Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υγρασία απο βεράντα σε κάτω διαμέρισμα


hihagr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά , 

Θα προσπαθήσω να είμαι το δυνατότερο συντομότερος για μην σας ταλαιπωρήσω . Άλλη μια κλασική περίπτωση βλάβης! Νοίκιασα ένα διαμέρισμα στην περιοχή της Πλάκας πριν απο 8 μήνες για εμπορική χρήση, εκμίσθωση σε εταιρίες για βραχυχρόνια μίσθωση  , το διαμέρισμα δεν είχε την παραμικρή ανακαίνιση από την εποχή της κατασκευής του το 1960. Με αποτέλεσμα να κάνω ένα μεγάλο συμβόλαιο αρκετών ετών και να του κάνω μια ανακαίνιση της τάξεως των 40.000 - 45.000 χιλιάδων ευρώ . Ένα μήνα μετά το τέλος της ανακαίνισης άρχισαν κάποια σημάδια υγρασίας στον χώρο του σαλονιού , τα σημάδια για ένα διάστημα περίπου 1,5 μήνα έμειναν σταθερά χωρίς να έχουν εξέλιξη . Ύστερα από ένα μικρό διάστημα με ιδιαίτερα χαμηλές και αρνητικές θερμοκρασίες η κατάσταση ξέφυγε πέρα από κάθε έλεγχο , η υγρασία άρχισε να εξαπλώνεται με ταχύτατους ρυθμούς σε όλη την επιφάνεια του σαλονιού Άμεσα ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη μου και τον μηχανικό της ανακαίνισης , ανακαλύψαμε το -αυτονόητο- ότι η πηγή του προβλήματος είναι από πάνω . Όλη η επιφάνεια του σαλονιού μου από επάνω είναι η βεράντα του ρετιρέ. Βλέποντας την βεράντα με τα μάτια μου και χωρίς καμία τεχνική γνώση ήμουν σίγουρος για την υπαιτιότητα του . Ήταν σπασμένες οι μαρμαροποδιες σε όλη την επιφάνεια περιμετρικά , ταυτόχρονα σπασμένες γλάστρες παντού με αποτέλεσμα να έχει φυτρώσει το χώμα απευθείας από πάνω στα πλακάκια , 100-200 μαζεμένα μπουκάλια μπίρας γέματα νερό από την βροχή και τέλος το πλακάκι χωρίς αρμούς ( κολυμπητό σε κόλλες όταν κατασκευάστηκε 1960 !!!! )
Οι μηχανικοί όλοι όσοι ήρθαν ήταν απόλυτοι , πρέπει να ξηλωθούν όλα και να τοποθετηθούν από την αρχή , στο άκουσμα και μόνο των προτάσεων ο υπαίτιος (επάνω ιδιοκτήτης) με ενημέρωσε πως δεν έχει την παραμικρή δυνατότητα για επισκευή αλλά και ταυτόχρονα και πρόθεση για επισκευή . Ταυτόχρονα πλέον το σπίτι δεν είναι καν κατοικήσιμο , η υγρασία έχει εξαπλωθεί παντού στο σαλόνι πέφτουν οι σοβάδες αλλά υπάρχει και κίνδυνος ηλεκτροπληξίας . Όπως αντιλαμβάνεστε είναι πλέον θέμα αστικής ευθύνης , και να ήθελα να το δώσω στους πελάτες μου , δεν μπορώ να πάρω τέτοια ευθύνη 
Η μόνη παρέμβαση που δέχτηκε μετά από πολύ κόπο από την μεριά του ιδιοκτήτη μου ήταν να κάνει μια επάλειψη με ένα διάφανο μονωτικό υλικό για να σταματήσει την παραπάνω υγρασία , βέβαια το κόστος το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης μου και οχι εκείνος , προς ενημέρωση σας το υλικό αυτό δεν άντεξε ούτε 10 μέρες , έφυγε όλο σαν σεντόνι απο την βεράντα του , ξεκόλλησε
Αφού περίμενα υπομονετικά περίπου 2 μήνες χωρίς να προχωρήσω νομικά το θέμα και έβλεπα την "επιχείρηση" μου να καταστρέφεται μέρα με την μέρα , έφτασα πλέον στο αμήν και έχω κινήσει τις παρακάτω ενέργειες  

1) Υγειονομικό (ήρθαν έκαναν αυτοψία και μου έδωσαν την έκθεση τους)

2)  Έγγραφη ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων από την δικηγόρο μου

3) Έκθεση από μηχανικό

4) Πολεοδομία ( έκανα αίτηση αλλά θα έρθουν λένε στην καλύτερη σε 4 μήνες!!!!)

!Ερωτήσεις!

α) από παρόμοιες υποθέσεις που ίσως γνωρίζεται πως καταλήγουν ?

β) κρίνεται πως πρέπει να κάνω κάτι ακόμα ?

γ) υπάρχει τρόπος να κινηθεί η πολεοδομία νωρίτερα? (γιατί καθημερινά έχω πραγματικά τεράστια διαφυγόντα κέρδη)

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους απαντήσουν και πάλι συγνώμη για το πανί που έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Αγωγή και δικαστήριο. Λογικά θα σας το έχει πει και η δικηγόρος σας. Από τα λεγόμενα σας, συμπεραίνω ότι έχει σταλεί μόνο εξώδικος διαμαρτυρία, σωστά; 

Σε προσωπική μου υπόθεση (ιδιόκτητο κατάστημα), μόνο έτσι συνετίστηκε ο ιδιοκτήτης του επάνω ακινήτου. Για την ιστορία, ίδια περίπτωση : κακή εφαρμογή μαρμαροστρωσης, λάθος κλίσεις κλπ σε ανοιχτό (μη στεγασμένο) χώρο, με αποτέλεσμα τα νερά της βροχής να περνούν από την πλάκα, στην οροφή του καταστήματος. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή την στιγμή έχω μόνο την εξώδικη διαμαρτυρία , και περιμένω την γνωμάτευση της πολεοδομίας για να προχωρήσω σε αγωγή και δικαστήριο , αλλά θα βγάλω άκρη σε 100 χρόνια πιστεύω , και βιάζομαι πολύ γιατί η κάθε μέρα που χάνω είναι δυστυχώς χρυσάφι για εμένα . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκα στη διαδικασία να πάρω γνωμάτευση πολεοδομίας. Κινηθήκαμε απευθείας με αγωγή (μετά από εύλογο χρονικό διάστημα από την κοινοποίηση της εξώδικου διαμαρτυρίας, για την οποία δεν λάβαμε ποτέ απάντηση).

Link to comment
Share on other sites

 υπαρχει αυτη η συζητηση

https://www.michanikos.gr/forums/topic/16411-στεγανοποίηση-βεράντας-ρετιρέ-ποιος-επιβαρύνεται-με-τα-έξοδα/?do=findComment&comment=717100

δες και τα ΠΜ

εδιτ

και να φωναξεις αμεσα τον μηχανικο για φωτο και πραγματογνωμοσυνη

διοτι, αλλη ειναι η υπαιτιοτητα για υγρασιες επειδη ειναι αναποδες οι ρυσεις

και αλλη οταν βλεπεις ενα ρετιρε μεσα στο σκουπίδι και στην μπιχλα...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία δεν θα πάρει θέση!

Άμεσα αγωγή και όχι μόνον (γνωρίζει ο δικηγόρος σας).....

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που δεν βγάλω άκρη , έχω κάνει και αίτηση στο ΤΕΕ για γνωμάτευση , φοβάμαι πως αν παω σε αγωγή χωρίς να έχω ενα επίσημο χαρτί μπορεί και να μην βγάλω άκρη!

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, hihagr said:

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία ποτέ? ή όταν έγινε η αγωγή υποχώρησε η απο πάνω σας?

Αυτό ακριβώς. Επειδή ήταν επαγγελματική η στέγη (κατάστημα), συνετίστηκαν και προχώρησαν άμεσα σε επισκευές. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πολεοδομία θα γνωματεύσει μόνο ως προς τη νομιμότητα των όποιων κατασκευών,  όπως λέει και ο directionless, πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να την περιμένετε. Θεωρώ ότι αρκεί τεχνική έκθεση μηχανικού... Κατά τα λοιπά, ακολουθήστε τις συμβουλές των προλαλησάντων.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.