Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο και Χρησικτησία


Chabo

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα και ζητώ την γνώση σας. Σε αγρό διανομής του 1929 στο όνομα του προπαππού μου δεν έχει γίνει ποτέ αποδοχή κληρονομιάς και μοιράσαμε δια λόγου τον αγρό με τα ξαδέρφια μου τοποθετώντας φράχτη,  όλοι κατέχουμε προ 20ετίας τμήματα αυτού που δεν εφάπτονται μεταξύ τους και είναι άνισα, συγκεκριμένα ολόκληρο το αγροτεμάχιο είναι 7.875 τμ και εγώ από αυτά κατέχω 3 τμήματα α) 2300τμ, β) 88τμ και γ) 35τμ                                                                                                                                                                                                                                                   Το ερώτημά μου είναι πως θα αναφερθούν στην ένορκη κατάθεση για χρησικτησία και πως στο Εθνικό Κτηματολόγιο?                                                                                                                                               Σας παραθέτω συνημμένα

11)_ΜΑΡΑΘΙΕΣ_666.pdf

12)_ΜΑΡΑΘΙΕΣ_666_ΑΠΟΘΗΚΗ.pdf

13)_ΜΑΡΑΘΙΕΣ_666_ΚΑΛΑΜΙΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

 επομενως  εσυ  εχεις τρια δικαιωματα

αυτα δηλωνεις

Πολύ πιο ευκολα θα γινονταν τα πραγματα, εάν επιβεβαιωναν   με ένορκες βεβαιωσεις  οι υπολοιποι για τον καθε εναν και το τι του ανήκει,  με βαση την απο 40ετιας προφορικη διανομη μεταξυ τους.

[και δεν θα  εχετε επικαλυψεις...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά,  στο κτηματολόγιο θα καταθέσω τρία ΚΑΕΚ, κάθε  τμήμα ξεχωριστά ασχετως αν και τα τρία βρίσκονται στο ίδιο αγροτεμάχιο και αυτό για να προσδιορίσω την θέση του κάθε δικαιώματος.                                                                                                                                                                                                                                                                                            Στην ένορκη βεβαίωση πάλι ξεχωριστά θα τα αναφέρω? πχ                                                                                                                                                                                                                                1) τμήμα του 666 αγροτεμαχίου εκτάσεως 2300τμ που συνορεύει ....                                                                                                                                                                                                              2)τμήμα του 666 αγρ.... εκτάσεως 88τμ που συνορεύει....                                                                                                                                                                                                                                     3)τμήμα του 666 αγρ.... εκτάσεως 35τμ που συνορεύει....                                                                                                                                                                                                                                    Η                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    1) Τμηματα του 666 αγροτεμαχίου στη θέση .... Α) έκταση 2300τμ που συνορεύει β..ν..α..δ.. Β) έκταση 88τμ που συνορεύει β...ν...α...δ... Γ) έκταση 35τμ που συνορεύει β..ν..α..δ..            Επίσης ένα άλλο ερώτημα μου, έχω ένα αγρόκτημα με τίτλο (βγήκε από αναδασμό και εγγεγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο), δίπλα ακριβώς έχω ένα άλλο το οποίο θα το δηλώσω με χρησικτησία, το κάθε αγρόκτημα έχει τον δικό του αριθμό,  εγώ όμως τα έχω ενώσει και φαίνεται ενιαίο και στον χάρτη της φωτοθέασης του κτηματολογίου. Μπορώ να τα δηλώσω σε ένα ΚΑΕΚ και να επικαλεσθώ για το α) τον τίτλο που κατέχω και για το β) την ένορκη της χρησικτησίας?

Κ.Δημήτρη, σε ευχαριστώ για την διάθεση του χρόνου σου και της σκέψης σου!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2019 at 7:11 ΜΜ, dimitris GM said:

δεν υπαρχει "ιδιο αγροτεμαχιο"

το εχουν χωρισει    ανανταμ παπανταμ

 

Και στη ένορκη βεβαίωση θα τα περιγράψω ξεχωριστα κάθε τμήμα  όπως στη 1η περίπτωση που αναφέρω ποιό πάνω?

Αφού το έχουν χωρίσει, τότε για 2ο ερώτημα που ένωσα τα δύο αγροτεμάχια μπορώ να δηλώσω ως ένα?  τζούμ ταρατατζούμ οεο

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2019 at 4:39 ΜΜ, Chabo said:

   Επίσης ένα άλλο ερώτημα μου, έχω ένα αγρόκτημα με τίτλο (βγήκε από αναδασμό και εγγεγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο), δίπλα ακριβώς έχω ένα άλλο το οποίο θα το δηλώσω με χρησικτησία, το κάθε αγρόκτημα έχει τον δικό του αριθμό,  εγώ όμως τα έχω ενώσει και φαίνεται ενιαίο και στον χάρτη της φωτοθέασης του κτηματολογίου. Μπορώ να τα δηλώσω σε ένα ΚΑΕΚ και να επικαλεσθώ για το α) τον τίτλο που κατέχω και για το β) την ένορκη της χρησικτησίας?

Κ.Δημήτρη, σε ευχαριστώ για την διάθεση του χρόνου σου και της σκέψης σου!

Οχι θα τα δηλωσεις ξεχωριστα διοτι δεν προκυπτει οτι εχουν ενωθει απο καποια συμβολαιογραφικη πραξη.

Οσον αφορα την χρησικτησια,, ο,τι και να δηλωσεις στο τελος θα επεξεργαστουν απο την κτηματολογιο και θα σου βγουν στην αναρτηση. Αυτο που θελω να πω ειναι, δηλωσε τα οπως νομιζεις εσυ καλυτερα και βλεπεις μετα την αναρτηση(που θα εχουν δηλωσει και τα ξαδερφια σου και θα εχει επεξεργαστει ολο). 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, giwrf said:

Οχι θα τα δηλωσεις ξεχωριστα διοτι δεν προκυπτει οτι εχουν ενωθει απο καποια συμβολαιογραφικη πραξη.

Οσον αφορα την χρησικτησια,, ο,τι και να δηλωσεις στο τελος θα επεξεργαστουν απο την κτηματολογιο και θα σου βγουν στην αναρτηση. Αυτο που θελω να πω ειναι, δηλωσε τα οπως νομιζεις εσυ καλυτερα και βλεπεις μετα την αναρτηση(που θα εχουν δηλωσει και τα ξαδερφια σου και θα εχει επεξεργαστει ολο). 

Μα και εκείνα που τα χωρίσαμε δεν τα κάναμε κατάτμιση με επίσημο έγγραφο παρά μόνοι μας βάλαμε τους φράχτες και θα δηλωθούν ξεχωριστα κάθε έκταση και δικό της ΚΑΕΚ και ας είναι όλα σε ένα αγρό διανομής του 1929 με έναν αριθμό, οπότε γιατί για την συνένωση να θέλει συμβολαιογραφική πράξη?

Edited by Chabo
Link to comment
Share on other sites

Και αυτα που λες θα δηλωσεις ξεχωριστα δεν ειναι σιγουρο οτι θα χωριστουν στο τελος.

Μπορει να παρεις ποσοστο επι του ολου.

Γι αυτο λεω οτι δεν εχει πολυ σημασια το πως το δηλωνεις γιατι ετσι κι αλλιως θα επεξεργαστουν 2 και 3 φορες απο το κτηματολογιο μεχρι την αναρτηση.

Αυτο που λεω πολλες φορες ειναι, δηλωσε τα οπως εσυ θελεις και βλεπεις

Αν τα δεχτουν καλως, αλλιως θα σου τα αλλαξουν. Μικρο το κακο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

η χρησικτησια δεν χρειαζεται "επισημο" εγγραφο κατατμησης

Αν το ειχες δεν θα εκανες επικληση χρησικτησιας, αλλα του τιτλου σου.

 Κατα τα λοιπα, αυτο  που χρειαζεται ειναι να "αποτυπωθουν" σωστα τα "τμηματα" και να μην εχουν επικαλυψεις.

Βοηθαει και το οτι υπαρχουν φραχτες.

Και τα Ε9, .....βεβαιως  βεβαιως

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριε giwrf, Κύριε dimitris GM ένα ευχαριστώ ειλικρινέστατο για την διάθεσή σας, σας μελετώ αποκομίζοντας πολύτιμες συμβουλές από εξειδικευμένους επιστήμονες. :shock: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.