Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα ταράτσας χωρίς κολώνες


Nek1985

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στους ιδιώτες)

Καλησπερα και καλως σας βρηκα,

 

επειδη ειμαι ασχετος θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Η οικογενεια του γαμπρου μου εχει ενα σπιτι χτισμενο σε μια ταρατσα οικοδομης το οποιο χτιστηκε

αργοτερα και σκεφτονται να μου το δωσουν σε πολυ καλη τιμη μιας και εγω δεν εχω σπιτι δικο μου και αυτο δεν τους χρειαζεται. Εφερα εναν μηχανικο

και ο ανθροπως μου λεει οτι το σπιτι ειναι ενταξει αλλα δεν φαινεται να εχει κολωνες η δοκαρια (δεν ξερω πως τα λενε), φαινεται να ειναι χτισμενο με τουβλα

αλλα εφοσον δεν εχει βγαλει καποιο θεμα εδω και 30 χρονια που ειναι χτισμενο δεν ξερω τι να σκεφτω.  Αυτο ειναι ενα συνηθες φαινομενο για τετοιου

ειδους σπιτια? Πιστευετε οτι αξιζει μια τετοια αγορα? Τι συνεπειες μπορει να εχει μελλοντικα?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Ευχαριστω πολυ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

1. (και βασικότερο, επειδή το ακούω συνέχεια): το ότι μια κατασκευή δεν έχει εμφανίσει βλάβες τα προηγούμενα 30 χρόνια, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είναι ασφαλής, μπορεί να είναι κάλλιστα σύμπτωση

2. σε παρόμοιες περιπτώσεις ελέγχουμε αν υπάρχει οικοδομική άδεια, αν υπάρχει παίρνουμε από την Πολεοδομία τα σχέδια της (αρχιτεκτονικά, στατικά) και ελέγχουμε αν έχουν εφαρμοστεί

3. όλα αυτά τα αναλαμβάνει Μηχανικός, που απ'ότι μας λέτε έχει ελέγξει την κατασκευή, συνεπώς τι να πούμε κι εμείς από το φόρουμ χωρίς στοιχεία?

4. πάντως από την περιγραφή της κατασκευής που μας κάνατε, θα πρότεινα ιδιαίτερη προσοχή!

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Nek1985: "Εφερα εναν μηχανικο

και ο ανθρρωπος  μου λεει οτι το σπιτι ειναι ενταξει...   αλλα δεν φαινεται  ...   "

 Αν ελεγες οτι το ειδες  μονος σου και δεν φαινεται σωστό ή γερο ή ξερωγωτι

θα σου λεγαμε να φερεις μηχανικο

Αφου ήδη εφερες  μηχανικο,  και σου ειπε αυτα που σου ειπε,

εμεις,  σε τι να διαφωνησουμε  μαζι του, ερευνωντας ..."μακροσκοπικά"....

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, Nek1985 said:

Αυτο ειναι ενα συνηθες φαινομενο για τετοιου ειδους σπιτια?

Ναι, για κτίσματα προ του 1960 είναι σύνηθες.

Αλλά είναι σύνηθες με πάχος τοίχου > 50 εκατοστών, ισόγεια κατά κανόνα ή το πολύ διώροφα, με λίθους και όχι κοινό τουβλο και με χτίσιμο από μάστορες με αρκετά κιλά .... λάσπη στη πλάτη τους.

Τώρα μια κατασκευή του '80 με κοινό τούβλο διάτρητο, χτισμένο από ένα χτίστη φίλο του φίλου δεν το λες και υπόδειγμα αντισεισμικής συμπεριφοράς εάν δεν έχει μελετηθεί πριν την κατασκευή του. Εάν δε, είναι αυθαίρετο πανωσήκωμα σε υφιστάμενη οικοδομή, χτυπάνε επιπλέον καμπανάκια για όλο το δόμημα.

Αλλά αφού γνωμάτευσε συνάδερφος με επιτόπια αυτοψία, εμείς περισσεύουμε.

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.