Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκλιση εμβαδού κτηματολογίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,πρόσφατα ξεκίνησα να μαζεύω τα χαρτιά μου για να δηλώσω ένα ακίνητο που κατέχω και διέκρινα μια απόκλιση όσον αφορά τα τετραγωνικά που αναγράφονται στο συμβόλαιο με αυτά που αναγράφονται στο τοπογραφικό το οποίο όμως αν και είχα δώσει στην συμβολαιογράφο δεν το προσάρτησε στο συμβόλαιο και βρήκε απο κάποιο ε9 που είχα προσκομίσει και καλά και το αναγράφει 164,02 τετραγωνικά στο συμβόλαιο ενώ στο τοπογραφικό αναγράφεται 169,86. Το κτίσμα στο ακίνητο αναγράφεται ακριβως τα ίδια τετραγωνικά οπότε η διάφορα αυτή είναι στο οικόπεδο που βρίσκεται.

Εγώ ποιο από τα δυο να δηλώσω? Αυτο που αναγράφεται στο συμβόλαιο ή αυτο που αναγράφεται στο τοπογραφικό?

Ποιό είναι το αποδεκτό όριο απόκλισης του κτηματολογίου?

Αναμένω απάντηση σας,ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Edited by ζορμπας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αποδεκτό όριο απόκλισης του κτηματολογίου εξάγεται από έναν τύπο που περιλαμβάνει και την περίμετρο του γεωτεμαχίου, οπότε δεν μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά. Εμπειρικά, θα πω μια απόκλιση 10τμ θα στην δίνει κατ`ελάχιστο.

Θα σου εξηγήσω τι θα γίνει και θα καταλάβεις μόνος σου τι σε συμφέρει να δηλώσεις:

Όταν θα ολοκληρωθεί η Κτηματογράφηση, στο Κτηματολόγιο θα φαίνονται δυο εμβαδά. Ένα της δήλωσης/τίτλου και ένα του Κτηματολογίου, το οποίο προκύπτει από την μελέτη του αναδόχου και 99.99% δεν θα είναι ούτε 164,02τ.μ. ούτε 169,86τ.μ. 

Όταν θα συνταχθεί το επόμενο συμβόλαιο για το ακίνητο, θα σου ζητηθεί Τοπογραφικό. Θεωρούμε ότι θα πας αυτό που λέει 169,86τ.μ. (εφόσον είναι εξαρτημένο, λογικά θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί). Η συμβολαιογράφος θα γράψει ότι βάσει τίτλου είναι 164τ.μ. και με νεώτερη καταμέτρηση 169,86τ.μ. (αν δεν κολλήσει με την απόκλιση 3.5%).  Οπότε θα πάει στο Κτηματολόγιο ένα συμβόλαιο για καταχώριση με 169,86τ.μ.. Αυτό ελπίζεις να είναι εντός απόκλισης (και σε εμβαδό και σε σχήμα/θέση) με το εμβαδόν του Κτηματολογίου για να μην έχεις πρόβλημα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικο πραγματοποιηθηκε τον ιουνιου του 2001 και η αποδοχη κληρονομιας τον αυγουστο του 2001. Η συμβολαιογραφος δεν αναφερει στο συμβολαιο το τοπογραφικο το οποιο δεν ειναι εξαρτημενο. Οταν την ρωτησα που βρηκε τα τετραγωνικα που εβαλε στο συμβολαιο μου ειπε οτι τα βρηκε απο ενα ε9 του θανοντα! 

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω,ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

μου εχει τυχει φιλος συμβολαιογραφος να με παρει τηλ λιγο πριν ολοκληρωσει αποδοχη.

ο ιδιοκτητης ειχε τοπογραφικο

(απο γεωπονο, ΝΑΙ. Από ΓΕΩΠΟΝΟ που εχει σελιδα ως Ηλεκτρολογος υδραυλικος. ΝΑΙ!)

Ο δυσμοιρος ο ιδιοκτητης ΝΟΜΙΖΕ οτι εχει τοπογραφικο.

ΕΓΩ της ειπα να μην το αναφερει στην αποδοχη γιατι εγω ΠΡΩΤΟΣ θα της ακυρωσω το συμβολαιο αν το πετυχω 

ΠΟΙΟΣ φταιει για την ολη κατασταση;

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

ποια ημερομηνία έγινε το συμβόλαιο και τι ημερομηνία μεταγράφηκε; Με τι αιτία κτήσης;

Edited by jojo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jojo said:

ποια ημερομηνία έγινε το συμβόλαιο και τι ημερομηνία μεταγράφηκε; Με τι αιτία κτήσης;

αυγουστος 2001 και μεταγραφηκε το 2008 αποδοχη κληρονομιας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο βρίσκεται σε περιοχή εντός οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο, σε περιοχή εντός ρυμοτομικού ή σε περιοχή Πράξης Εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά παλιό το 2008 δεν υπήρχε απαίτηση εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος.

Επιπλέον εκείνη την εποχή (απ'όσο θυμάμαι) η συγκεκριμένη ειδικότητα είχε δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικού 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.