Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια εισφορών μη μισθωτών επικουρικού και εφάπαξ στο ΕΤΕΑΕΠ


georgegaleos

Recommended Posts

Τελικά με e banking είναι δυνατή η πληρωμή?

Βλέπω πως έχει κωδικό πληρωμής RF.... αντίστοιχα με την πληρωμή στο ΕΦΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για όσους εμπίπτουν στις διατάξεις του Άρθρου 39, δηλαδή νοούνται ως μισθωτοί για τους δύο πρώτους μήνες του 2019, προφανώς και τα ειδοποιητήρια για το 2019 είναι λανθασμένα. Οι εισφορές για επικουρικό και εφάπαξ καταβάλλονται ως κρατήσεις (εργοδοτικές + εργαζομένου) από τον εργοδότη. Υπάρχουν όμως κάποια θολά σημεία.  
 

Παράθεση

Όσοι ασφαλισμένοι έχουν παράλληλα και μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες εξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης  όπου είτε θα εκδοθούν εκ νέου ειδοποιητήρια, εφόσον απαιτούνται, είτε θα δημιουργηθεί πιστωτικό υπόλοιπο.

Έστω εργαζόμενος που από το 2017 μέχρι το μέσο του 2018, ασκούσε ελεύθερο επάγγελμα. Στο μέσο του 2018 σύναψε εξαρτημένη σχέση εργασίας και συντρέχουν όλες οι συνθήκες ώστε να εμπίπτει στην κατηγορία των μισθωτών του Άρθρου 39 μέχρι και σήμερα.

Οι εισφορές που φαίνονται περασμένες για να πληρωθούν μέσα στο 2018 αφορούν ολόκληρο το 2018 παρόλο που στο μισό του έτους σύναψε εξαρτημένη σχέση εργασίας. Με τις φορολογικές δηλώσεις μέσα στο 2019, θα εξακριβωθεί οτι για το  οικονομικό του 2018 ο ασφαλισμένος χρωστούσε λιγότερες εισφορές. 

Εν τέλη, απότι καταλαβαίνω, όσοι εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία δεν θα πρέπει να πληρώσουν καθόλου τις εισφορές (ούτε το 2017, ούτε το 2018, ούτε και τις λανθασμένα χρεωμένες του 2019). Θα πρέπει να περιμένουν να γίνει η εκκαθάριση του φορολογικού έτους 2018 ? Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Κάνω κάπου λάθος ?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω απορία ... γιατί βρε Πέτρο τέτοια βιασύνη ? μήπως μου διαφεύγει κάτι με τις προθεσμίες ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

 

LOL

 

να τους τα πετάξω στα μούτρα και να ησυχάσω, 

 

αλλά το θέμα δεν είναι ότι εγώ θέλω να πληρώσω

αλλά ότι το RF είναι για τα μπάζα

θα δεις που θα γίνει μπέρδεμα,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα και καιρό να μπω είδα και αυτά τα ποσά καλά πάμε λέω...ούτε που είχα πάρει χαμπάρι τι γίνεται

Τεσπα, πέραν από αυτά τα 3 δηλαδή το 135ρι και τα δυο 20ρικα θα βγουν και οι εισφορές του Εφκα η μόνο με αυτά είμαστε κομπλέ το μήνα; Γιατί το 135ρι λέει τρέχουσα εισφορά Φεβρουάριος 19 άρα οκ λέω τώρα.. 

Και κάτι ακόμη έχω μόνο έναν εργοδότη παίζει κάτι με αυτό; 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος γιατί ισχύει και για εμάς τους μισθωτούς; δεν ήμουνα ποτέ με μπλοκάκι (Δηλαδή αυτοαπασχολούμενος) αλλά παρόλα αυτά μου έχει εμφανίσει να καταβάλω εισφορές!

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλημέρα,

Μπορεί κάποιος με περισσότερες γνώσεις στα νομικά από εμένα να αποφανθεί για το παρακάτω?

https://zoidosia.blogspot.com/2019/03/blog-post_18.html

 

Link to comment
Share on other sites

@ikaros13, Ικαρε καλημέρα,

πετούσες ψηλά ανέμελος μακρυά από το σπίτι του Μηχανικού... έχοντας κολλήσει τα έσοδά σου του διαστήματος που έλλειπες  ... χωρίς να το γνωρίζεις με το κερί του επικουρικού ... αλλά ο ήλιος του ΕΤΕΑΕΠ έκανε την δουλειά του.... :shock:

περιμένεις και του ΕΦΚΑ του Φεβρουαρίου (κλάδος σύνταξης & υγείας & ΟΑΕΔ) , απλά το πακέτο του ΕΤΕΑΕΠ (κλάδος επικουρικού & εφάπαξ Ιανουαρίου, επικουρικό-εφάπαξ Φεβρουαρίου, 1η δόση εκκαθάρισης επικουρικού-εφάπαξ έτους 2017 και 1η δόση εκκαθάρισης επικουρικού-εφάπαξ έτους 2018) έχουν ημερομηνία πληρωμής την 12η Απριλίου.

Και ακολουθούν μετά την 12η Απριλίου, με ημερομηνία πληρωμής την 30/04: ο ΕΦΚΑ του Μαρτίου και το πακέτο του ΕΤΕΑΕΠ για τον Μάρτιο.

@Dio Papazo, αυτό που ρωτάτε έχει απαντηθεί. Κάντε έναν κόπο και δείτε στην προηγούμενη σελίδα στο παρόν νήμα. Καλύπτει (έμμεσα με τον τρόπο που γίνεται η αναφορά) και εσάς που ήσασταν μόνο μισθωτός.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ikaros13 said:

[...]πέραν από αυτά τα 3 δηλαδή το 135ρι και τα δυο 20ρικα θα βγουν και οι εισφορές του Εφκα η μόνο με αυτά είμαστε κομπλέ το μήνα; Γιατί το 135ρι λέει τρέχουσα εισφορά Φεβρουάριος 19 άρα οκ λέω τώρα..[...] 

Σε σχέση με το πρώτο ερώτημα σου, από τον Μάρτιο και μετά θα έχεις χονδρικά (και λέω χονδρικά γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό οφειλής Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου 2019) τα δύο εικοσάρια συν την τρέχουσα μηνός 2019, δηλαδή 110€ επιπλέον του ΕΦΚΑ. Αυτά για τα επόμενα 3 χρόνια (καλά να είμαστε).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.