Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχεδιαστικό πρόγραμμα για απλά σκαριφήματα


Recommended Posts

Θέλω να κάνω μερικά απλά σχέδια όπως τομές δοκών/υποστυλωμάτων με τοποθέτηση οπλισμών, πέδιλα, κλπ, για να εμπλουτίσω μια εργασία που πρέπει να παραδώσω στην σχολή μου. 

Έχει να προτείνει κάποιος κάποια μια εφαρμογή; Δεν ζητάω κάτι πολύ σύνθετο. Φανταστείτε ότι θέλω να κάνω απλά σκίτσα σαν αυτά που βρίσκονται στα βιβλία ασκήσεων αλλά που να έχουν μια ευκολία πχ στο να προσθέσω ένα κατανεμημένο φορτίο σε μια δοκό ή να προσθέτω γραμμές διαστασιολόγησης και να θέτω χειροκίνητα την απόσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Autocad.

Εκτός και αν είσαι πολύ προχώ, έχεις κανένα ipad και apple pencil, οπότε εκεί τα πράγματα απλοποιούνται κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο μέρος αυτού που ζητάς (δοκούς κλπ) δες αυτό εδώ.

Είναι σχετικά (αρκετά θα έλεγα) απλό στον χειρισμό και αν δεν θες να γραφτείς απλά μπορείς να σχεδιάσεις αυτό που θες (στηρίξεις, φορτίσεις, κλπ ακόμη και να σου υπολογίσει τα διαγράμματα M,Q,N ) και με ένα άλλο utilit τύπου screen capture (που υπάρχουν άφθονα) να παίρνεις copy-paste το μέρος της οθόνης αυτού που θες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.