη μια χρονιά και σε 13 την άλλη. Αμέλησα και δεν ζήτησα έγκαιρα συμψηφισμό με αποτέλεσμα να μου επιστραφεί η μία extra καταβολή στον λογ/μο που είχα δηλώσει χωρίς να το πάρω είδηση. Κοίταξέ το μήπως έγινε κάτι αντίστοιχο και σε εσένα. Το πλήρωσα πριν 10 μέρες χωρίς να μιλήσω μαζί τους και μου αποκατέστησαν την ασφαλιστική ικανότητα από μόνοι τους.

Πήρα τηλέφωνο στον ΕΦΚΑ στο 1555 με χρόνο αναμονής περίπου 5-10 λεπτά. Ήταν ευγενική η υπάλληλος και μου είπε ότι αφού είναι πριν 31/12/2016 η οφειλή στο ΤΣΜΕΔ,Ε θα πρέπει να πάω σε γραφείο τους (ΤΜΕΔΕ) να το ξεκαθαρίσω για την ταυτότητα της οφειλής και για το αν όντως ισχύει (την βλέπω πάνω από έναν μήνα τώρα). Εξακολουθώ να είμαι ανασφάλιστος λόγω αυτού και διάβασα ότι μερικοί που λόγω έναντι βρέθηκαν ανασφάλιστοι υποχρεώνονται να συνωστίζονται τις ουρές για ώρες προκειμένου να πάρουν μια προσωρινή περίοδο ασφαλιστικής κάλυψης.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

btp Μέχρι 3 εργοδότες αν δεν με απατά η μνήμη μου.

 #ενημέρωση των πληρωμών ετεαεπ# ειναι γενικότερο φαινόμενο η μη εμφάνιση της πληρωμής στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

@zulumpo καλημέρα,

αυτό που γράφεις

11 hours ago, zulumpo said:

Μέχρι 3 εργοδότες αν δεν με απατά η μνήμη μου.

αφορά στον φορολογία εισοδήματος και έχει σχέση με τους ελ. επαγγελματίες που εμπίπτουν στο άρθρου 12, §2, περ. στ', του ν. 4172/2013 (αυτό που λέμε "φορολογικό μπλοκάκι")

O @btp με αυτό που γράφει

On 4/12/2019 at 8:20 AM, btp said:

που δουλεύουν ως μισθωτοί με μπλοκάκι μέχρι 2 εργοδότες.

αφορά στον ασφαλιστικό νόμο εννοούσε τους ελ. επαγγελματίες που εντάσσονται στην ρύθμιση της διάταξης της §9, του άρθρου 39, του ν.3987/2016 (αυτό που λέμε "ασφαλιστικό μπλοκάκι").

Κάποιος που είναι "ασφαλιστικό μπλοκάκι" δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι και "φορολογικό μπλοκάκι". Όπως ισχύει και το αντίθετο δηλαδή κάποιος που είναι "φορολογικό μπλοκάκι" δεν είναι απαραίτητο να είναι και "ασφαλιστικό μπλοκάκι". Όπως ισχύει και ότι αν ικανοποιηθούν ταυτόχρονα τα σχετικά των δύο παραπάνω νόμων τότε ένα "ασφαλιστικό ή φορολογικό μπλοκάκι" μπορεί να είναι και "φορολογικό ή ασφαλιστικό μπλοκάκι".

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για όσους εμπίπτουν στην περίπτωση όπου Ν μήνες του 2017-2018 ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες και 24 - Ν φορολογούνται ως μισθωτοί λόγω σύμβασης με εργοδότη, εγώ προτείνω (και θα κάνω) το εξής. 

Στην εφαρμογή με τα ειδοποιητήρια, έχει ανάλυση των εισφορών. Για κάθε έτος (2017, 2018) αθροίζετε τους μήνες κατα τους οποίους είσαστε ΕΕ και διαιρείτε με το 36 (αριθμός δόσεων). Τα δύο ποσά που προκύπτουν για 2017 και 2018 αποτελούν το συνολικό ειδοποιητήριο που καλούμαστε να πληρώσουμε. Εφόσον το σύστημα "τραβάει" κατα σειρά 2017, 2018 , 2019, πληρώνουμε κάθε μήνα το ποσό που υπολογίσαμε και όχι ολόκληρο το ειδοποιητήριο. 

Τουλάχιστον έτσι μπορώ να μεταφράσω την απάντηση που πήρε ο btp στην ερώτησή του προς το ΕΤΕΑΕΠ. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2019 at 11:23 ΠΜ, georgegaleos said:

@zulumpo καλημέρα,

αυτό που γράφεις

αφορά στον φορολογία εισοδήματος και έχει σχέση με τους ελ. επαγγελματίες που εμπίπτουν στο άρθρου 12, §2, περ. στ', του ν. 4172/2013 (αυτό που λέμε "φορολογικό μπλοκάκι")

O @btp με αυτό που γράφει

αφορά στον ασφαλιστικό νόμο εννοούσε τους ελ. επαγγελματίες που εντάσσονται στην ρύθμιση της διάταξης της §9, του άρθρου 39, του ν.3987/2016 (αυτό που λέμε "ασφαλιστικό μπλοκάκι").

Κάποιος που είναι "ασφαλιστικό μπλοκάκι" δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι και "φορολογικό μπλοκάκι". Όπως ισχύει και το αντίθετο δηλαδή κάποιος που είναι "φορολογικό μπλοκάκι" δεν είναι απαραίτητο να είναι και "ασφαλιστικό μπλοκάκι". Όπως ισχύει και ότι αν ικανοποιηθούν ταυτόχρονα τα σχετικά των δύο παραπάνω νόμων τότε ένα "ασφαλιστικό ή φορολογικό μπλοκάκι" μπορεί να είναι και "φορολογικό ή ασφαλιστικό μπλοκάκι".

Καλησπέρα George,

μήπως ενοείς το 4387 αντί 3987, http://www.publicrevenue.gr/elib/view?d=/gr/act/2016/4387

Όντως μέχρι 3 εργοδότες ->φορολογία μισθωτού, μέχρι 2 εργοδοτες->ασφάλιση σύμφωνα με 4387 (6% ασφαλισμένος, 13% εργοδοτης). Ερώτημα αλλα μαλλον βγαινω εκτος θέματος, τι αλλάζει στην ασφάλιση αν από 2-> 3 εργοδότες.

Αυτή η πολυνομία είναι το κάτι άλλο...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.