Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μ αυτά και μ αυτά οι ελάχιστες εισφορές αγαπητοί είναι μια 300ρα το μήνα μέχρι το 2022 τουλάχιστον
Και διάβαζες στην εφσυν το ντοκουμέντο και τη νεα σελίδα κατα το Γενάρη με παχυλούς τίτλους ότι έπεσαν οι εισφορές....
Δλδ απ τα 167 στα 300! Βίβες....
Και τα 300 τα πληρώνει καποιος που εχει μηνιαίο 650 ευρώ. Αρα με μια 350ρα πρέπει να βγάλει νοικιο φαϊ εφορία τηλέφωνο νερό ρεύμα κ.ο.κ....
Δλδ δουλευόμαστε όλοι μεταξύ μας. Χιλιες φορές ντελίβερι 600ρικα το μήνα τσέπη χωρίς τα μπουρμπουαρ....+αφορολόγητο....

Link to comment
Share on other sites

@sophmp, o Ιαν'19 είχε επικουρικό ... τι ποσά είχε ...? ή μόνο ο Φεβ'19 είχε ? Ανέβασε αν θες την ανάλυση των απαιτήσεων του κάθε μήνα (Ιαν & Φεβ 19) από την καρτέλα.

Επομένως (αν) το λάθος ήταν που εμφανίσθηκε ως ποσό το επικουρικό, θεωρώ ότι το "λάθος" θα διορθωθεί με την εκκαθάριση του 2019 οπότε και θα προκύψει πιστωτικό.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, laxanos said:

Και τα 300 τα πληρώνει καποιος που εχει μηνιαίο 650 ευρώ. Αρα με μια 350ρα πρέπει να βγάλει νοικιο φαϊ εφορία τηλέφωνο νερό ρεύμα κ.ο.κ....
Δλδ δουλευόμαστε όλοι μεταξύ μας. Χιλιες φορές ντελίβερι 600ρικα το μήνα τσέπη χωρίς τα μπουρμπουαρ....+αφορολόγητο....

Μία η άλλη είναι. Κανείς από τους δύο σίγουρα δε θα βγάλει νοίκι και λογικά όχι μόνος του τα υπόλοιπα αλλά μαζί με κάποιον άλλο που φέρνει στο σπίτι άλλα τόσα με την ίδια δουλειά. Επίσης δεν υπάρχει ντελίβερι με 600 τσέπη (άμα βρεις είσαι παιχταράς), αλλά ούτε και ο ελ/επ που κόβει μόνο 650 δουλεύει το ίδιο σκληρά, συνήθως είναι πολύ πιο αραχτός από τον αντίστοιχο ντελίβερι. Το κυριότερο είναι ότι συνήθως δε του χρειάζεται και η υπογραφή, οπότε διαγράφεται κι από το ΕΤΕΑΕΠ. Τα ποσά αυτά είναι προϊόντα βελτιστοποίησης: βλέπουν πως ζει ο κόσμος και βαράνε.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Καλα ντελίβερι βγάζεις ευκολα τα διπλά αλλά χανει το νόημα η συζήτηση. Και πιστεψε με ο ελ/επ που κάνει κτηματολόγια και καθε λογής
πίπ@ με τα λεφτά που παίζουν σήμερα ώς αμοιβές μηχανικού, κοπιάζει διπλάσιες ώρες απο το μέσο ντελιβερι...
Ερωτώ κατι που πιστεύω και άλλοι το έχετε απορία ή θα το έχετε συντόμως....
Αν ενας ε.ε μηχανικός, κλείσει τα βιβλία του και έως ότου να βρει δουλειά ως μισθωτός  ή διαγραφεί και απ το εφκα και φυγει εξωτερικό τι πληρώνει απο εκείνη την μέρα 
και έπειτα ώς ασφάλεια?
Τα ελάχιστα ΕΦΚΑ? (185€)
Κανονικά ΕΦΚΑ+ΕΤΕΑΕΠ?
 

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσεις τα βιβλία μπορείς να επιλέξεις να πληρώνεις τα ελάχιστα του ΕΦΚΑ για να παραμείνεις ασφαλισμένος, ή να μη πληρώνεις τίποτα και να μείνεις πια ανασφάλιστος. Όντας στην πρώτη περίπτωση, για να φύγει το ΕΤΕΑΕΠ πρέπει να κάνεις αποσύνδεση ιδιότητας. Προφανώς πληρώνεις τα αναδρομικά ώσπου να εξοφλήσεις.

Τουλάχιστον έτσι το έχω καταλάβει εγώ. Αν κάποιος το ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει..

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, georgios_m said:

Μία η άλλη είναι. Κανείς από τους δύο σίγουρα δε θα βγάλει νοίκι και λογικά όχι μόνος του τα υπόλοιπα αλλά μαζί με κάποιον άλλο που φέρνει στο σπίτι άλλα τόσα με την ίδια δουλειά. Επίσης δεν υπάρχει ντελίβερι με 600 τσέπη (άμα βρεις είσαι παιχταράς), αλλά ούτε και ο ελ/επ που κόβει μόνο 650 δουλεύει το ίδιο σκληρά, συνήθως είναι πολύ πιο αραχτός από τον αντίστοιχο ντελίβερι. Το κυριότερο είναι ότι συνήθως δε του χρειάζεται και η υπογραφή, οπότε διαγράφεται κι από το ΕΤΕΑΕΠ. Τα ποσά αυτά είναι προϊόντα βελτιστοποίησης: βλέπουν πως ζει ο κόσμος και βαράνε.

Ως μπλοκάκιας (δηλαδή ελ.επ), κόβω πάνω από χιλιάρικο, φορολογούμαι για αυτά, πληρώνω λογιστή, αποδίδω ΦΠΑ, πληρώνω τέλος επιτηδεύματος, πληρώνω την 300άρα για ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ, έχω την παρακράτηση 20%, δεν δικαιούμαι δώρα, δεν δικαιούμαι άδειες, μπορώ να απολυθώ οποτεδήποτε χωρίς αποζημίωση, χωρίς να μπορώ να μπω οαεδ, να πληρώνω ταμείο ακόμα και όταν δεν εργάζομαι βρέξει χιονίσει, εργάζομαι 6αήμερο και ενίοτε 7ήμερο, φυσικά όχι 8άωρο, με άγχος, τρέξιμο και ευθύνες, και η λίστα δεν τελειώνει. Και μετά από όλα αυτά, μένουν 600 ευρώ. Και για σύνταξη ότε και εάν, κανένα 500άρικο. Και φυσικά όχι μόνο εγώ, αλλά χιλιάδες "μπλοκάκηδες". Δεν μιλάω καν για να "βγάλεις λεφτά", πόσω μάλλον να "αποσβέσεις" τα χρόνια και τα έξοδα των σπουδών. Μιλάμε απλά να επιβιώνεις.

Χίλες φορές γκαρσόνι.

Edited by Billy_Huge
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά επειδή κόβεις πάνω από χιλιάρικο και τελικά σου μένουν τσέπη τα 600. Το κείμενο που παραθέτεις αναφερόταν στην υπόθεση του να κόβεις 600, άρα τσέπη 300. Ε, τότε νομίζω ότι θα είχες προσαρμόσει και τις υπηρεσίες σου σε επίπεδο part time και κανένα αφεντικό δε θα σε παρεξηγούσε. Αλλά όταν πρόκειται να μείνει ένας ολόκληρος καθαρός μισθός (σημερινός), προφανώς και το αφεντικό θα απαιτήσει να σου πάρει όλη την ενέργεια, μιας και με τα λεφτά αυτά μπορείς στοιχειωδώς να ζήσεις. Αλλιώς σου λέει γίνε γκαρσόνι. Αν δε κάνω λάθος σχεδόν κανένας δε τα παρατάει για να γίνει.. Μάλλον λοιπόν δεν έχει κάτσει τυχαία σ' αυτά τα ποσά η μπίλια. Εξ άλλου η οικονομία είναι αλληλένδετη: ο μισθός και οι αμοιβές του μηχανικού, έχουν μια στάνταρ σχέση με τους μισθούς και τις αμοιβές των υπολοίπων.

Δε προσπαθώ να πείσω ότι η δουλειά μηχανικού με μπλοκάκι είναι μια χαρά και όλα καλά. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι κάνετε μια σύγκριση με κάτι που δεν υπάρχει. Με υποθετικές θέσεις εργασίας που δε σας περιμένουν να τις επιλέξετε ως εναλλακτικές και οι περισσότεροι ποτέ δε τις δοκιμάσατε για να ξέρετε και τα τυχόν δικά τους μειονεκτήματα και αν όντως πληρώνονται καλύτερα ανά μονάδα κούρασης.

Τα "χίλιες φορές γκαρσόνι" τα ακούμε πολλά χρόνια, κι αν είναι τόσο ξεκούραστες και καλοπληρωμένες δουλειές θα έπρεπε να είχαν απορροφήσει όλους τους υποαπασχολούμενους μηχανικούς. Δε το έχουν κάνει όμως. Και είναι πολλά τα χρόνια για να πεις ότι ο κόσμος ακόμα διστάζει να θυσιάσει την επιστήμη για να γίνει γκαρσόνι κλπ κλπ. Εκτός αν, η πίεση για την επιβίωση δεν είναι ακόμα τόσο μεγάλη και υπάρχουν τα λεφτά για ΕΦΚΑ, ΕΤΕΑΕΠ κλπ που ζητάει το κράτος..

Το τελευταίο φαίνεται κι από το γεγονός πως οτιδήποτε επιβάλλεται από το κράτος ο κόσμος το πληρώνει πρόθυμα. Και ήταν αναμενόμενο, αφού έχουν τα μέσα για να ξέρουν τι αντέχουμε να πληρώσουμε και να το ζητάνε. 

 

Link to comment
Share on other sites

@georgios_m Η θέση σου ποια είναι δεν εχω καταλάβει ακόμη.
Θεωρείς λογική την ελάχιστη εισφορά 300ευρώ ασφάλεια?
Το θεωρείς λάθος?
Είπε κανένας οτι ειναι ευκολο το γκαρσονιλίκι? Η το ντελίβερι. Το ακριβώς αντίθετο. Ομως μήνας μπεί μήνας βγεί ξερεις ότι έχω τοσα τσέπη και κινείσαι.
Το ίδιο και ο οποιοσδήποτε μισθωτός.
Εδω εισπράττω και δεν ξέρω πόσα μπορώ να χαλάσω στο σουπερ μαρκετ.... Μιλάμε για ξεφτίλα.
 

Υ.Γ Μην αρχίσει κανας τώρα τα Ναι μεν αλλα πρίν πληρώναμε ΤΣΜΕΔΕ 7000το χρόνο κλπ κλπ... Ειμαι ο πρώτος που εχω πεί οτι το πρώην σύστημα ειναι αδικο εν τη γεννέση.
Το παρόν είναι αδικο επι τηνς ουσίας. Και επίσης η σύγκριση με το τότε είναι τουλάχιστον άστοχη... Τωρα αν διαβάζετε βαξεβάνη και λοιπούς ροζ επαναστάτες πρέπει να το κοιτάξε τε. Γιατι οι ανθρωποι το θεωρούν επαναστατικό το όλο σκηνικό.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.