Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας Buderus - αντιστάθμιση εξόδου


bhu

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Σε λέβητα Buderus έχει σταθερά ρυθμισμένη θερμοκρασία εξόδου στους 700C. Τροφοδοτεί με ζεστό νερό τις κεντρικές κλιματιστικές μονάδες κτηρίου και Fan Coils. Ανεξάρτητα από την εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος αυτός παράγει νερό 700 χειμώνα καλοκαίρι για τις ζητούμενες ανάγκες. Η ερώτησή μου είναι η εξής.

Στο πλαίσιο εξοικονόμησης ενέργειας θα μπορούσα να ελέγχω την θερμοκρασία εξόδου ανάλογα με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος ? Στις ζεστές μέρες θα μπορούσα να καλύψω τις ανάγκες μου και με 500 ενώ στις κρύες χρειάζομαι 750. Π.χ έχω θερμοκρασία περιβάλλοντος 220 και ζητάω απ την κλιματιστική 250. Δεν χρειάζεται τόση σπατάλη ενέργειας ώστε να φτάσω τα νερά στους 700 και να καταναλωθεί στις θερμικές απώλειες. Υπάρχει κάποια συσκευή που να ρυθμίζει κάτι τέτοιο ?  Να συγκρίνει εξωτερική θερμοκρασία με τη ζητούμενη και να ελέγχει το θερμοστάτη εξόδου. Π.χ εξωτερική 00 - θερμοστάτης 750. εξωτερ.200 - θερμοστάτης 500 κλιμακωτά.

Επαναλαμβάνω δεν είμαι ειδικός και μπορεί να μη στέκουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

γινεται αυτο που θελεται, αντισταθμηση λεγεται, απλα να βρητε καποιον ηλεκτρολογο που να κανει αυτοματισμους με plc για να κανει την εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο απλή η λύση από plc.

Απαιτείται κατ' αρχάς ένας ελεγκτής αντιστάθμισης (βρίσκονται εύκολα και με googlάρισμα)

Αν ο λέβητας σύμφωνα με τον κατασκευαστή επιτρέπεται να ρυθμιστεί σε θερμοκρασία 50οC (λέβητας συμπύκνωσης) , απλά συνδέουμε την αντιστάθμιση με το λέβητα.

Αν δεν μπορεί να ρυθμιστεί η θερμοκρασία εξόδου τόσο χαμηλά, απαιτείται τρίοδη ή τέτροδη ηλεκτροβάνα που θα συνδεθεί με την αντιστάθμιση.

Σίγουρα κάποιος τεχνίτης που να έχει ασχοληθεί με το θέμα, είναι απαραίτητος

Εκτός αν (σαν μηχανικός), θέλεις να ρίξεις λίγο διάβασμα και να το προσπαθήσεις μόνος, αν σου αρέσουν τα μαστορέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. άρα σαν σκεπτικό μπορεί να σταθεί.

Θα κοιτάξω το manual του λέβητα για την επιτρεπόμενη ρύθμιση και τα ξαναλέμε. 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.