Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόκλιση εμβαδού κτηματολογίου


Recommended Posts

ο καθε ενας, εδω στο φορουμ,  δικαιουται να εχει και την αποψή ΤΟΥ και τη γνωμη ΤΟΥ

η οποία ειναι απολυτα σεβαστη,

και να την  παραθετει, ανεξαρτητα της -κατα την άποψη αλλου-  ορθότητας ή μη.

Στο τελος -  τελος, η συζητηση ειναι πού προαγει το συζητουμενο.

Δεν "αποκαθιστω" την αρνητικη του  jojo,

αλλα θα ηθελα να μας πει αυτος που εβαλε την αρνητικη σε τι διαφωνει,

ωστε να ξερουμε και την δικη του  άποψη.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικό εμβαδόν είναι για μένα το τελευταίο μετρημένο. Αν έκανες τοπογραφικό διάγραμμα σήμερα αυτό είναι το πραγματικό εμβαδόν. Αν κάνεις αύριο άλλο τοπογραφικό εκείνο θα είναι το νέο πραγματικό. Αυτό το οποίο αποδέχεται ως ορθό ο πελάτης και προχωράει σε ένα συμβόλαιο. Αυτό το οποίο αποδέχεται η πολεοδομία και σου δίνει άδεια δόμησης. Στην τελική πραγματικό εμβαδόν είναι η απάντηση που θα δώσω στον πελάτη μου όταν με ρωτήσει "πόσο το έβγαλες". 

Καλή η επιστήμη, είμαι ψείρας, δεν μετράω από το γραφείο, δεν κάνω τοπογραφικά για 20 ευρώ, σπάζομαι με όλους τους άσχετους που κάνουν τοπογραφικά, ξέρω ότι δεν κάνω τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ απλά και μόνο επειδή έχω ένα gps κτλ κτλ, αλλά ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι μερικοί από εμάς εδώ μέσα προσπαθούμε να αναγάγουμε αυτό που κάνουμε στην απόλυτη αλήθεια του σύμπαντος, την απάντηση στο αιώνιο ερώτημα της ζωής και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Αφήστε και καμιά λέξη να πέσει κάτω. Σοβαρά μιλάμε δηλαδή? Μιλάμε μεταξύ μας μηχανικοί και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι εννοούμε με την φράση "πραγματικό εμβαδόν"? Πρέπει να φτάσει σε παραφυσικό επίπεδο η συζήτηση για κάτι τόσο απλό? Δεν ξέρουμε ΟΛΟΙ μας ότι αν μετρήσουμε κάτι 10 φορές θα βγάλουμε 10 διαφορετικά εμβαδά; (Κλείνω το off topic)

 

Georgegaleos οι 3 τιμές εμβαδού που αναφέρω δεν υπάρχουν στην δήλωση που κάνεις. Στην δήλωση έχει ένα πεδίο στο οποίο συμπληρώνεις το "Εμβαδόν δήλωσης". Αυτό δηλώνεις. Το εμβαδόν που αναφέρει ο τίτλος σου είναι το "Εμβαδόν τίτλου" και το εμβαδόν που αναφέρει το τοπογραφικό το "Εμβαδόν τοπογραφικού".

Οι 3 αυτές διαφορετικές τιμές υπάρχουν στο πρόγραμμα όπου γίνεται η επεξεργασία των δηλώσεων από τον ανάδοχο.

Edited by thief7710
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, thief7710 said:

Oι 3 αυτές διαφορές τιμές υπάρχουν στο πρόγραμμα όπου γίνεται η επεξεργασία των δηλώσεων απο τον ανάδοχο.

Ααααα ok σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

από εδώ

http://ktimalakonia.gr/images/pdf-files/FAQ-Lakonia.pdf

18.2 Πως συμπληρώνεται η ενότητα Δ;

Εάν έχει προσκομιστεί τοπογραφικό που προσαρτάται στον τίτλο τσεκάρουμε το check box στο εδάφιο 1. Αναγράφουμε το έτος σύνταξης του τοπογραφικού και το εμβαδόν που αναγράφεται στο τοπογραφικό. Εάν το τοπογραφικό είναι εξαρτημένο (ΕΓΣΑ, HATT, ΕΜΠ3) αναγράφουμε δίπλα στο check box του εδαφίου 1 τη λέξη εξαρτημένο.

Εάν έχει προσκομιστεί τοπογραφικό που δεν προσαρτάται στον τίτλο τσεκάρουμε το check box στο εδάφιο 2α. Αναγράφουμε το έτος σύνταξης του τοπογραφικού και το εμβαδόν που αναγράφεται στο τοπογραφικό. Εάν το τοπογραφικό είναι εξαρτημένο (ΕΓΣΑ, HATT, ΕΜΠ3) αναγράφουμε δίπλα στο check box του εδαφίου 2α τη λέξη εξαρτημένο.

Εάν προσκομιστεί εκτύπωση μέσω της Υπηρεσίας Θέασης Ορθοφωτογραφιών της ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ τσεκάρουμε το check box στο εδάφιο β.

Εάν προσκομιστεί εκτύπωση μέσω της Εσωτερικής εφαρμογής της Κοινοπραξίας τσεκάρουμε το check box στο εδάφιο β και γράφουμε δίπλα ΚΞ.

Σε περίπτωση προσκόμισης τοπογραφικού αδείας, όλη η άδεια θεωρείται ως τοπογραφικό που συμπληρώνεται στο 2 α

Σε περίπτωση προσκόμισης δύο τοπογραφικών (ένα προσαρτόμενο στο συμβόλαιο και ένα εκτός συμβολαίου) συμπληρώνουμε τα εδάφια 1 και 2 α , όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgegaleos said:

Ααααα ok σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

στην δήλωση επαναλαμβάνω γιατί το φόρουμ το διαβάζουν ΚΑΙ ΜΗ ΜΗΧΑNΙΚΟΙ υπάρχουν ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ

πίσω είναι το εμβαδόν τοπογραφικού

μπροστά είναι:

εμβαδόν ΔΗΛΩΣΗΣ

και/ή (αν θες)

εμβαδόν ΤΙΤΛΟΥ

(ή αντίστροφα)

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jojo said:

στην δήλωση επαναλαμβάνω γιατί το φόρουμ το διαβάζουν ΚΑΙ ΜΗ ΜΗΧΑNΙΚΟΙ υπάρχουν ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ

πίσω είναι το εμβαδόν τοπογραφικού

μπροστά είναι:

εμβαδόν ΔΗΛΩΣΗΣ

και/ή (αν θες)

εμβαδόν ΤΙΤΛΟΥ

(ή αντίστροφα)

Άσχετο ποιο εμβαδόν θα επιλέξεις εσύ να γράψεις στο πεδίο "Εμβαδόν σε τ.μ." (τίτλου-τοπογραφικού κτλ) στο έντυπο Δ1, η τιμή που θα συμπληρώσεις, όταν γίνεται η επεξεργασία μπαίνει στο πεδίο "Εμβαδόν δήλωσης".

Η συζήτηση για αυτό το πεδίο γίνεται. Τελευταία σελίδα προφανώς και μπορείς να συμπληρώσεις το εμβαδόν τοπογραφικού. Στο πεδίο "Εμβαδόν σε τ.μ." όμως συμπληρώνεις το εμβαδόν που επιθυμείς να σου αποδοθεί, το εμβαδόν που "διεκδικείς" αν θέλεις, το οποίο μπορεί να μην ταιριάζει με αυτό του τίτλου γιατί πχ ο τίτλος γράφει "2000 τμ ή όσο είναι" και εσύ τώρα το έχεις μετρήσει πλέον και ξέρεις ότι δεν είναι 2000 τμ.

Edited by thief7710
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, jojo said:

edited λόγω αρνητικής:

"αναγάγουμε αυτό που κάνουμε στην απόλυτη αλήθεια του σύμπαντος, την απάντηση στο αιώνιο ερώτημα της ζωής και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο

Μιλάμε μεταξύ μας μηχανικοί και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι εννοούμε με την φράση "πραγματικό εμβαδόν"? Πρέπει να φτάσει σε παραφυσικό επίπεδο η συζήτηση για κάτι τόσο απλό? Δεν ξέρουμε ΟΛΟΙ μας ότι αν μετρήσουμε κάτι 10 φορές θα βγάλουμε 10 διαφορετικά εμβαδά;"

δεν την έβαλα εγώ την αρνητική αν αυτό εννοείς

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thief7710 said:

δεν την έβαλα εγώ την αρνητική αν αυτό εννοείς

Συγγνώμη το διορθωνω, αλλά να γνωρίζεις ότι μας διαβάζουν και πολλοί χωρίς ακαου, δεν είμαστε μόνοι μας

ΥΓ

Για το διπλό ποστ θα επανέλθω κάνοντας edit αυτό το ποστ μου εδώ. Εις αναμονή. Τώρα το ειδα

Παράθεση

Άσχετο ποιο εμβαδόν θα επιλέξεις εσύ να γράψεις στο πεδίο "Εμβαδόν σε τ.μ." (τίτλου-τοπογραφικού κτλ) στο έντυπο Δ1, η τιμή που θα συμπληρώσεις, όταν γίνεται η επεξεργασία μπαίνει στο πεδίο "Εμβαδόν δήλωσης".

Καταρχάς αν αναφέρεσαι με τη λέξη "επιλέξεις" στις ηλεκτρονικές: Συγγνώμη δεν θα πάρω.. Στις αναλογικές (χαρτί), στο Δ1, στο γρ.κτ. δεν θα "επιλέξω", αλλά θα γράψω (με το χέρι, στο χαρτί) ΕΦΟΣΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΠΕΔΙΑ back & geomap

Μπορείς μπροστά!!! Στο κουτί. Στο εμβαδόν

α. Εμβαδόν Δηλωσης = 50 τ.μ.

β. Εμβαδόν Τίτλου = 100 τ.μ.

Επειδή γνωρίζεις:

1. ότι το back περνιέται χωρίς ανάγνωση συμβολαίων (απλή πληκτρολόγηση και όποιον πάρει ο Χάρος)

2. Στο geomap αμφιβάλλω αν διαβαστεί αν δεν χρειάζεται

-----> δεν θα διαβαστεί το συμβόλαιο σου.. Όταν σε κυνηγάει το αφεντικό με κάμερα πανω από το κεφάλι σου, όταν κάθε μέρα βγάζει διαγράμματα απόδοσης του αριθμού των ΚΑΕΚ/δικαιωμάτων συνολικά των υπαλλήλων και επιμέρους του υπαλλήλου, για να δει αν του κάνεις, για να δει αν τελειωνει, για να δει αν του βγαίνει η 50% έκπτωση που έδωσε για την μελέτη.... ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ο υπάλληλος των 400 ευρώ που περιμένει να τελειώσει η βάρδιά του!!!)

ΥΓ χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώσω όλα, δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις 

 

 

 

 

Edited by jojo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, jojo said:

Συγγνώμη το διορθωνω, αλλά να γνωρίζεις ότι μας διαβάζουν και πολλοί χωρίς ακαου, δεν είμαστε μόνοι μας

ΥΓ

Για το διπλό ποστ θα επανέλθω κάνοντας edit αυτό το ποστ μου εδώ. Εις αναμονή. Τώρα το ειδα

Ακριβώς επειδή μας διαβάζουν και άλλοι θα πρέπει να υπάρχει μια κάποια συνεργασία και ευγένεια μεταξύ μας και όχι ο ένας να προσπαθεί να βγάλει τον άλλο άσχετο η κομπογιαννίτη. Υπάρχει μια πολύ λεπτή γραμμή ανάμεσα στο «είμαι καλός στη δουλειά μου και με εκνευρίζουν οι άσχετοι» και στο «είμαι σνομπ-προσβλητικός χωρίς λόγο»

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.