Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΙΤΟΝΑ ΜΟΥ


ΣΩΤΗΡΗΣ3548

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Έχω μια διώροφη κατοικία η οποία συνορεύει με οικόπεδο άλλου ιδιοκτήτη στην μια πλευρά της. Ωστόσο ο σοβάς έχει φουσκώσει σε μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα μέσα στο σπίτι μόνο ο τοίχος που συνορεύει  να μαυρίζει. Προσπάθησα να μιλήσω με το γείτονα ώστε να με αφήσει μερικές μέρες να βάλω σκαλωσιές στο οικόπεδό του και να διορθώσω το πρόβλημα ωστόσο δεν το δέχεται με τίποτα και απειλεί. Να τονίσω ότι ο χώρος του είναι ένα μεγάλο άδειο οικόπεδο και μόνο κολλητά στο σπίτι μου στοιβάζει ξύλα.Δηλαδή δεν τον εμποδίζω σε τίποτα απολύτως  Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο ώστε να με συμβουλέψει τι να κάνω;Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by ΣΩΤΗΡΗΣ3548
Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεωρω μη γεγραμμενο

"δεν θέλω να αρχίσω να ρωτάω  μηχανικούς ή δικηγόρους γιατί υπάρχει κίνδυνος κάποιος να τον ενημερώσει "

και θελω να το διαγραψεις...άλλως δεν θα σου απαντουσα... οκ?

 

 

θα κανεις το πολυ απλο

θα μιλησεις με τον δικηγορο σου

και θα ζητησει με αγωγη να σου επιτρεψει να πατησεις στο οικοπεδο του να κανεις την δουλεια σου.

ούτε ντροπαλοσυνες...ουτε καχυποψιες ούτε υπονοούμενα...

ειτε κλειστη  ειτε  ανοιχτη... κοινωνια, αλλοιώς δεν θα κανεις τη δουλεια σου...

και να κερδισεις την δικη

και να το ευχαριστηθεις  κι εσυ

κι  εμείς  μαζι με σενα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν ντρέπομαι απλά δεν γνωρίζω την διαδικασία . Σου έχει τύχει εσένα κάποια τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δεν χρειαζεται να μπερδευεσαι για να  γνωρισεις την διαδικασια.

Την γνωριζει ο δικηγορος σου, με βαση το άρθρο 1018 ΑΚ περι  Ανοχής  επισκευών .

Περιμενει την εντολη σου

καλη συνεχεια

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimitris GM said:

και βεβαια δεν χρειαζεται να μπερδευεσαι για να  γνωρισεις την διαδικασια.

Την γνωριζει ο δικηγορος σου, με βαση το άρθρο 1018 ΑΚ περι  Ανοχής  επισκευών .

Περιμενει την εντολη σου

καλη συνεχεια

 

 

 

Απλά επειδή μπορεί να επιλέξω δικηγόρο που δεν γνωρίζει ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος .Γιατί πρώτη φορά θα οδηγηθω στα δικαστήρια και δεν ξέρω κάποιον καλό δικηγόρο. Επίσης αυτό το άρθρο το γνωρίζω ωστόσο θέμα αποζημίωσης δεν το δέχεται ο γείτονας. Μόνο αν υπαρχει τροπος να του ασφαλισω το χώρο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη διαδικασία πέραν αυτής που σου περιέγραψε ο dimitris GM, εγώ θα πρότεινα να ρωτήσεις επίσης το δικηγόρο σου αν υπάρχει τρόπος να πετύχεις δικαστική απόφαση που να απαγορεύει στον γείτονα να στοιβάζει ξύλα κολλητά στον τοίχο σου.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pegiavass said:

Δεν υπάρχει άλλη διαδικασία πέραν αυτής που σου περιέγραψε ο dimitris GM, εγώ θα πρότεινα να ρωτήσεις επίσης το δικηγόρο σου αν υπάρχει τρόπος να πετύχεις δικαστική απόφαση που να απαγορεύει στον γείτονα να στοιβάζει ξύλα κολλητά στον τοίχο σου.

Άρα από ότι καταλαβαίνω λογικά θα τα καταφέρω. Εννοώ οι πιθανότητες είναι υπέρ μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.