Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξη επαγγέλματος


Ioli_Trip

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω ποια διαδικασία ακολουθώ εφόσον έχω περάσει τις εξετάσεις και έχω στα χέρια μου τα πιστοποιητικά από το ΤΕΕ.

Χρειάζομαι επιπλέον χαρτιά για το ΤΣΜΕΔΕ ή αυτά με καλύπτουν ως προς τη διαδικασία η οποία ποιά είναι ακριβώς; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Ioli_Trip said:

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω ποια διαδικασία ακολουθώ εφόσον έχω περάσει τις εξετάσεις και έχω στα χέρια μου τα πιστοποιητικά από το ΤΕΕ.

Χρειάζομαι επιπλέον χαρτιά για το ΤΣΜΕΔΕ ή αυτά με καλύπτουν ως προς τη διαδικασία η οποία ποιά είναι ακριβώς; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλησπέρα κ καλή αρχή. 

Μόλις το πρωί ήμουν στο ΤΣΜΕΔΕ για την ίδια ακριβώς διαδικασία.

Για να κάνεις έναρξη πρέπει να κάνεις πρώτα μια προεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτή γίνεται καταθέτοντας μια αίτηση στο πρωτόκολλο (βρίσκεται στον ημιόροφο). Τα δικαιολογητικά για την προεγγραφή ειναι:

- Αίτηση (έχει εκεί απέξω -γενικες αιτήσεις)

- Αντίγραφο ταυτότητας 

- Αντίγραφο της βεβαίωσης που μας έστειλαν από το ΤΕΕ

- Βεβαίωση ΑΦΜ

- Βεβαίωση ΑΜΚΑ

Μετά με την προεγγραφή πας στη ΔΟΥ για την εναρξη κ μετά πίσω στο ΤΣΜΕΔΕ για την τελική εγγραφή στο ταμείο

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να μην βιαστείς να κάνεις έναρξη ελ επαγγέλματος μέχρι τη στιγμή που πραγματικά θα το χρειασθείς (πχ σφραγίδα ή τιμολόγιο)

Edited by maneni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο maneni, εκτός αν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής εισφορών, ανεξάρτητα επαγγελματικής απασχόλησης, οπότε ο χρόνος ασφάλισης θα σου είναι χρήσιμος μετά από ....ν χρόνια, στην συνταξιοδότησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αν μπορείς να το καθυστερήσεις κάντο. 

Από εκεί και πέρα, μιας και είμαι επίσης νέα μηχανικός, να πω ότι όλη αυτή η διαδικασία είναι λίγο της υπομονής. Η προεγγραφή μου έκανε ένα τρίμηνο να βγει (ευτυχώς μερικές ΔΟΥ δέχονται να γίνει έναρξη χωρίς το έγγραφο αυτό, με υπεύθυνη δήλωση ότι θα το προσκομίσεις όταν εκδοθεί, οπότε δεν είχα πρόβλημα με τη δουλειά μου), ενώ για την κανονική εγγραφή έχω κάνει αίτηση από τον Γενάρη κι ακόμα περιμένω.

 

υ.γ: Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ, η ασφάλιση μου (κι άρα οι μηνιαίες εισφορές) από πότε θεωρείται ότι ισχύει; Όταν έρθει το χαρτί της εγγραφής, θα πρέπει να πληρώσω για τους μήνες από την ημερομηνία αίτησης της προεγγραφής (Νοέμβριος '18),  της αίτησης εγγραφής (Ιανουάριος '19) ή από τον μήνα που θα εγκριθεί η αίτησή μου και μετά;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Jiggly said:

,,,η ασφάλιση μου (κι άρα οι μηνιαίες εισφορές) από πότε θεωρείται ότι ισχύει; ,,,

παλιά.... (αρχαίες εποχές όμως) μετρούσε η χρέωση απο την ημέρα που ξεκινούσε η ένταξη σου στο ΤΕΕ αυτόματα.....

Δεχόντουσαν μόνο να σου αφαιρέσουν τα νοσοκομειακά άν υπηρετούσες θητεία στον στρατό το χρονικό διάστημα της θητείας

Όλα τα άλλα τα χρέωναν κι ας μη μπορούσες καν να κάνεις χρήση

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βιαστεί ιδιαίτερα πάνε 5 χρόνια που έχω πάρει το πτυχίο.. :-D

Δεδομένου ότι χρειάζομαι άμεσα (μέσα στον επόμενο μήνα κι όχι το επόμενο τρίμηνο) να δείξω ότι έχω ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα με περιορίζει κάπου η όλη διαδικασία της εγγραφής;

Δεν κατάλαβα ακριβώς τη διαφορά έχει η προεγγραφή και η εγγραφή..

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Ioli_Trip said:

....

Δεν κατάλαβα ακριβώς τη διαφορά έχει η προεγγραφή και η εγγραφή..

δεν μπορώ να βοηθήσω σ αυτό διότι ΄΄ακουσα" πολλά νέα.. οπότε η μόνη σίγουρη λύση πας ΤΣΜΕΔΕ (ουρά, καφεδάκι στο χέρι κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Και γω για εγγραφή πήγαινα κ μου προέκυψε η προεγγραφή. 

Δεν ξέρω ποιος ακριβώς  είναι ο λόγος της προεγγραφής. Πάντως αυτή είναι η διαδικασία. Προεγγραφή -΄-> ΔΟΥ --> Εγγραφή 

Ακούγεται όντως παράλογο και πόσο μάλιστα αν κάνει τόσο καιρό όσο είπε η συνάδελφος παραπάνω... πφφφ

Θα πάω από αύριο στη ΔΟΥ να δω αν γίνεται η έναρξη με μια υπεύθυνη δήλωση, αν όντως αργεί τόσο πολύ η προεγγραφή κ θα ενημερώσω, γιατί κ γω ψιλο καίγομαι για την έναρξη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.