Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ιδιωτικά ασφαλιστικά/επενδυτικά προγράμματα ειδικά για μηχανικούς


andreas-p

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος αν υπάρχει κάποια τράπεζα ή ασφαλιστική με προϊόντα που έχουν ευνοϊκότερους όρους για μηχανικούς, π.χ. μέσω κάποιας συμφωνίας του ΤΕΕ;

Ανδρέας

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει.

Παρεπιπτόντως, φρόντισε να μελετήσεις τους όρους και να καταλάβεις που πας να μπλέξεις, πριν μπλέξεις. Αν πας και αγοράσεις κάτι που συνδιάζει ασφαλιστικό + επενδυτικό, θα μπλέξεις σίγουρα.

Για αμιγώς ασφαλιστικά προγράμματα συνιστώ να προτιμήσεις τις μεγάλες ασφαλιστικές. 

Για αμιγώς επενδυτικά προγράμματα θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι της προκοπής ειτε σε τράπεζα είτε σε ασφαλιστική.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε cv98019.

Ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια συλλογική συμφωνία, γιατί από μία γρήγορη έρευνα που έκανα και κοιτώντας κυρίως επενδυτικά/αποταμιευτικά, διαπίστωσα αυτό που έγραψες παραπάνω: τίποτα δε μου φάνηκε δελεαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ και στα υπόλοιπα άρθρα τους: https://www.ourwallet.gr/pos-epilexoume-ependytiki/

Μετά κοίτα εδώ: https://www.bogleheads.org/wiki/EU_investing και εδώ: https://www.bogleheads.org/forum/viewforum.php?f=22

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

Νομίζω ότι για μικρά ποσά (που ενδιαφέρομαι εγώ τουλάχιστον) η λύση του broker εξωτερικού είναι μονόδρομος ακόμα και αν ενδιαφέρεσαι για μία σταθερή επένδυση χωρίς ενδιάμεσες συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, αν μη τι άλλο, είναι καλό:

1. Το κόστος τους είναι ελάχιστο σε σχέση με τους brokers εσωτερικού

2. Υπόκεινται σε κανονισμούς και εποπτεύονται από σοβαρές ελεγκτικές αρχές

3. Τα χρήματα βρίσκονται εκτός ελληνικής επικράτειας

4. Δίνουν πρόσβαση σε αξιόλογα, χαμηλού κόστους προϊόντα, που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα

 

Όλοι οι broker στοχεύουν πελάτες που κάνουν συχνές συναλλαγές μιας και οι προμήθειες χρεώνονται ανά συναλλαγή.

Αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιος που ενδιαφέρεται για μία σταθερή επένδυση χωρίς ενδιάμεσες συναλλαγές εχει καλύτερες επιλογές.

Απλά δεν θα είσαι ο καλύτερος πελάτης τους - μην περιμένεις να σου στέλνουν κάρτες κάθε Χριστούγεννα :-)

Link to comment
Share on other sites

ποιές εταιρίες έχουν τέτοια προγράμματα;

 

απ' ότι ξέρω τα ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα δεν είναι όπως τα συνταξιοδοτικά ταμεία στη  Ελλάδα όπου παίρνεις σύνταξη στα 62 χρόνια και μετά παίρνεις τη  σύνταξη σου μέχρι να πεθάνεις.

Στο εξωτερικό νομίζω ότι αποταμιεύεις/επενδύεις μεσω αυτών των προγραμμάτων και όταν φτάσεις σε μία ηλικία σου επιστρέφουν το ποσό που έχει συσσωρευτεί στον λογαριασμό σου αλλά δεν έχουν κάποια άλλη υποχρέωση πλέον, έτσι δεν είναι;  

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πλήρη εικόνα του τι γίνεται στο εξωτερικό. Όμως Πέτρο εγώ για κάτι σχετικό με τη δεύτερη περίπτωση ρωτούσα. Αν π.χ. είχε κάποιο ευνοϊκό ασφαλιστικό ή επενδυτικό πρόγραμμα σαν και αυτό που περιγράφεις π.χ. η τράπεζα Αττικής για τους μηχανικούς ή κάποιο ομαδικό συμβόλαιο του ΤΕΕ.

cv98019 μιας και μιλάμε για χρεώσεις και δεδομένου ότι υπάρχει και inactivity fee, κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι: αν αγοράσω, π.χ. ένα Α/Κ, είμαι δεσμευμένος από τον συγκεκριμένο broker, ή για παράδειγμα μπορώ να το αγοράσω, να ξεγραφτώ από τον broker και να ξαναγραφτώ μετά από 10 χρόνια για μου εξοφληθεί;

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, andreas-p said:

cv98019 μιας και μιλάμε για χρεώσεις και δεδομένου ότι υπάρχει και inactivity fee, κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι: αν αγοράσω, π.χ. ένα Α/Κ, είμαι δεσμευμένος από τον συγκεκριμένο broker, ή για παράδειγμα μπορώ να το αγοράσω, να ξεγραφτώ από τον broker και να ξαναγραφτώ μετά από 10 χρόνια για μου εξοφληθεί;

Καταρχάς, οι χρεώσεις είναι ο σημαντικότερος δείκτης για το αν το πρόγραμμα που ακολουθείς θα έχει επιτυχία ή όχι.

Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα των ασφαλιστικών/επενδυτικών/συνταξιοδοτικών προγραμμάτων που θα βρεις σε ασφαλιστικές εταιρείες ή τράπεζες, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Και δυστυχώς πολλές απο τις χρεώσεις είναι κρυμμένες στα ψιλά γράμματα - δύσκολα μπορείς να τις αντιληφθείς. Άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι σε δεσμεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν καταλάβεις ότι έκανες λάθος και θέλεις να σπάσεις το συμβόλαιο πρόωρα, θα χάσεις κεφάλαιο. Και τα προβλήματα συνεχίζουν...

Όσον αφορά την ερώτησή σου:

- Ανοίγεις λογαριασμό σε ένα broker.

- Μέσω του broker αγοράζεις διαπραγματεύσιμα αμοιβαία κεφάλαια (ETF).

- Αν θέλεις να κλείσεις το λογαριασμό σου, πρέπει πρώτα είτε να μετακινήσεις τα ETF σε άλλο broker είτε να τα πουλήσεις.

- Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός - όποτε θες αγοράζεις, όποτε θες πουλάς.

Αν σε ενδιαφέρει να μην έχεις καθόλου πάγιες ετήσιες χρεώσεις (inactivity fee κτλ), πήγαινε με την Degiro. Προσφέρει και ETF χωρίς προμήθεια αγοράς. Μπορείς να τη βγάλεις  τζάμπα.

Πάντως μιλάμε για μικρά έξοδα. Inactivity fee της τάξης του 0.1% είναι απειροελάχιστο σε σχέση με το 2% που χρεώνουν τα Α/Κ ενός τυπικού "συνταξιοδοτικού προγράμματος" (αυτό δεν το λένε στο προσπέκτους, πρέπει να το ψάξεις...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, πετρος748 said:

ποιές εταιρίες έχουν τέτοια προγράμματα;

 

απ' ότι ξέρω τα ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα δεν είναι όπως τα συνταξιοδοτικά ταμεία στη  Ελλάδα όπου παίρνεις σύνταξη στα 62 χρόνια και μετά παίρνεις τη  σύνταξη σου μέχρι να πεθάνεις.

Στο εξωτερικό νομίζω ότι αποταμιεύεις/επενδύεις μεσω αυτών των προγραμμάτων και όταν φτάσεις σε μία ηλικία σου επιστρέφουν το ποσό που έχει συσσωρευτεί στον λογαριασμό σου αλλά δεν έχουν κάποια άλλη υποχρέωση πλέον, έτσι δεν είναι;  

Δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η ερώτηση.

Στο εξωτερικό, πχ στις ΗΠΑ, μπορείς να αγοράσεις μια SPIA Annuity με ένα εφάπαξ ποσό και να σε πληρώνουν μηνιαία μέχρι να πεθάνεις. Αν σε συμφέρει να την αγοράσεις ή όχι, είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν και καλύτερα προϊόντα, ανάλογα με την περίπτωση.

Στην Ελλάδα, αν πάρεις σύνταξη στα 62 και αν αυτά που θα πάρεις σε φτάνουν, δεν έχει νόημα να μπλέξεις με επενδύσεις. Τόνισα και τα δύο "αν".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.