Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη επαγγέλματος


Ioli_Trip

Recommended Posts

8 ώρες πριν, Jiggly said:

Συμφωνώ ότι αν μπορείς να το καθυστερήσεις κάντο. 

Από εκεί και πέρα, μιας και είμαι επίσης νέα μηχανικός, να πω ότι όλη αυτή η διαδικασία είναι λίγο της υπομονής. Η προεγγραφή μου έκανε ένα τρίμηνο να βγει (ευτυχώς μερικές ΔΟΥ δέχονται να γίνει έναρξη χωρίς το έγγραφο αυτό, με υπεύθυνη δήλωση ότι θα το προσκομίσεις όταν εκδοθεί, οπότε δεν είχα πρόβλημα με τη δουλειά μου), ενώ για την κανονική εγγραφή έχω κάνει αίτηση από τον Γενάρη κι ακόμα περιμένω.

 

υ.γ: Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ, η ασφάλιση μου (κι άρα οι μηνιαίες εισφορές) από πότε θεωρείται ότι ισχύει; Όταν έρθει το χαρτί της εγγραφής, θα πρέπει να πληρώσω για τους μήνες από την ημερομηνία αίτησης της προεγγραφής (Νοέμβριος '18),  της αίτησης εγγραφής (Ιανουάριος '19) ή από τον μήνα που θα εγκριθεί η αίτησή μου και μετά;

 

Από την στιγμή που έκανες έναρξη επαγγέλματος, το οποίο λογικά συμπέφτει με την προέγγριση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι,

Πήρα την προεγγραφή απ' το ΤΣΜΕΔΕ (τελικά έκανε 20 μέρες όντως) και την βεβαίωση έναρξης εργασιών από την ΔΟΥ.

Για την τελική εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ πάω με φωτοτυπία της βεβαίωσης που μου έδωσε η ΔΟΥ ή χρειάζομαι και κάτι άλλο; 

Επίσης πρέπει να είμαι εγώ αυτοπροσώπως ή μπορώ να στείλω κάποιον να δώσει το χαρτί χωρίς υπεύθυνη δήλωση κλπ.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

μιας και υπάρχει παρόμοιο θέμα είπα να συνεχίσω στο υπάρχον και να μη δημιουργήσω νέο.

Είμαι νέος μηχανικός( μόλις παρέλαβα τη βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ) και έχω μια απορία. 

Γνωρίζω για τη διαδικασία που ακολουθείται αναφορικά με την έναρξη επαγγέλματος ( προεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ, έναρξη εργασιών στην αρμόδια ΔΟΥ και τελική εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ).

Η απορία μου είναι η εξής: δεδομένης της πρωτόγνωρης κατάστασης που επικρατεί στον κόσμο αυτόν τον καιρό υπάρχει κάποιος να ενημερώσει εάν έχει αλλάξει κάτι στη σχετική διαδικασία? Μήπως έχει απλοποιηθεί και πραγματοποιείται πλέον και ηλεκτρονικά από το site του ΕΦΚΑ? συνεχίζει και εξυπηρετεί το ΤΣΜΕΔΕ, απλά ίσως μόνο μέσω ραντεβού? 

Εάν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει κάτι παραπάνω ή έχει κάποια πρόσφατη θα το εκτιμούσα. Γιατί και να προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το τηλεφωνικό κέντρο του ΤΣΜΕΔΕ, κάτι που φυσικά και θα επιχειρήσω, θεωρώ ότι δε θα υπάρξει αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται ηλεκτρονικά. Η επικοινωνία με τον τέως τομέα ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ και νυν ΕΦΚΑ είναι μονόδρομος.

Η τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΣΜΕΔΕ ήταν άπιαστο όνειρο για τους μηχανικούς. Είχαν ένα fax που απαντούσαν παλιά. Τώρα υποτίθεται ότι έχουν καταργηθεί τα fax και χρησιμοποιούν email.

Αυτό που δεν έχει καταργηθεί είναι η ακατανόητη εμμονή να ενημερώνουν οι πολίτες τη μία δημόσια υπηρεσία (ΕΦΚΑ) για τις ενέργειες της άλλης (ΔΟΥ-έναρξη επαγγέλματος).

Στην αρχή @KeyserSoze καλύτερα να χρησιμοποιείς λογιστή και αργότερα αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, KeyserSoze said:

Μήπως έχει απλοποιηθεί και πραγματοποιείται πλέον και ηλεκτρονικά από το site του ΕΦΚΑ?

 

17 minutes ago, Overseer said:

Δεν γίνεται ηλεκτρονικά.

Χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν γίνεται ηλεκτρονικά, διότι δε γνωρίζω νέο συνάδελφο να έχει ακολουθείσει την νέα διαδικασία που ισχύει στον ΕΦΚΑ, ας δει ο συνάδελφος την Εγκ.46/2020 του ΕΦΚΑ και τις ερωτήσεις-απαντήσεις, όπου με σκοπό τη διευκόλυνση και επίσπευση των συναλλαγών, από 19/10/2020 έχουν τεθεί σε παραγωγική λειτουργία διάφορες νέες ηλεκτρονικές υπηρεσίες, για Μη Μισθωτούς Ασφαλισμένους, Ελεύθερους Επαγγελματίες, Αυτοαπασχολούμενους και Αγρότες, [κυρίως το εδάφιο (Ι)]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εγκύκλιο που ανήρτησε ο George-εγγύηση-galeos, ο ΕΦΚΑ ενημερώνεται υπηρεσιακά από την ΑΑΔΕ για την έναρξη δραστηριότητας και ξεκινάει την ασφάλισή σου. Είναι η διαδικασία “Βεβαίωση Υποβολής Απογραφικής Δήλωσης”.

Ουσιαστικά πηγαίνεις μόνο στη ΔΟΥ αφού η προεγγραφή ισοδυναμεί με την υποβολή του σχετικού αιτήματος.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η απάντηση στο έβδομο ερώτημα:

Παράθεση

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έκανα αίτηση χορήγησης βεβαίωσης Απογραφικής Δήλωσης, αλλά η διαδικασία δεν ολοκληρώνεται. Τι πρέπει να κάνω;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αν,  σε  οποιοδήποτε  στάδιο,  διακοπεί  η  ροή  της  διαδικασίας,  η  Υπηρεσία  θα σας  ενημερώσει  για  την  επόμενη  ενέργεια.  Σε  συγκεκριμένες  περιπτώσεις,  θα  πρέπει  να απευθύνεστε για την ολοκλήρωσή της στην αρμόδια Υπηρεσία e-ΕΦΚΑ.

Edited by Overseer
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από επικοινωνία μου με τον ΕΦΚΑ, επιβεβαιωθηκαν τα όσα σωστά είπατε παραπάνω.

Εδώ και 1 μήνα η διαδικασία γίνεται πλέον ηλεκτρονικά. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση διαβάζοντας και την εγκύκλιο είναι  ότι αφού υποβάλλεις ηλεκτρονικά την προεγγραφή στον ΕΦΚΑ, δεύτερο βήμα αποτελέι η Ενημέρωση της ΑΑΔΕ για την απογραφή στον e-ΕΦΚΑ, όπου  μέσω διαλειτουργικότητας ενημερώνεται η ΑΑΔΕ για τις υποβληθείσες Βεβαιώσεις Απογραφικής Δήλωσης.

Και τέλος πάλι μέσω διαλειτουργικότητας, ο e-ΕΦΚΑ ενημερώνεται από την ΑΑΔΕ, για τις ενάρξεις δραστηριότητας.

Ενω είχα καταλάβει ότι η επίσκεψη στη ΔΟΥ συνέχιζε να είναι ακόμα υποχρεωτική για την έναρξη, φαίνεται να μην είναι πια. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, KeyserSoze said:

η επίσκεψη στη ΔΟΥ συνέχιζε να είναι ακόμα υποχρεωτική για την έναρξη, φαίνεται να μην είναι πια. 

ακριβώς, φάινεται δεν είναι. 

Απλά γλυτώνεις το τμήμα της διαδικασίας που αφορά στο δικαιολογητικό του ΕΦΚΑ.

Κατά τ' άλλα πρέπει να υποβληθούν τα:

Εντυπο Μ2 και όπου απαιτείται  τα έντυπα Μ1, Μ6, Μ7, Μ10, Μ11 & Μ12

Δικαιολογητικά αναφορικά με τον χώρο άσκησης δραστηριότητας 

Το χαρτί από το ΤΕΕ (υποθέτω ότι ζητείται ακόμη)

και ας συμπληρώσει καόιος άλλος που έχει κάνει πρόσφατα ...

αν θυμάμαι καλα΄καόιος συνάδελφος είχε κάνει και είχε αναφέρει αναλυτικα΄την διαδικασία ... κάνε μαι αναζήτηση

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.