Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Από το συνολικό εμβαδον λείπουν 11τμ


Recommended Posts

Επίσης, να επισημάνω ότι την ιδιοκτησία την κατοχυρώνει ο τίτλος και όχι το τοπογραφικό διάγραμμα. Συνεπώς, η πραγματική επιφάνεια της ιδιοκτησίας είναι αυτή που αναφέρεται στον τίτλο και η μικρή απόκλιση του τοπογραφικού διαγράμματος δεν παίζει κανένα ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα κατάλαβα μέχρι τώρα
1) ένα αγροτεμάχιο 178,5*32 και ένα αγροτεμάχιο (175+182)*32/2 δεν έχουν και τα δύο ακριβώς το ίδιο εμβαδόν: 5712 τμ
2) ότι η διαφορά στο εμβαδόν δεν είναι η θεωρητική (για τεμάχια αυτού του μεγέθους) διαφορά  μεταξύ επιπεδομετρίας και σφαιρικής τριγωνομετρίας αλλά μπορεί  να φτάσει τα 11 τμ.
3) ότι  οι δυσχέρειες που προκύπτουν από τα διαφορετικά προβολικά συστήματα και τους μετασχηματισμούς συντεταγμένων επηρεάζουν μόνο το αγροτεμάχιο 178,5*32 και όχι το αγροτεμάχιο (175+182)*32/2 και επομένως η διαφορετική διατύπωση δημιουργεί ΕΞ ΑΡΧΗΣ εσφαλμένη προσέγγιση και ανακρίβεια.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Geothess said:

Το αγροτεμάχιο έχει σχήμα τραπεζίου. Το εμβαδόν τραπεζίου ισούται με το ημιάθροισμα των βάσεων επί το ύψος. (γεωμετρία γυμνασίου)

(175+182) * 32 /2 =  [(175+182)/2]*32 = 5712. (προσετεριστική ιδιότητα πολλαπλασιασμού. ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΎ)

Παρακαλώ μη συγχέετε την απλούστερη διατύπωση με την προσέγκιση.και την ανακρίβεια.

Αν νομίζεις ότι η εφαρμογή διανομών είναι ΣΤ Δημοτικού, εγώ δεν έχω να σου πω κάτι.

1. Σου έγραψα την διαφορά του εμβαδού λόγω διαφορετικών συστημάτων αναφοράς με τον πλέον επίσημο τρόπο. 

2. Αν το βρίσκεις ΣΤ Δημοτικού, γιατί αναρτάς ερώτηση σε σάιτ Μηχανικών;

3. Γνωρίζεις τί εστί συντελεστής κλίμακας ;

4. Έχεις καταλάβει τί έγραψε ο @jojo ;

Αν εγώ κάθομαι και ρωτάω κάτι για ολοκληρωμένο κύκλωμα μου απαντήσεις και εγώ σου ανταπαντήσω: Ε καλά, αυτό είναι γνώσεις Γυμνασίου πως θα αισθανθείς; Πάντως όχι ωραία.

Παρακαλώ λίγο σεβασμός σε μία ειδικότητα Μηχανικού, όπως δείχνουμε κι εμείς σε άλλους

Τα σέβη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Geothess said:

Το αγροτεμάχιο έχει σχήμα τραπεζίου. Το εμβαδόν τραπεζίου ισούται με το ημιάθροισμα των βάσεων επί το ύψος. (γεωμετρία γυμνασίου)

(175+182) * 32 /2 =  [(175+182)/2]*32 = 5712. (προσετεριστική ιδιότητα πολλαπλασιασμού. ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΎ)

Παρακαλώ μη συγχέετε την απλούστερη διατύπωση με την προσέγκιση.και την ανακρίβεια.

Συνάδελφε είναι τουλάχιστον άκομψο να παραλληλίζεις την γνώση ενός Μηχανικού 5ετούς φοίτησης με το Δημοτικό...

Δείχνει αγένεια.

Να είσαι καλά

Φάνης

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης... η απαλλοτρίωση σου, ειναι προ του 1967 που διανοίχθηκε το οδικό κύκλωμα κασσάνδρας, και η εφαρμογή της γραφική. Τα 11 τ.μ. σε διανομη που έχει και απαλλοτρίωση μου φανταζει αστείο νούμερο προς συζήτηση.

Επίσης δεν ήταν μελέτη της Εγνατίας αλλά της Περιφέρειας.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Geothess said:

Σύμφωνα με όσα κατάλαβα μέχρι τώρα
1) ένα αγροτεμάχιο 178,5*32 και ένα αγροτεμάχιο (175+182)*32/2 δεν έχουν και τα δύο ακριβώς το ίδιο εμβαδόν: 5712 τμ
2) ότι η διαφορά στο εμβαδόν δεν είναι η θεωρητική (για τεμάχια αυτού του μεγέθους) διαφορά  μεταξύ επιπεδομετρίας και σφαιρικής τριγωνομετρίας αλλά μπορεί  να φτάσει τα 11 τμ.
3) ότι  οι δυσχέρειες που προκύπτουν από τα διαφορετικά προβολικά συστήματα και τους μετασχηματισμούς συντεταγμένων επηρεάζουν μόνο το αγροτεμάχιο 178,5*32 και όχι το αγροτεμάχιο (175+182)*32/2 και επομένως η διαφορετική διατύπωση δημιουργεί ΕΞ ΑΡΧΗΣ εσφαλμένη προσέγγιση και ανακρίβεια.

Ωραίες οι ερωτήσεις, αλλά αν δεν μετρηθεί το χωράφι σου δεν μπορει να δοθεί επαρκής και τεκμηριωμένη απάντηση. ΚΑταρχάς:

1. Ξέρεις ότι αυτό είναι το πραγματικό εμβαδόν; Εννοώ το επιβεβαίωσες δια μετρήσεων;

2. Ξέρεις αν η Τοπογραφική ΥΠηρεσία έκανε λάθος ή οχι στην εμβαδομέτρηση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimamp said:

Ωραίες οι ερωτήσεις, αλλά αν δεν μετρηθεί το χωράφι σου δεν μπορει να δοθεί επαρκής και τεκμηριωμένη απάντηση. ΚΑταρχάς:

1. Ξέρεις ότι αυτό είναι το πραγματικό εμβαδόν; Εννοώ το επιβεβαίωσες δια μετρήσεων;

2. Ξέρεις αν η Τοπογραφική ΥΠηρεσία έκανε λάθος ή οχι στην εμβαδομέτρηση;

να συμπληρώσω, αν μου επιτρέπει ο συνάδελφος.,

3. Το σφαλμα των οροσήμων ποιο είναι και πως μοιράστηκε?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, netmin909 said:

να συμπληρώσω, αν μου επιτρέπει ο συνάδελφος.,

3. Το σφαλμα των οροσήμων ποιο είναι και πως μοιράστηκε?

ορθον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ, όταν τον λέω εγώ ότι έχει σημασία να μην απλουστεύουμε κατά βούληση τις πλευρές (να παίρνουμε 3.5 μέτρα από εδώ και να τα πηγαίνουμε απέναντι), νομίζει ότι είναι για να υπολογίσω το εμβαδόν και όχι για να τον βοηθήσω στο ερώτημα του (για να βρω δηλαδή που οφείλεται η διαφορά στα τετραγωνικά)

Πάντως αφού χάνει μόνο 11τ.μ. ούτε στον παπά μην το πει. 

Πρόσωπο σε δύο κεντρικούς δρόμους έχει, αν δεν το θέλει έτσι όπως είναι να μου το κάνει δωρεά

Edited by jojo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, jojo said:

Μπορείς να πεις ότι δεν εχει. Είναι απέναντι και η μία είναι διαγώνια οπότε φέρνεις αν θες 32

μόνο το για το Α εχω εικόνα σπίτι!

953.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.