Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρόνος διεκπεραίωσης τοπογραφικού


jlian

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Από τη στιγμή που ένας τοπογράφος πάρει μετρήσεις σε ένα αγροτεμάχιο, τι διαδικασία χρειάζεται για να παράξει το τελικό τοπογραφικό διάγραμμα;

Αυτό το ρωτάω σαν πελάτης, γιατί βλέπω κάποιες καθυστερήσεις που δεν μπορώ να εκτιμήσω αν είναι πραγματικές. Δηλαδή η στάνταρ διαδικασία που ακολουθεί είναι να κάτσει να  βγάλει το σχέδιο και να μου το παραδώσει ή υπάρχουν και άλλες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που παράγει το τοπογραφικό διάγραμμα δεν έχει κανένα νόημα να αναλυθεί, εκτός κι αν ασχολείστε με την εργασία αυτή. 

Ο χρόνος που απαιτείται εξαρτάται από αμέτρητες παραμέτρους, οπότε είναι υποκειμενικό και γενικόλογο ότι κι αν πούμε.

Αν θέλετε να έχετε αντικειμενική άποψη μπορείτε να συγκρίνετε μόνο με τον χρόνο που συμφωνήσατε. 

Δεν μας είπατε όμως: πόσος ήταν ο χρόνος παράδοσης που συμφωνήσατε και πόσος έχει περάσει ???? 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει και έρευνα. Δεν γίνεται την ίδια μέρα να γίνει η αποτύπωση και το βράδυ να είναι έτοιμο και το σχέδιο.

Ο χρόνος είναι υποκειμενικός και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος σύνταξης του τοπογραφικού μπορεί να είναι από λίγες ημέρες έως κάποιους μήνες αναλόγως περιοχής, ακινήτου και πληρωμής/εξόφλησης από τον πελάτη 8-).

Ιδιαίτερα δε εάν ο τοπογράφος έχει να αναζητήσει τεχνικά στοιχεία από το Δήμο, το Δασαρχείο, την αρχαιολογία, τα δημόσια κτήματα κτλ όπου οι χρόνοι απάντησης είναι άνω του μήνα συνήθως.

Σίγουρα όμως δεν είναι μια διαδικασία του στυλ "να κάτσει να βγάλει ένα σχέδιο" όπως αναφέρετε.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

jlian

Στα πολύ σωστά που αναφέρουν οι συνάδελφοι να προσθέσω ότι πολλοί ιδιώτες θεωρούν ότι το τοπογραφικό είναι μόνο η μέτρηση. Προς άρση παρερμηνειών σε ενημερώνω ότι το τοπογραφικό είναι τοπογραφική μελέτη και όχι απλώς μέτρηση, εκτός και αν έγινε συμφωνία μόνο για αποτύπωση και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ας δώσω μερικά στοιχεία ακόμα για την περίπτωση που αναφέρω. Χρόνος παράδοσης δεν συμφωνήθηκε. Είχα όμως επικοινωνία με τον τοπογράφο και μου ανέφερε ότι "τα σχέδια είναι έτοιμα να σου τα στείλω". Κατάλαβα εκ των υστέρων ότι ήθελε να τον εξοφλήσω, πράγμα το οποίο έκανα. Σχέδια όμως δεν έχω πάρει, και μετά από επόμενη τηλεφωνική επικοινωνία ανακάλυψα ότι δεν είναι έτοιμα (για κάποιους προσωπικούς του λόγους που δεν θα αναφέρω), αλλά ΘΑ ετοιμαστούν και ΘΑ σταλούν. Δεν ξέρω αν αυτά αφορούν τοπογραφική μελέτη (δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο), πρόκειται πάντως για δήλωση περιουσιακών στοιχείων στο κτηματολόγιο. Το πρόβλημα μου τώρα είναι ένα και λέγεται προθεσμία δήλωσης στο κτηματολόγιο. Διαφορετικά δεν θα το έκανα θέμα. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν "την έχω πατήσει" με κάποιο τρόπο, να το πω πιο ...λαϊκά. Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη, μιας και τον άνθρωπο αυτόν δεν τον έχω συναντήσει ποτέ. Η επαφή έχει γίνει αρχικά μέσω τρίτου και στη συνέχεια μέσω τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, jlian said:

μιας και τον άνθρωπο αυτόν δεν τον έχω συναντήσει ποτέ. Η επαφή έχει γίνει αρχικά μέσω τρίτου και στη συνέχεια μέσω τηλεφώνου.

Το τοπογραφικό έγινε με τηλεμετρηση, αεροφωτογραφία, ενόραση;

Edited by VirusX2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, jlian said:

γιατί βλέπω κάποιες καθυστερήσεις που δεν μπορώ να εκτιμήσω αν είναι πραγματικές

 

43 minutes ago, jlian said:

Σχέδια όμως δεν έχω πάρει, και μετά από επόμενη τηλεφωνική επικοινωνία ανακάλυψα ότι δεν είναι έτοιμα (για κάποιους προσωπικούς του λόγους που δεν θα αναφέρω),

Επίσης, πέραν των παραπάνω που αναφέρθηκαν και συμφωνώ, οι προσωπικού λόγοι (που δεν γνωρίζουμε και γνωρίζει ο ενδιαφερόμενος) δικαιολογούν την καθυστέρηση (στον βαθμό που δεν τους γνωρίζουμε και δεν μπορούμε να τους συνεκτιμήσουμε).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, VirusX2 said:

Το τοπογραφικό έγινε με τηλεμετρηση, αεροφωτογραφία, ενόραση;

Νομίζω με τηλεμέτρηση

Παράθεση

Επίσης, πέραν των παραπάνω που αναφέρθηκαν και συμφωνώ, οι προσωπικού λόγοι (που δεν γνωρίζουμε και γνωρίζει ο ενδιαφερόμενος) δικαιολογούν την καθυστέρηση (στον βαθμό που δεν τους γνωρίζουμε και δεν μπορούμε να τους συνεκτιμήσουμε).

Προσωπικά σε παρόμοια περίπτωση (σε άλλο αντικείμενο, πληροφορικής συγκεκριμένα) έκανα πάσα τη δουλειά σε συνάδελφο για να με διευκολύνει στη συγκυρία. Το όποιο πρόβλημα μπορεί να έχω δεν αφορά τον πελάτη μου.

Edited by jlian
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να γίνει εξόφληση χωρίς την τελική παράδοση των σχεδίων. Καλύτερα να πάτε από το γραφείο του να μιλήσετε.

Ο χρόνος παράδοσης είναι όπως είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η μέτρηση στο οικόπεδο είναι μόνο ένα τμήμα (μικρό ποσοστό) της όλης διαδικασίας. Ένα πλήρες τοπογραφικό περιλαμβάνει μια σειρά υπεύθυνων δηλώσεων και απαιτεί έρευνα για να ολοκληρωθεί (συμβόλαια, όρους δόμησης περιοχής κλπ).  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.