Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκλιση εμβαδού κτηματολογίου


Recommended Posts

Δεν προσπάθησα να βγάλω κανέναν ασχετο και κανέναν κομπογιαννίτη.

Ανέφερα ΡΗΤΩΣ ότι ορολογία:

"ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ"

δεν υπάρχει

(υπάρχει εμβαδό όμως πχ:

μετρηθέν στο τάδε Σ.Α. την τάδε ημερομηνία

συμβολαίου, τίτλου κλπ

εφαρμογής συμβολαίου (από το τάδε Σ.Α. στο τάδε Σ.Α.)

διοικητικής πραξης τάδε στο τάδε Σ.Α.

κτηματογράφησης

ΚΑΕΚ

και ούτω καθεξής)

Πραγματικό πάντως εγώ δεν έχω δει. Μεταξύ μας, βέβαια, μπορούμε να το διευκρινήσουμε για κάθε νέα ορολογία που θα πούμε. Οχι όμως δημοσίως

Edited by jojo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωριζοντάς σας και τους δύο, @thief7710+ @jojo έχω να πω ότι δεν λέτε τίποτα το διαφορετικό...

Το δυστύχημα είναι η διαφορά μεταξύ νομικού και τεχνικού εμβαδού και έχει πάμπολλες αιτίες που χρειάζεται διαδκτορική διατριβή (ενός νομικού/ΑΤΜ) να τις αποδώσει και να προτείνει λύσεις.

Π.χ. ένας μη μυημένος δεν μπορεί να ντιληφθεί είναι ότι άλλο είναι το εμβαδόν διανομής, άλλο το μετρηθέν και πιθανώς άλλο το νομικό.

Πόσες φορές δεν σας έχει τύχει μεγάλη απόκλιση μεταξύ εμβαδού διανομής και μετρηθέντος από εσάς; Πόσες φορές δεν οφείλεται σε λάθος εμβαδομέτρηση (με πολικό μεβαδόμετρο) της ΤΥΥΓ;

Δυστυχώς ή ευτυχώς το Κτηματολόγιο έχει δυική φύση: Νομική και Κτηματογραφική/Τοπογραφική. Και στην μέση ο πολίτης. Εκεί είναι το ζόρι: Προσπαθούν πάρα πολλοί να βγάλουν χρήματα από πολίτες οι οποίοι φυσικά δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν. 

Και το τυράκι είναι εύκολο: Δώστε 20-30-50 Ευρώ και σας το δηλώνουμε εμείς χωρίς κόπο και αξιόπιστα. Φυσικά, το 95% μπαίνουν στο γούγλι ή στο τσακιρ κέφι στην υπηρεσία θέασης της ΚΤ με μόνο στόχο το 50ευρω του "κορόιδου". Φυσικά, όταν έρθει το μπουγιουρντι θα πάνε σε ΑΤΜ για το ΔΓΜ και θα πληρώσουν 20 φορές πάνω την απερισκεψία.

@thief7710 : Αφού πάρεις υπογλώσσια, σε προτρέπω να ανοίξεις συζητήσεις στο παρόν ιστότοπο σχετικές με : μετασχηματισμούς συντεαγμένων, εμβαδά, συστήματα ανφοράς, αποτύπωση με κινητά. Θα διαπιστώσεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό θεωρεί την Τοπογραφική Τεκμηρίωση πάρεργο και την δουλειά του ΑΤΜ εύκολη (έχβ αππλικέσιο, τζι πι ες και εξα, τί τον θες τον τοπογράφο;"). Οπότε ο @jojo "κάηκε στο χυλό και φυσάει με το γιαούρτι" με τον κάθε ουρανοκατέβατο-wonnabe ΑΤΜ.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στις αποδοχές κληρονομιάς δεν ήταν απαιτητή η προσκόμιση τοπογραφικού. Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που έχεις εμπιστοσύνη στον μηχανικό που σου συνέταξε το τοπογραφικό καλό είναι να το καταθέσεις στο κτηματολόγιο και να δηλώσεις το εμβαδόν του. Θεωρούμε πάντα ότι αν συντάξεις ένα νέο τοπογραφικό διάγραμμα το νέο υπολογισμένο εμβαδόν θα είναι πολύ κοντά στο εμβαδόν του του προηγούμενου τοπογραφικού (δηλαδή στο τοπογραφικό που έχεις το εμβαδόν έχει υπολογιστεί ορθά).

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Bakop said:

Στις αποδοχές κληρονομιάς δεν ήταν απαιτητή η προσκόμιση τοπογραφικού. Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που έχεις εμπιστοσύνη στον μηχανικό που σου συνέταξε το τοπογραφικό καλό είναι να το καταθέσεις στο κτηματολόγιο και να δηλώσεις το εμβαδόν του. Θεωρούμε πάντα ότι αν συντάξεις ένα νέο τοπογραφικό διάγραμμα το νέο υπολογισμένο εμβαδόν θα είναι πολύ κοντά στο εμβαδόν του του προηγούμενου τοπογραφικού (δηλαδή στο τοπογραφικό που έχεις το εμβαδόν έχει υπολογιστεί ορθά).

 

ορθότατη παρατήρηση. Την έπαθα κι εγώ έτσι. Το 2001 -ανήλικος τότε- μου έγραψε η γιαγια μου ένα χωράφι. Τίτλος διανομής: 6 στρέμματα (διανομή 1932). Ελα μου όμως που πέρασε δρόμος από μέσα -η γιαγιά ή κανας άλλος δεν το ξερε-. Το τοπογραφικ΄οτο έδωσε η μανα μου σε έναν μη-ΑΤΜ, ο οποίος έκανε κόπια την διανομή. Και φαίνεται 6 στρέμματα. Τώρα, τρέχω να βρω απόφαση απαλλοτρίωσης για να το βάλω στη δήλωση...Αυτός είναι ο ορισμός του αλμπάνη...

Link to comment
Share on other sites

μαζί με την απόφαση (χαχαχαχχχα), δεν αν πληρώθηκε κι όλας ε..;

το κράτος έμαθε στο τζάμπα (εμείς του το μάθαμε)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ορίστε λοιπόν ένα παράδειγμα από φάκελο-απόσπασμα πίνακα ανάρτησης που στέλνει το ίδιο το κτηματολόγιο στους ιδιοκτήτες και εδώ τυχαίνει να υπάρχει απόκλιση εμβαδού πέρα από τα όρια. Μάλιστα επισυνάπτει το κτηματολόγιο οδηγίες για το τί πρέπει να κάνουμε όταν υπάρχει απόκλιση εκτός ορίων.

1848722932_.thumb.jpg.1ab14b9d26ccecc1e69ec3d4b2e2a530.jpg2003720712_.thumb.jpg.03990513e63ba0db7439dc4487d35c3b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτήσω. Αν σε κατσαβραχα βγει απόκλιση πάνω από 10% και δεν κάνεις τίποτα για διόρθωση τι γίνεται? 

Εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με γείτονα και ούτε θα το πουλήσεις.

Η διόρθωση είναι υποχρεωτική?

 

On 22/3/2019 at 9:03 ΠΜ, jojo said:

Μπορείς μπροστά!!! Στο κουτί. Στο εμβαδόν

α. Εμβαδόν Δηλωσης = 50 τ.μ.

β. Εμβαδόν Τίτλου = 100 τ.μ.

Παιδιά

1.σίγουρα μπορείς και πρέπει,!! να γράψεις τα παραπάνω τ.μ αν ζητάς παραπάνω?

2. Όλες οι οδηγίες δ1 που κυκλοφορούν ( κτήμα Λακωνία κλπ)  λένε ότι στο κουτί β1 του δ1 βάζεις τα τ.μ του τίτλου. Ισχύει?

3. Τα περισσότερα που ζητάς τότε που τα βάζεις ? Στις παρατηρησεις, στην θέαση εκχα ή εκεί δεν τα κοίτα κανείς;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αν στη συμβατότητα σχήματος τσεκάρου όντως τη ζώνη 0,5 μ στα αστικά και 2 μ στα αγροτικά...Και αν ναι, σε ποιο φεκ είμαι καταγεγραμμένο το παραπάνω? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.