Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

31 λεπτά πριν, Directionless said:

Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει πώς πληρώνεται εν τέλει η οφειλή 1ου και 2ου 2019 μέσω Web Banking ; η ΕΤΕ έχει δύο επιλογές :

image.png.7405b7bfb8b71a6a51f99b36a1a65ab0.png

 Έλα μου ντε.
Γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έστειλα email μόλις τώρα στο ΕΤΕΑΕΠ, ΑΝ μου απαντήσουν, θα ενημερώσω συνάδελφοι.

3 λεπτά πριν, venezia said:

ο πρώτο μου είπαν απο την Τράπεζα . Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω

image.png.cf758e04d4c93d18abad661f9d66d1ed.png

Το δεύτερο  είναι των δικηγόρων 

Πρόσεξέ το @venezia, μην πάει πουθενά αλλού και μετά ψάχνεις πώς θα κάνεις ανάκληση εντολής.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Εγώ @venezia δεν θα έπαιρνα το ρίσκο διότι και το πρώτο αφορά δικηγόρους (Τομέα Πρόνοιας Δικηγόρων Αθηνών). (ΤΠΔΑ)

(το δεύτερο όντως είναι των δικηγόρων όπως σου είπαν.  (ΚΕΑΔ) Κλάδος Επικουρικής Ασφαλίσεως Δικηγόρων.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos +

Directionless

 

Τι να πει κανείς..... μάλλον έχετε δίκιο

Δεν θα προχωρήσω σε συναλλαγή

Σας Ευχαριστώ

Edited by venezia
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

ειναι υποχρεωτικο να πληρωσουμε ;;; θα εκδιδει ξεχωριστει ασφαλιστικη ενημερωτητα το επικουρικου ;; θα μπουνε αυτα ποτε στο εφκα ;; και γιατι να πληρωσω αν εγω δεν θελω επικουρικη ασφαλιση ...βεβαια τωρα ειμαι μισθωτος και ξερω οτι μου κρατανε αλλα αυτα γιατι να τα πληρωσω ;; που δεν προκειτε να τα πληρωσω ..

αλλά φταίτε και εσείς ...σας ελεγα ψηφιστε τζημερο ο μονος που νοιαζεται για τους ελευθερους επαγγελματιες ... και παλι θα πατε ολοι σαν προβατα να ψηφίσεται τον κουλη και τον καθε κρατιστη κηφήνα ... καλορίζικα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Directionless said:

Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει πώς πληρώνεται εν τέλει η οφειλή 1ου και 2ου 2019 μέσω Web Banking ; η ΕΤΕ έχει δύο επιλογές :

image.png.7405b7bfb8b71a6a51f99b36a1a65ab0.png

 Σε alpha bank, δεν υπάρχει κάτι.
Τους έστειλα μαιλ, και αναμένω 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, venezia said:

Τα κατέβασαν ....

image.thumb.png.4f5d12a7631650169892b99152068c9c.png

 

Σε εμενα παντως μεχριν τωρα ΔΕΝ το κατεβασαν. Και απ οτι πληριφορηθηκα απο συναδελφους ουτε σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ksteve said:

Τα ειδοποιητήρια εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών 2017, 2018 και ασφαλιστικών εισφορών 1-2/2019 πως πρέπει να καταχωρηθούν στο βιβλίο εσόδων εξόδων?

Με βάση την ημερομηνία του εκάστοτε ειδοποιητηρίου για το συνολικό ποσό ή με βάση την ημερομηνία πληρωμής της κάθε δόσης?

Θα γράψω την γνώμη μου-σκεπτικό μου για το πως τουλάχιστον εγώ, θα αντιμετωπίσω τις ασφαλιστικές εισφορές γενικότερα.

Ως προς την εγγραφή, δαπάνη είναι, άρα εγγραφή όταν βεβαιώνεται-καθίσταται απαιτητή και ανάλογα θα γίνουν και (πιθανές) επιπλέον εγγραφές και στην λογιστική βάση και στην φορολογική βάση.

Στη Λογιστική Βάση των ασφαλιστικών εισφορών (δεν έχει αλλάξει κάτι) εκπίπτουν οι καταβλητέες (=απαιτήσεις=πραγματικές οφειλές) ασφαλιστικές εισφορές και εκπίπτουν στο έτος που οι τελευταίες αφορούν, εφόσον ως "γεγονότα που έγιναν εμφανή μετά τη λήξη της περιόδου (ημερομηνία αναφοράς), αλλά πριν από την ημερομηνία κατά την οποία το αρμόδιο όργανο εγκρίνει τις χρηματοοικονομικές καταστάσεις για δημοσιοποίηση, αναγνωρίζονται στην κλειόμενη περίοδο, εφόσον αναφέρονται σε συνθήκες που υπήρχαν στο τέλος αυτής της περιόδου και επηρεάζουν τα κονδύλια του ισολογισμού και της κατάστασης αποτελεσμάτων». Κατά συνέπεια εφόσον τα στοιχεία της εκκαθάρισης γίνουν γνωστά στον ατομικό επιχειρηματία πριν από την έγκριση – υπογραφή από αυτόν των οικονομικών καταστάσεων, θα πρέπει να αναγνωριστούν στην κλειόμενη περίοδο." [παρ.8, του άρθρου 17 των ΕΛΠ]

Στην Φορολογική Βάση (ΠΟΛ.1219/2018) των ασφαλιστικών εισφορών εκπίπτουν οι ταμειακές καταβολές που έγιναν από 1/1-31/12 ανεξάρτητα από του έτους που αφορούν οι ασφαλιστικές εισφορές, οπότε στην φορολογική βάση εγγραφές με την ημερομηνία ταμειακής καταβολής.

Οπότε για τις εισφορές του ΕΤΕΑΕΠ

Για τις εισφορές εκκαθάρισης που αφορούν στο 2018 θα γίνουν εγγραφές με όλο το ποσό των δόσεων στο 2018 (**31/12 λογιστική βάση) και στο 2019 (**ημερομηνία απαίτησης όλο το ποσό με θετική και με αρνητική εγγραφή στην λογιστική βάση και **στην φορολογική βάση του 2019 με την ημερομηνία πληρωμής ότι πληρωμές γίνουν στο 2019 .... ανάλογα στην φορολογική βάση του 2020 με την ημερομηνία πληρωμής ότι πληρωμές γίνουν στο 2020, κ.ο.κ μέχρι όποτε εξοφληθεί το πλήρες ποσό της απαίτησης),

Για τις εισφορές εκκαθάρισης που αφορούν στο 2017 δεν έχω ακόμη κατασταλάξει σε πιο έτος θα πρέπει να εκπέσουν λογιστικά όλο το ποσό (αν δηλαδή πρέπει να εκπέσουν λογιστικά στο 2017 με τροποποιητική ή στο 2019 αφού εκδόθηκαν μετά την έγκριση των χρηματοοικονομικών καταστάσεων του 2017), φορολογικά εκπίπτουν με την ημερομηνία πληρωμής στο 2019 με την ημερομηνία πληρωμής ότι πληρωμές γίνουν στο 2019 ... ανάλογα στην φορολογική βάση του 2020 με την ημερομηνία πληρωμής ότι πληρωμές γίνουν στο 2020, κ.ο.κ μέχρι όποτε εξοφληθεί το πλήρες ποσό της απαίτησης

Για τις τρέχουσες εισφορές (Ιαν-Φεβ) εκπίπτουν όλο το ποσό τους στην λογιστική βάση του 2019 με ημερομηνία εγγραφής της απαίτησης και στην φορολογική βάση του 2019 με την ημερομηνία πληρωμής ότι πληρωμές γίνουν στο τρέχον έτος ... ανάλογα στην φορολογική βάση του 2020 με την ημερομηνία πληρωμής ότι πληρωμές γίνουν στο 2020, κ.ο.κ μέχρι όποτε εξοφληθεί το πλήρες ποσό της απαίτησης.

Οπότε θα έχουμε γενικότερα με τις ασφαλιστικές εισφορές και τις προσωρινές διαφορές και την συμπλήρωση του πίνακα Ε στο Ε3 του φορολογικού έτους 2018 (της φορολογικής δήλωσης που θα υποβάλουμε φέτος) καθώς και μέρος αυτών για το φορολογικό έτος 2019 (στην φορολογική δήλωση που θα υποβάλλουμε του χρόνου). Πλέον είναι πολύ σπάνιο να μην έχουμε συμπλήρωση του πίνακα Ε στο Ε3.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, george68 said:

ειναι υποχρεωτικο να πληρωσουμε ;;; θα εκδιδει ξεχωριστει ασφαλιστικη ενημερωτητα το επικουρικου ;; θα μπουνε αυτα ποτε στο εφκα ;; και γιατι να πληρωσω αν εγω δεν θελω επικουρικη ασφαλιση ...βεβαια τωρα ειμαι μισθωτος και ξερω οτι μου κρατανε αλλα αυτα γιατι να τα πληρωσω ;; που δεν προκειτε να τα πληρωσω ..

αλλά φταίτε και εσείς ...σας ελεγα ψηφιστε τζημερο ο μονος που νοιαζεται για τους ελευθερους επαγγελματιες ... και παλι θα πατε ολοι σαν προβατα να ψηφίσεται τον κουλη και τον καθε κρατιστη κηφήνα ... καλορίζικα

Αυτή την φορά συνάδερφε θα το ακούσουν περισσότεροι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.