Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκλιση εμβαδού κτηματολογίου


Recommended Posts

Η απάντηση μου πάντως (μεταξύ σοβαρού και αστείου) είναι καθόλα ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη. Ισχύουν γράμμα γράμμα όλα όσα σας έγραψα.

Το μόνο που λυπάμαι είναι το καημένο το ακίνητο που έχει γίνει λάστιχο και αν είχε φωνή και χέρια θα έβγαινε να μας χτυπήσει όλους τσιρίζοντας (ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑNΙΚΟΥΣ) μαζί με τους συμβολαιογράφους και δικηγόρους ΤΕΕ πολεοδομίες δασαρχεία αρχαιολογίες που δεν έχουμε κάνει ένα σύστημα που να παρέχει ασφάλεια (ιδιοκτησιακών χωρικών νομικών) συναλλαγών 

α και εφορία, περιουσιολογιο, Κτηματολόγιο, γεωδαιτικό υπόβαθρο, LSO ακρίβειας, προβολικό σύστημα μετά hepos εποχής, υψόμετρα, νόμους αυθαίρετων,

να συνεχίσω;;

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού & συγχώνευση κειμένων
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

50 λεπτά πριν, georgegaleos said:

εδώ το φχαριστήθηκα ... (+1) δεν ξέρω αλλά μου άρεσε πολύ η απάντηση ... ειλικρινά την απόλαυσα ... και κλαίω από τα γέλια με την έκφραση ...

και χαίρομαι που το υποθετικό ερώτημα δεν πήγε άκλαφτο.... 

Μόνο μην λες πολλά-πολλά γιατί βλέπω τον @jojo αύριο το πρωί μπροστά από το γραφείο σου με το τζί πι έσι να σου μιλήσει για τις ανοχές και την ακρίβεια του εξα!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@jojo, συμφωνώ και να σου πω την αλήθεια ήμουν σίγουρος για αυτή την θέση, για αυτό και το έθεσα τόσο τραβηγμένο ως υποθετικό σενάριο για να δοθεί αυτή η συγκεκριμένη απάντηση. Οπότε να υπάρχει στο νήμα και ως ερώτημα και ως απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αλήθεια αν έβλεπα τέτοια δήλωση και ήμουν σε ανάδοχο θα πήγαινα από περιέργεια μόνος μου να το μετρήσω (ένα Σάββατο στον ελεύθερο μου χρόνο, χωρίς να ενημερώσω τον ανάδοχο)

Μετά θα προσκαλούσα όλα τα υπόλοιπα παιδιά του γραφείου να βάλουμε ΜΑΖΙ το νέο εμβαδόν και αφού διαβάζαμε τις παρατηρήσεις απαγγέλλοντας τες, θα κάναμε κύμα όπως στις κερκίδες και στο τέλος σαμπάνιες

Edited by jojo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, jojo said:

Η απάντηση μου πάντως (μεταξύ σοβαρού και αστείου) είναι καθόλα ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη. Ισχύουν γράμμα γράμμα όλα όσα σας έγραψα.

Το μόνο που λυπάμαι είναι το καημένο το ακίνητο που έχει γίνει λάστιχο και αν είχε φωνή και χέρια θα έβγαινε να μας χτυπήσει όλους τσιριζοντας (ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑNΙΚΟΥΣ) μαζί με τους συμβολαιογράφους και δικηγόρους ΤΕΕ πολεοδομιες δασαρχεία αρχαιολογιες που δεν έχουμε κάνει ένα σύστημα που να παρέχει ασφάλεια (ιδιοκτησιακών χωρικών νομικών) συναλλαγών 

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, υπερβάλλεις.....

Ο ιδιοκτήτης του παραδείγματος του Γιώργου, επιλέγει καταρχήν πιο είναι το εμβαδόν του ακινήτου του (προφανώς πρωτίστως συμβουλευόμενος έναν "ειδικό" για το θέμα), στη συνέχεια αυτό το εμβαδόν το αναγράφει στη δήλωση κτηματολογίου και το τεκμηριώνει με ένα εξαρτημένο τοπογραφικό (έχει βεβαίως φροντίσει προηγουμένως το ίδιο εμβαδόν ν' αναφέρεται παντού όπου αναφέρεται το ακίνητό του π.χ. Ε9, Δήμος, ΔΕΗ κ.λπ.). Τέλος, είναι έτοιμος για οποιαδήποτε μελλοντική "υποστήριξη" της άποψής του, οποτεδήποτε κι οπουδήποτε κι αν απαιτηθεί!!!

Δεν είναι κατά την άποψη μου ορθό "να πετάς το μπαλάκι", να περιμένεις άλλος να βγάλει "το φίδι από την τρύπα" κι όταν γίνει αυτό και δεν συμφωνείς, τότε να σε πιάνει "κωλοπιλάλα"...

Τα σέβη μου στην ωραιότατη παρέα....

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεκτή η άποψη σου οτι υπερβάλλω, αλλά στην γενική ερώτηση υπάρχει γενική (όλων των πιθανοτήτων) υπερβολική -μεν- 

αλλα "υπο έλεγχο" -δε- απάντηση

αν έχεις την εντύπωση ότι συνάδελφοι κατά την σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων δεν σκέφτονται όλες τις παραπάνω παραμέτρους (μη σου πω πολλές περισσότερες), τις ελέγχουν αν όντως ισχύουν, για να καταλήξουν σε εμβαδόν που θα αναγράψουν ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, να δουν προηγούμενους τίτλους, προηγούμενα τοπογραφικά, διοικητικές καταργημένες και ισχύουσες πράξεις γιατί έτσι γιατί αλλιώς..

το να νοικιάζεις ενα ρόβερ με 200 ευρω και να πατάς 2 κουμπάκια εξα (ΕΓΣΑ), [ανάθεμα αν μπορείς να καταλάβεις αν αυτό το μαύρο κουτί/ρόβερ δεν σου κλωτσήσει σημεία, εφόσον δεν έχεις τις γνώσεις με ποιο τρόπο μπορείς αυτό να το ελέγχξεις], δεν σε κανει τοπογράφο, ούτε το εκτυπωμένο χαρτί σου, είναι τοπογραφική μελέτη.

Το μπαλάκι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΟΥΣΑ ΠΟΤΕ αν είχα κάνει εγώ την μελέτη ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟ και αν χρειαζόνταν θα τεκμηρίωνα την θέση μου για το συγκεκριμένο εμβαδόν (ακόμα και σε δικαστήριο), παραθέτοντας όλα όσα έχω ΗΔΗ ελέγξει για να το συντάξω

ΥΓ

το φιδι απο την τρύπα θα το βγάλει αυτός που υπογράφει, γιατί όλοι έχουμε ευθύνη και την υπογραφή μας, πρέπει να ξέρουμε που την βάζουμε και θα μας ακολουθεί για πάντα. Λάθη βέβαια δεν κάνει αυτός που δεν δουλεύει. Όλοι κάναμε και θα κάνουμε λαθη. Προσπαθούμε απλά να τις περιορίσουμε κατά το μέγιστο δυνατό

Edited by jojo
τονισμός
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Τα σέβη μου....

+1 γιατί έτσι μ' αρέσει!!!

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

και θα το ΞΑΝΑΠΩ για την ασφαλεια των συναλλαγων

το κράτος μας έδωσε το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να παίρνουμε μέρος σε μια συναλλαγή (ιδιοκτησιακή)

Το ΤΕΕ μας έδωσε άδεια άσκησης επαγγέλματος να παίρνουμε μέρος σε αυτή τη συναλλαγή και να παρέχουμε ΑΣΦΑΛΕΙΑ των συναλασομένων

έχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ προς τους συναλλασσομένους να διαφυλάξουμε την ΟΡΘΗ συναλλαγή. 

Βέβαια το κράτος δεν μερίμνησε σε πολλά, γιατι προσπαθείς ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ να τη διαφυλλάξεις (ανάλογα με το ΗΘΟΣ σου και τις ΓΝΩΣΕΙΣ σου)

αρκεί ΜΟΝΟ αν εισαι ΗΘΙΚΟΣ και ΓΝΩΣΤΗΣ;;; Δηλαδή αν πετύχεις ΜΗ ΗΘΙΚΟ  ή ΜΗ ΓΝΩΣΤΗ τοπογράφο τι γίνεται;(Δεν είναι και λίγοι ε;;) ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;;;;

ΚΑΝΕΙΣ

(μια χαρά θα γίνει το συμβόλαιο δηλαδή, οι συναλλασόμενοι είναι ΕΡΜΑΙΑ της (μη) γνώσης και του (μη) ήθους αυτών που εχουν υποχρέωση να διαφυλλάξουν την ασφάλεια αυτής της συναλλαγής)

 

ΥΓ 

και ολα τα παραπάνω για τους μηχανικούς.. Για μένα και για σένα δηλαδή. ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ αναφέρω. Αν το συνεχίσω και πιάσω συμβολαιογράφους, δικηγόρους, υπηρεσίες, δασαρχεία, πολεοδομίες, εφορίες, δήμους κλπ που παίρνουν μέρος -ή δεν παίρνουν μέρος (στη συναλλαγή αυτή) ενώ θα έπρεπε , καήκαμε. Να μην πω δηλαδή και για λειτουργούν κτηματολόγιο, υποθηκοφυλακες. πρώτα εμενα αναφερω

ΥΓ2

Παράθεση

Ο ιδιοκτήτης του παραδείγματος του Γιώργου, επιλέγει καταρχήν πιο είναι το εμβαδόν του ακινήτου του (προφανώς πρωτίστως συμβουλευόμενος έναν "ειδικό" για το θέμα), στη συνέχεια αυτό το εμβαδόν το αναγράφει στη δήλωση κτηματολογίου και το τεκμηριώνει με ένα εξαρτημένο τοπογραφικό (έχει βεβαίως φροντίσει προηγουμένως το ίδιο εμβαδόν ν' αναφέρεται παντού όπου αναφέρεται το ακίνητό του π.χ. Ε9, Δήμος, ΔΕΗ κ.λπ.). Τέλος, είναι έτοιμος για οποιαδήποτε μελλοντική "υποστήριξη" της άποψής του, οποτεδήποτε κι οπουδήποτε κι αν απαιτηθεί!!!

συμφωνώ στο 100% ΑΛΛΑ επαυξάνω για το συγκεκριμένο παράδειγμα

ΜΟΝΟ τεκμηριώνει;;; Μήπως θα έπρεπε ΚΑΙ ΝΑ επικυρώνει;;;; Δεν αναφέρθηκες πουθενά σε ΝΕΟ συμβόλαιο. Με το τοπογραφικό και με τη δήλωση στο κτηματολόγιο ΔΕΝ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ νέο συμβόλαιο... (μπορούμε βέβαια με το νέο τοπογραφικό). Αλλά ποιος θα ελέγξει την ορθότητα του;;;;;; Πολλοί το κάνουν ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΜΑΝΕΤ!!!!!  ---> δεν ισχύουν ΟΥΤΕ οι αποκλίσεις, ούτε και το σύστημα των ψηφιακών υπογραφών ακομη ελέγχει την ορθότητα των μετρήσεων, την συμβατότητα του ΚΑΕΚ(ένα κουμπί είναι), ούτε ούτε ούτε..

 

Edited by jojo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μα το κουραγιο σας....

κι αμα αρχισουν οι επικαλυψεις να δω ποια εξαρτημενα θα πανε για...απεξαρτηση

υγ

Ο τιτλος του παροντος θα μπορουσε να ειναι...

"εξαρτημενοι"  απο τοπογραφικα...

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.