Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριοθέτηση ποταμού, σε σχέδιο πόλης.


gio

Recommended Posts

Για έκδοση οικ. άδεια; μου ζητάνε μελέτη οριοθέτησης ποταμού.

Πρόκειται για οικόπεδο, σε σχέδιο πόλης, με κυρωμένη πράξη εφαρμογής.

Το οικόπεδο στην μια πλευρά του βλέπει σε δρόμο και μετρά τον δρόμο υπάρχει ποτάμι.

Βοήθεια οι ειδήμονες.....είναι δυνατόν να ζητάνε κάτι τέτοιο!!!!  μέσα σε σχέδιο πόλης, όταν μάλιστα έχουν μπει οι ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές, όταν υπάρχει εισφορά σε γη και χρήμα και γενικά όταν έχει υπολογιστεί και έχει γίνει εφαρμογή της πράξης εδώ και 20-30 χρόνια!!!!

ισχύει;;;;

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια πραξη εφαρμογης,

που υπολογισε εισφορες σε γη και χρήμα, δημιουργησε οικοπεδα, δρομους, λοιπα κοινοχρηστα - οπως ειναι ο ποταμος.-

Εσυ εχεις προσωπο σε κοινοχρηστη οδο.

Εκ του νομου τα οικοπεδα που αποδιδονται ειναι αρτια και οικοδομησιμα.

Με ποιές διαταξεις θεωρουν οτι το οικοπεδο

"ειναι αρτιο και θα καταστει οικοδομησιμο, μετα την οριοθετηση ποταμου???"

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο 2003 βγήκε ένας νόμος που λέει ότι δεν μπορεί να κυρωθεί πράξη εφαρμογής εφόσον περιλάμβανεται στο σχέδιο ποταμος και  δεν έχει γίνει οριοθέτησή του. Και είχε και αναδρομική ισχύ... Μήπως εκεί κολλάνε, επειδή έχουν λερωμένη τη φωλιά τους να βγάλεις εσύ το φίδι από τη τρύπα. Ρε μαστίγιο που θέλουν... Δεν ξέρω από πού είσαι αλλά εδώ στο Άργος υποφέρουμε από τις προχειρότητες και τις κομπίνες τους 30 χρόνια τώρα ...σου λέει βγάλε το σχέδιο τώρα να φάμε όλοι με χρυσά κουτάλια και ασε τους μετά να χτυπιουνται που δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι η κύρωση έγινε παλιά

.. για πες λίγο το ΦΕΚ, γιατί νομίζω υπάρχει και κάτι σε 2013

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jojo said:

φαντάζομαι η κύρωση έγινε παλιά

.. για πες λίγο το ΦΕΚ, γιατί νομίζω υπάρχει και κάτι σε 2013

Από προσωπική πείρα το ξέρω(δεν είναι στο αντικείμενό μου), έχω απόφαση δικαστηρίου για ανάκληση πράξης εφαρμογής 1/1995:

- με τον 3212/2003 άρθρο 11 ορίζει ναι μεν η Π.Ε. ειναι οριστική και αμετάκλητη άλλα μπορεί ανακληθεί αν ......

- από Σ.τ.Ε. αναφέρεται οτι: έχει κριθεί ναι μεν ο 3212/2003 δεν εχει αναδρομική ισχύ αλλά αν διαπιστωθεί από τη διοίκηση οτι λόγω εσφαλμένης νομικής εκτίμησης ή πλάνης έχουν εκδοθεί πολεοδομικές μελέτες, μπορεί η διοίκηση να κανει μερική ανάκληση κτλ..

- ν.880/1979 αρθρο 6 οπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 6 του Ν.2052/1992 ορίζονται: 1)εντος ή εκτός ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός οικισμών τρερούμενου ρυμοτομικού σχεδίου χείμαρροι, ρύακες... αποτυπούνται επί τοπογραφικού και υψομετρικού διαγράμματος, 2)ο καθορισμός της οριογραμμής των παραπάνω σημειούται επί του διαγράμματος 3) τα ως άνω διαγράμματα επικυρούνται με Π.Δ....

κατά την έννοια των ανωτέρω διατάξεων η ένταξη των ρεμάτων σε πολεοδομική ρύθμιση είναι επιτρεπτή μόνο όταν τούτο επιβάλλουν οι ανάγκες ενός ευρυτερου πολεοδομικού σχεδιασμού και μόνο εφόσον διασφαλίζεται η επιτέλεση της φυσικής τους λειτουργίας. Ως εκ τούτου πρωταχικός όρος για την ένταξη των ρεμάτων σε πολεοδομική ρύθμιση είναι η προηγούμενη αποτύπωση τους και ο καθορισμός της οριογραμμής τους.(Σ.τ.Ε. 4531/2009, Σ.τ.Ε. 319/2002,Σ.τ.Ε.2669/2001). Εξάλλου , δεδομένου οτι η οριοθεσία του ρέματος προφανώς επηρεάζει την τακτοποίηση των παραρεμάτιων ιδιοκτησιών, δεν επιτρέπεται να εκδοθεί Π.Ε. ρυμοτομικού σχεδίου, προσκύρωσης, τακτοποίησης και αναλογισμού αποζημίωσης αν δεν έχει καθοριστεί προηγουμένως η οριστική οριογραμμή του ρέματος (Σ.τ.Ε. 899/2011).

Τώρα για τον συνάδελφο που άνοιξε το θέμα:

αν σου λενε κάτι τέτοιο ή θα τους πεις να κάνουν ανάκληση της Π.Ε. ή θα κάνουν μοκο και θα προχωρήσεις σε άδεια , όπως και άλλοι εκεί γύρω φαντάζομαι..Το κουλό είναι οτι απο οτι καταλαβαίνω παρεμβάλεται και οδός στο οικοπεδό σου και στο ρεμα...

 

Υ.Γ. όποιος θέλει την απόφαση δικαστηρίου μου στέλνει μηνυμα το μεηλ του και του την δίνω. Ενημερωτικά εμείς κάναμε μερική ανάκληση/μάλλον τροποποιήση είναι το σωστό και γυρίζουμε στις αρχικές μας ιδιοκτησίες στην επιφάνεια που αναλογεί στις τελικ΄ς ιδιοκτησίες, γιατι μας το ειχαν πάρει όλο το οικόπεδο και μας είχαν δώσει  το αναλογούν σε νεα οικόπεδα δίπλα ακριβώς στο ποτάμι...

Edited by geomast84
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

σωστα [+1]

με τον ν. 3212 αναγνωρισθηκε οτι και τα μηχανηματα κανουν λαθη, αφου τα χειρίζονται ανθρωποι...

αρα δεν υπαρχει "αμαχητο  τεκμηριο" υπερ της νομιμοτητας μιας ΠΕ, αλλά αναγνωριζονται συγκεκριμενοι λογοι ανάκλησής τους,

και μαλιστα δοθηκε, τελικα, και αναδρομικη ισχυς [λογικο]

[Προσφατα ειχαμε αναφερει εδώ, την ακυρωση μιας ΠΕ στην Αθηνα, [παραλια Καλυβιων]  λογω δημιουργιας περιπου 80 οικοπεδων αρτιων και οικοδομησιμων με εφαρμογη του αρθρου 25, [πλην μεχρι την ακυρωση της, ηταν νομιμη και ισχυρη και η ΥΔΟΜ δεν ειχε δκαιωμα να  την  αμφισβητησει].

ΣτΕ 369/2016 [Παράνομη κύρωση μεμονωμένης πράξης εφαρμογής για την παραλία Καλυβίων]

        

Στην προκειμενη περίτωση,  ομως,  δεν μας  αναφερθηκε οτι υπηρχε μια ΠΕ και εχει ανακληθει.

Επομενως, εως οτου "ανακληθει" η ΠΕ, η ΥΔΟΜ υποχρεουται να ακολουθησει τος ορους δομησης της ΠΕ.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν μπορούν να του ζητάνε να κανει οριοθέτηση ακόμα και αν όντως πρέπει να γίνει (από τη διοίκηση ομως) ούτε να περιμένει πότε θα γίνει για να χτίσει ... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ή προχωράει με άδεια οικοδομής αφού όπως σωστά έγραψες τα οικόπεδα είναι άρτια κ οικοδομήσιμα ή αν θέλει να το τραβήξει ή αν η πολεοδομία δεν δίνει άδεια , του δίνω παράδειγμα τη δικιά μου περίπτωση ότι μπορεί να ζητήσει τροποποίηση με αλλαγή οικοπέδου ή αποζημίωση.( τραβηγμένο και χρονοβόρο)

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, geomast84 said:

Κάπου στο 2003 βγήκε ένας νόμος που λέει ότι δεν μπορεί να κυρωθεί πράξη εφαρμογής εφόσον περιλάμβανεται στο σχέδιο ποταμος και  δεν έχει γίνει οριοθέτησή του. Και είχε και αναδρομική ισχύ... Μήπως εκεί κολλάνε, επειδή έχουν λερωμένη τη φωλιά τους να βγάλεις εσύ το φίδι από τη τρύπα. Ρε μαστίγιο που θέλουν... Δεν ξέρω από πού είσαι αλλά εδώ στο Άργος υποφέρουμε από τις προχειρότητες και τις κομπίνες τους 30 χρόνια τώρα ...σου λέει βγάλε το σχέδιο τώρα να φάμε όλοι με χρυσά κουτάλια και ασε τους μετά να χτυπιουνται που δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα

Κατι τετοιο εχει γίνει. Εχει κυρωθει η πραξη το 1999 και δεν εχουν κανει οριοθετηση του ποταμου.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, jojo said:

φαντάζομαι η κύρωση έγινε παλιά

.. για πες λίγο το ΦΕΚ, γιατί νομίζω υπάρχει και κάτι σε 2013

για φεκ...δεν γνωριζω. η κυρωση εγινε με αποφαση νομαρχη του 1999 και για την οριοθετηση υπαρχει ο 4258/2014 και πιο προφατος με φεκ 428/Β/2017

ΦΕΚ-ΚΥΑ-Οριοθέτηση-Υδατορεμάτων-16022017.pdf

ν 4258 - Τροπ ΝΟΚ.pdf

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, geomast84 said:

....... Εξάλλου , δεδομένου οτι η οριοθεσία του ρέματος προφανώς επηρεάζει την τακτοποίηση των παραρεμάτιων ιδιοκτησιών, δεν επιτρέπεται να εκδοθεί Π.Ε. ρυμοτομικού σχεδίου, προσκύρωσης, τακτοποίησης και αναλογισμού αποζημίωσης αν δεν έχει καθοριστεί προηγουμένως η οριστική οριογραμμή του ρέματος (Σ.τ.Ε. 899/2011).

Τώρα για τον συνάδελφο που άνοιξε το θέμα:

αν σου λενε κάτι τέτοιο ή θα τους πεις να κάνουν ανάκληση της Π.Ε. ή θα κάνουν μοκο και θα προχωρήσεις σε άδεια , όπως και άλλοι εκεί γύρω φαντάζομαι..Το κουλό είναι οτι απο οτι καταλαβαίνω παρεμβάλεται και οδός στο οικοπεδό σου και στο ρεμα...

 

Υ.Γ. όποιος θέλει την απόφαση δικαστηρίου μου στέλνει μηνυμα το μεηλ του και του την δίνω. Ενημερωτικά εμείς κάναμε μερική ανάκληση/μάλλον τροποποιήση είναι το σωστό και γυρίζουμε στις αρχικές μας ιδιοκτησίες στην επιφάνεια που αναλογεί στις τελικ΄ς ιδιοκτησίες, γιατι μας το ειχαν πάρει όλο το οικόπεδο και μας είχαν δώσει  το αναλογούν σε νεα οικόπεδα δίπλα ακριβώς στο ποτάμι...

 

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

ΣτΕ 369/2016 [Παράνομη κύρωση μεμονωμένης πράξης εφαρμογής για την παραλία Καλυβίων]

         Στην προκειμενη περίτωση,  ομως,  δεν μας  αναφερθηκε οτι υπηρχε μια ΠΕ και εχει ανακληθει.

Επομενως, εως οτου "ανακληθει" η ΠΕ, η ΥΔΟΜ υποχρεουται να ακολουθησει τος ορους δομησης της ΠΕ.

 

Καταπληκτικα και τα δυο.

Ανακληση - ακυρωση μερικως της πραξης για να δουν τι εστι βερυκοκο. Ειναι απαραδεκτο χρονια τωρα πολη με ποταμι στο αστικο ιστο και με γνωστα δρωμενα στην περιοχη του να μην εχει κανει οριοθετηση και να ζητα απο τον καθε ιδιοκτητη να την κανει αυτος!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.